«2 օր առաջ ՀՀ Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Պետական նպաստների մասին» օրենքը, որը բաղկացած է 5 մայր օրենքներից և 47 օրենքի փոփոխություններից»,-հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության անդամ, ԱԺ սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Հակոբյանը հունիսի 26-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում:
Անցումը կուտակային համակարգի ենթադրում է, որ քաղաքացիների աշխատավարձի 5 տոկոսը կփոխանցի կենսաթոշակային հիմնադրամ, որին պետությունը կհավելի ևս 5 տոկոս: Այդ միջոցները կուղղվեն տարբեր հիմնադրամներ, որոնք ևս տոկոսային հավելումներ կանեն:
Ներդրված միջոցների 80 տոկոսի երաշխավորը կլինի պետությունը, իսկ 20 տոկոսինը` այն հիմնադրամները, ուր կփոխանցվեն միջոցները:
Այդ բարեփոխումը վստահություն չի ներշնչում «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Անահիտ Բախշյանին: Ըստ նրա, դժվար կլինի հետևել, թե ուր են փոխանցվում միջոցները և ով է դրանք վերադարձնելու: Սակայն, ըստ Հակոբ Հակոբյանի, այդ գործընթացը միանգամայն թափանցիկ կլինի և ցանկացած քաղաքացի օնլայն ռեժիմով կհետևի, թե ուր են փոխանցվում իր միջոցները և անհրաժեշտության դեպքում կարող է փոխել հիմնադրամը:

“2 дня назад Национальное Собрание РА в первом чтении приняло законодательный пакет “О государственных пособиях”, который состоит из 5-и основных законов и 47 поправок к законам”,- заявил член фракции Республиканской партии Армении, председатель комиссии по социальным вопросам Акоп Акопян на пресс-конференции в Ереване. По его словам, переход на накопительную пенсионную систему должен служить повышению пенсий, поскольку на сегодняшний день пенсия составляет 25% от зарплаты, а с новой системой составит 50%.
По словам Акопяна, Армения перейдет на новую пенсионную систему в 2014 году, а с 2011 года будет действовать добровольная система перехода на накопительную систему.
Накопительная система предполагает перечисление 5% от зарплаты граждан, к которым государство добавит еще 5%. Эти деньги будут направлены в различные фонды, которые добавят к ним также процентные ставки.
Гарантом 80% вложенных денег граждан является государство, а 20-и % – фонды, в которые деньги будут отправляться. Также государство будет гарантировать минимальный доход от пенсий, который будет равняться инфляции.
Однако эта реформа не внушает доверия члену фракции “Наследие” Анаит Бахшян. По ее словам, трудно будет проследить за тем, куда поступают деньги граждан и кто будет их возвращать.
“Этот процесс будет абсолютно прозрачным и любой гражданин в он-лайн режиме будет следить за тем, куда поступают его деньги, и при необходимости менять фонд”,- возразил Акоп Акопян.