26 Հունիս 2010 - 12:33 AMT
ՀՀ Մշակույթինախարարությանորոշման համաձայն Վիկտոր Մնացականյանը նշանակվել է Վենետիկի 54-րդ բիենալեի հայկական տաղավարի հանձնակատար: 1895թ. հիմնադրվածժամանակակիցարվեստի համաշխարհային ամենահեղինակավոր այդ ստուգատեսին Հայաստանը մասնակցում է 1995 թվականից: 1995-2009թթ. հայկական տաղավարը ներկայացրել է «Նորարար փորձառական արվեստի կենտրոնի» (ՆՓԱԿ) հիմնադիր Էդուարդ Պալասանյանը:
Յուրաքանչյուր բիենալե ունի իր թեման: 2011-ի` 54-րդ բիենալեն, կրելու է «Տիեզերքները տիեզերքում» խորագիրը: Այն կշարունակվի հունիսից նոյեմբեր: Յուրաքանչյուր երկիր, բացի մասնակիցներից, ունի հանձնակատար եւ համադրող /կուրատոր/, ովքեր պատասխանատու են ազգային նախագծի ներկայացումը բիենալեի չափանիշներին համապատասխանեցնելու համար: Հայկական տաղավարի նորանշանակ կոմիսարի կարծիքով, Վենետիկյան 54-րդ բիենալեի «Տիզերքները տիեզերքում» ընդհանուր խորագրի ներքո Հայաստանը կներկայանա աննախադեպ հետաքրքիր նախագծով:
Հունիսի 25-28-ը Վ.Մնացականյանը հայկական տաղավարի նախապատրաստական աշխատանքների կազմակերպման համար կգտնվի Վենետիկում: Նրա հավաստմամբ, հուլիսի կեսին արդեն կկազմակերպվի բաց քննարկում արվեստի խնդիրներով մտահոգ մարդկանց, տեսաբանների, արվեստագետների մասնակցությամբ: Արդյունքում կընտրվի 2011-ի հայկական տաղավարի համադրողը, որն էլ կընտրի արվեստագետին կամ արվեստագետներին: Մինչև Բիենալեի գեղարվեստական խորհրդին հայկական տաղավարի նախագծի ներկայացնելը կհրապարակվեն նաև տաղավարի կազմակերպական մանրամասները և գտնվելու վայրը: Այս տարվանից հայկական ժամանակակից արվեստի միջազգայնացումը դրվում է պետական և հուսալի հենքի վրա, ասվում է նախարարության մամլո հաղորդագրության մեջ:

Согласно решению Министерства культуры Армении комиссаром армянского павильона 54-й Венецианского биеннале назначен Виктор Мнацаканян. У каждой страны, участвующей на смотре, есть свой комиссар и куратор, которые отвечают за соответствие представления национального проекта стандартам биеннале. По словам Виктора Мнацаканяна, на 54-ом Венецианском биеннале Армения представит необычайно интересный проект.
С 25 по 28 июня Виктор Мнацаканян будет находиться в Венеции для проведения подготовительных работ. Как отметил комиссар армянского павильона, уже в середине июля будет организовано открытое обсуждение с участием людей, интересующихся искусством, теоретиков и искусствоведов. В результате обсуждений будет выбран куратор армянского павильона, который в своб очерндь выберет одного или нескольких деятелей искусства. От имени Министерства культуры Армении и комиссара армянского павильона было отправлено благодарственное письмо куратору главной международной выставки 54-го биеннале Биче Куригер (Bice Curiger).
Армения участвует в учрежденном в 1895 году самом престижном смотре современного искусства с 1995 года. С 1995 по 2009 год армянский павильон представлял “Центр новаторско-эксперементального искусства”. Биеннале пройдет с июня по ноябрь 2011 года под названием “Космосы в космосе”.