Հայաստանում կստեղծվեն գիտական կենտրոններ, որոնցում կմիավորվի գիտական ներուժը, զանազան կազմակերպությունների շահերն ու նրանց տեխնիկական բազան: Ինչպես հունիսի 25-ին կայացած մամլո ասուլիսում նշել է Գիտության գծով պետկոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը, կենտրոնները թույլ կտան ընդհանրացնել կազմակերպությունների գիտական հետաքրքրությունները, օպտիմալացնել գիտական ներուժը, նյութատեխնիկական բազան, տարածքներն ու վարչասպասարկող անձնակազմը, բարձրացնել ֆինանսական միջոցների օգտագործման արդյունավետությունը և այլն: «Գիտական կենտրոն կարող են ձևավորել ՀՀ մեկ կամ մի քանի գիտական, գիտատեխնիկական, գիտակրթական գործունեություն իրականացնող կազմակերպություններ, որոնք ունեն համապատասխան նյութատեխնիկական բազա և տարածքներ, բարձր որակավորում ունեցող գիտական աշխատողներ և մասնագետներ, միջազգային համագործակցության և գիտական արդյունքների ներդրման փորձ»,- ասել է Սամվել Հարությունյանը:
Սամվել Հարությունյանի խոսքով, ներկա պահին պատրաստ է գիտական 3 կենտրոններ ստեղծելու ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծը: Գիտական կենտրոնները ձևավորվում են ՀՀ կառավարության 2008 թվականի դեկտեմբերի որոշման համաձայն: Գիտական կենտրոններ ձևավորելու գործընթացը կանոնակարգում է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությանն առընթեր Գիտության պետական կոմիտեն:

25 Июнь 2010 - 12:39 AMT
В Армении будут созданы научные центры, в которых будет объединен научный потенциал, интересы различных организаций и их техническая база. Как отметил в ходе пресс-конференции 25 июня председатель Госкомитета по науке Самвел Арутюнян, центры позволят повысить эффективное использование финансовых средств и оптимизировать административно-обслуживающий персонал. “Научные центры могут быть сформированы на основе одного или нескольких научных, научно-технических, научно-образовательных организаций РА, у которых есть соответствующая территория и техническая база, научные сотрудники и специалисты высокой квалификации, а также опыт международного сотрудничества и применения результатов научной деятельности», – сказал Самвел Арутюнян.
По словам Самвела Арутюняна, на данный момент готов проект решения правительства РА о создании трех научных центров. Научные центры будут созданы согласно решению правительства РА от 2008 года, их регулированием займется Госкомитет по науке при министерстве образования и науки РА.