Հայաստանն որպես Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) ակտիվ անդամ օգնություն կցուցաբերի Ղրղզստանին: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Ազգային անվտանգության ծառայության քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը: Ինչպես նշել է ՀՀ ԱԱԾ քարտուղարը, Ռուսաստանի նախագահի նախաձեռնությամբ, ՀԱՊԿ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը, ՀԱՊԿ անդամ ԱԱԾ երկրների քարտուղարները հունիսի 14-ին հավաքվել են Մոսկվայում և 9 կետերից բաղկացած որոշում են կայացրել, որը հաստատվել է նաև ՀԱՊԿ անդամ երկրների կողմից:
«Հայաստանը հավատարիմ է ստորագրված պայմանագրին և անհրաժեշտ աջակցություն կցուցաբերի Ղրղզստանին»,-ասել է Բաղդասարյանը` հավելելով, որ այդ մասին հանրությունը կիրազեկվի առաջիկա օրերին: Ըստ նրա, ՀԱՊԿ մի շարք երկրներ արդեն համապատասխան աջակցություն ցուցաբերել են: «Մենք ևս որպես կազմակերպության անդամներ համապատասխան աջակցություն կցուցաբերենք: Ներկայումս մենք ուսումնասիրում ենք, թե ինչպես և ինչ չափով կարող ենք օգնություն ցուցաբերել Ղրղզստանին»,-ասել է ՀՀ ԱԱԾ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը:

Армения как активный член Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) окажет помощь Киргизии. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян. Как отметил секретарь СНБ РА, по инициативе президента России, председателя ОДКБ Дмитрия Медведева, секретари СНБ стран-членов ОДКБ 14 июня собрались в Москве и приняли решение, состоящее из 9 пунктов, которое было утверждено также главами стран-членов ОДКБ.
“Армения верна духу подписанного договора, и окажет необходимую поддержку Киргизии”, – сказал Багдасарян, добавив, что об этом они проинформируют общество в течение предстоящих дней. По его словам, ряд стран-членов ОДКБ уже оказал соответствующую поддержку. “Мы тоже как члены организации окажем соответствующую поддержку. В настоящее время проводятся исследования, чтобы выяснить, каким образом и в каких размерах мы можем помочь Киргизии”, – сообщил Артур Багдасарян.