25 Հունիս 2010 - 07:43 AMT
Լեռնային Ղարաբաղի հարցում թուրք-ռուսական դաշինքի մասին խոսակցություններն անլուրջ են: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, պրոֆեսոր Ռուբեն Սաֆրաստյանը: Ըստ նրա, 2008թ. օգոստոսից հետո տարածաշրջանում նոր ստատուս-քվո ձևավորվեց և Ռուսաստանի դիրքերն ամրապնդվեցին: «Այս առումով ՌԴ-ն ոչ մի պատճառ չունի կիսել առաջնային դիրքերը Թուրքիայի հետ: Իսկ թուրքական կողմի հայտարարություններն ընդամենը ջուրը պղտորելու փորձեր են»,-ասել է Սաֆրաստյանը:
Նա ընդգծել է, որ ոչ մի այլ խաղաղապահ, եթե դրանց կարիքը լինի Ղարաբաղում, Ռուսաստանն ուղղակի թույլ չի տա: Ըստ արևելագետի, ամերիկացի խաղաղապահների ներկայությունը թույլ չի տա Իրանը:
Սանկտ Պետերբուրգում Սարգսյան-Ալիև հանդիպումից հետո որոշ ԶԼՄ-ներ տեղեկատվություն են տարածել Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի միջև ինչ-որ պայմանավորվածության մասին, որի համաձայն խաղաղապահներ են տեղակայվելու Ֆիզուլիում և Քելբաջարում: ԶԼՄ-ները նաև հղում են անում Բարաք Օբամայի և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի միջև գաղտնի պայմանավորվածության վրա, որի համաձայն, իբր, երկու վերոհիշյալ շրջանները կվերադարձվեն Ադրբեջանին:

Разговоры о турецко-российском альянсе в вопросе Нагорного Карабаха несерьезны. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил директор института востоковедения НАН РА профессор Рубен Сафрастян. По его словам, после августа 2008 года в регионе сложился новый статус-кво и роль России значительно окрепла. «В этом раскладе для РФ нет никакого резона делить свое лидерство с Турцией. А заявления турецкой стороны – всего лишь попытки мутить воду», – подчеркнул Сафрастян.
Он подчеркнул, что никаких других миротворцев, если в таковых будет нужда в Карабахе, Россия просто не допустит. По мнению востоковеда, американских миротворцев не допустит Иран.
После встречи Саргсян -Алиев в Санкт-Петербурге некоторые СМИ распространили информацию о некоей договоренности между президентами России и США о вводе миротворцев в Физули и Кельбаджар. СМИ также ссылаются на тайную договоренность между Бараком Обамой и Реджепом Тайипом Эрдоганом о «возвращении» Азербайджану двух вышеназванных районов.