Հայաստանը բարձր է գնահատում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների` Ռուսաստանի, Միացյալ Նահանգների և Ֆրանսիայի նախագահների ցանկությունը և հետևողական ջանքերը աջակցելու հակամարտության կողմերին` մոտեցնելու դիրքորոշումները և առաջ ընթանալու հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ: Այս մասին հայտնել է ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը` մեկնաբանելով հունիսի 26-ին Կանադայում տեղի ունեցող Մեծ Ութնյակի գագաթաժողովի շրջանակներում ԱՄՆ, Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի նախագահներ Բարաք Օբամայի, Նիկոլյա Սարկոզիի և Դմիտրի Մեդվևի ընդունած համատեղ հայտարարությունը` ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ: Նրա խոսքով, կարևոր է, որ Կանադայում Մեծ Ութնյակի գագաթաժողովի շրջանակներում արված հայտարարությունը, հղում կատարելով 2009 թ. հուլիսի 10 ի Լ'Աքվիլայի հայտարարությանը կից դրույթներին, կրկին վերահաստատում է այն սկզբունքները, որոնք Հայաստանը բազմիցս հայտարարել էր` որպես հիմնախնդրի կարգավորման հիմնարար սկզբունքներ: «Դրանք են` Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը պետք է որոշվի իրավական պարտադիր ուժ ունեցող Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կամքի արտահայտմամբ, ինչը նշանակում է ԼՂ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման ճանաչում; անխափան ցամաքային կապ պետք է լինի Հայաստանի և Արցախի միջև, և պետք է ապահովվեն անվտանգության միջազգային երաշխիքներ: Հայտարարության մեջ հիշատակված մադրիդյան առաջարկությունների տարրերը ևս մեկ անգամ հիշեցնում են Լ'Աքվիլայի հայտարարությանը կից մադրիդյան փաստաթղթի հրապարակված դրույթները: Իսկ Հայաստանը դեռ երկու տարի առաջ հայտարարել էր, որ ընդունում է, ճանաչում է մադրիդյան փաստաթուղթը որպես բանակցությունների հիմք»,- նշել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Ըստ Էդվարդ Նալբանդյանի, համանախագահ երկրների ղեկավարները փաստում են, որ 2007 թ. մադրիդյան առաջարկությունների հիման վրա ընթացող բանակցություններում կարևոր քայլ է գրանցվել, հատկապես ուղիղ10 օր առաջ Սանկտ-Պետերբուրգում կայացած հանդիպմանը, որտեղ կողմերը արձանագրեցին այն, ինչին հասել են առ այսօր հանդիպումների արդյունքում և պայմանավորվեցին շարունակել բանակցությունները հենց դրա հիման վրա: «Գալիք օրերը ցույց կտան, թե արդյոք Ադրբեջանը պատրաստ է շարժվել այդ ուղիով, թե շարունակելու է իր ռազմատենչ կեցվածքը` փորձելով ձախողել խաղաղ գործընթացը նոր սադրիչ և ապակառուցողական քայլերով»,- ընդգծել է Հայաստանի արտգործնախարարը, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների նախագահների ընդունած համատեղ համատեղ հայտարարության մեջ ասվում է. «Մենք`ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների` Ռուսաստանի, ԱՄՆ և Ֆրանսիայի նախագահներս հաստատում ենք մեր աջակցությունը Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահներին` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման շուրջ հիմնարար սկզբունքների հիման վրա վերջնական համաձայնագրի մշակման հարցում: Մենք ողջունում ենք այն փաստի ճանաչումը, որ հստակ կարգավորումը պետք է հիմնված լինի Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի և Ակվիլում 2009 թվականի հուլիսին մեր կատարած հայտարարության վրա, որոնք պարունակում են Լեռնային Ղարաբաղին կից տարածքների վերադարձը, Լեռնային Ղարաբաղի միջանկյալ կարգավիճակը` անվտանգության ու ինքնավարության երաշխիքով և Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի միջև միջանցքը: Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական իրավական կարգավիճակը պարզ կլինի ավելի ուշ` բնակչության կամքի արտահայտման ճանապարհով: Փախստականներն ու ներքին կարգով տեղափոխված անձինք պետք է միջազգային երաշխիքների պայմանով` ներառյալ խաղաղապահական օպերացիաները, վերադառնան մշտական բնակության վայրեր:
Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները պետք է կատարեն հաջորդ քայլն ու կարգավորման հիմնարար սկզբունքներով աշխատեն հաշտության պայմանագրի մշակման մեկնարկի համար: Մենք մեր նախարարներին ու համանախագահներին հանձնարարել ենք շարունակել աջակցություն ցուցաբերել երկու կողմերին` Ալմա-Աթայում ԵԱՀԿ ոչ պաշտոնական նախարարական գագաթաժողովի դաշտում համատեղ հանդիպման նախապատրաստության նպատակով առկա տարաձայնությունները հաղթահարելու համար», հաղորդում է Սպիտակ տան մամլո ծառայությունը:

Армения высоко ценит желание и последовательные усилия глав стран-сопредседателей Минской Группы ОБСЕ – США. Франции и России, содействовать сторонам карабахского конфликта в сближении позиций и продвижении мирного процесса по урегулированию проблемы. Об этом заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян, комментируя недавнее заявление президентов США, Франции и России по Нагорному Карабаху.
«Важно, что это заявление, которое ссылается на положения заявления, сделанное в Аквиле в июле 2009 года, вновь подтверждает те принципы, которые Армения неоднократно принимала как основные принципы урегулирования проблемы. Эти принципы – окончательный статус Карабаха, который должен быть решен посредством имеющего обязательную юридическую силу волеизъявления народа Нагорного Карабаха, что означает признание права карабахского народа на самоопределение, обеспечение беспрепятственного сухопутного коридора между Арменией и Арцахом, и международных гарантий безопасности»,- сказал глава армянского внешнеполитического ведомства.
По словам Эдварда Налбандяна, элементы Мадридских предложений, упомянутых в заявлении, еще раз напоминают о положениях Мадридского документа, опубликованных вместе с Аквильским заявлением глав стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ. «Армения еще два года назад заявила, что принимает и признает Мадридский документ как основу для переговоров»,- напомнил министр ИД РА.
Он добавил, что главы США, России и Франции вновь зафиксировали тот факт, что в переговорах, проходящих на основе Мадридских предложений 2007 года, был зарегистрирован важный шаг вперед, в особенности, во время трехсторонней встречи в Санкт-Петербурге, где стороны конфликта согласились продолжить переговоры. «Ближайшие дни покажут, готов ли Азербайджан идти вперед этим путем, или же будет продолжать милитаристские заявления, пытаясь провалить мирный процесс новыми провокациями и деструктивными действиями»,- отметил Эдврад Налбандян, сообщает пресс-служба МИД РА.
Президенты стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ России, США и Франции Дмитрий Медведев, Барак Обама и Николя Саркози приняли совместное заявление по Нагорному Карабаху на саммите G8, проходящем в Канаде.
В заявлении говорится: «Мы, президенты стран-сопредседателей МГ ОБСЕ России, Франции и США подтверждаем нашу поддержку лидерам Армении и Азербайджана в выработке окончательного соглашения по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта, основанному на базовых принципах. Мы приветствуем признание того факта, что прочное урегулирование должно основываться на положениях Хельсинского Акта и нашем заявлении в Аквиле в июле 2009 года, которые включают в себя возвращение территорий вокруг Нагорного Карабаха, промежуточный статус Нагорного Карабаха с гарантией безопасности и самоуправления, коридор между Арменией и Нагорным Карабахом. Окончательный юридический статус Нагорного Карабаха будет решен позже путем волеизъявления населения. Беженцы и внутренне перемещенные лица должны вернуться на места постоянного проживания под международные гарантии, включая миротворческие операции. Окончательный юридический статус Нагорного Карабаха будет решен позже путем волеизъявления населения», – говорится в заявлении.