Հայաստանը բարձր է գնահատում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների` Ռուսաստանի, Միացյալ Նահանգների և Ֆրանսիայի նախագահների ցանկությունը և հետևողական ջանքերը աջակցելու հակամարտության կողմերին` մոտեցնելու դիրքորոշումները և առաջ ընթանալու հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ: Այս մասին հայտնել է ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը` մեկնաբանելով հունիսի 26-ին Կանադայում տեղի ունեցող Մեծ Ութնյակի գագաթաժողովի շրջանակներում ԱՄՆ, Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի նախագահներ Բարաք Օբամայի, Նիկոլյա Սարկոզիի և Դմիտրի Մեդվևի ընդունած համատեղ հայտարարությունը` ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ: Նրա խոսքով, կարևոր է, որ Կանադայում Մեծ Ութնյակի գագաթաժողովի շրջանակներում արված հայտարարությունը, հղում կատարելով 2009 թ. հուլիսի 10 ի Լ'Աքվիլայի հայտարարությանը կից դրույթներին, կրկին վերահաստատում է այն սկզբունքները, որոնք Հայաստանը բազմիցս հայտարարել էր` որպես հիմնախնդրի կարգավորման հիմնարար սկզբունքներ: «Դրանք են` Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը պետք է որոշվի իրավական պարտադիր ուժ ունեցող Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կամքի արտահայտմամբ, ինչը նշանակում է ԼՂ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման ճանաչում; անխափան ցամաքային կապ պետք է լինի Հայաստանի և Արցախի միջև, և պետք է ապահովվեն անվտանգության միջազգային երաշխիքներ: Հայտարարության մեջ հիշատակված մադրիդյան առաջարկությունների տարրերը ևս մեկ անգամ հիշեցնում են Լ'Աքվիլայի հայտարարությանը կից մադրիդյան փաստաթղթի հրապարակված դրույթները: Իսկ Հայաստանը դեռ երկու տարի առաջ հայտարարել էր, որ ընդունում է, ճանաչում է մադրիդյան փաստաթուղթը որպես բանակցությունների հիմք»,- նշել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Ըստ Էդվարդ Նալբանդյանի, համանախագահ երկրների ղեկավարները փաստում են, որ 2007 թ. մադրիդյան առաջարկությունների հիման վրա ընթացող բանակցություններում կարևոր քայլ է գրանցվել, հատկապես ուղիղ10 օր առաջ Սանկտ-Պետերբուրգում կայացած հանդիպմանը, որտեղ կողմերը արձանագրեցին այն, ինչին հասել են առ այսօր հանդիպումների արդյունքում և պայմանավորվեցին շարունակել բանակցությունները հենց դրա հիման վրա: «Գալիք օրերը ցույց կտան, թե արդյոք Ադրբեջանը պատրաստ է շարժվել այդ ուղիով, թե շարունակելու է իր ռազմատենչ կեցվածքը` փորձելով ձախողել խաղաղ գործընթացը նոր սադրիչ և ապակառուցողական քայլերով»,- ընդգծել է Հայաստանի արտգործնախարարը, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների նախագահների ընդունած համատեղ համատեղ հայտարարության մեջ ասվում է. «Մենք`ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների` Ռուսաստանի, ԱՄՆ և Ֆրանսիայի նախագահներս հաստատում ենք մեր աջակցությունը Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահներին` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման շուրջ հիմնարար սկզբունքների հիման վրա վերջնական համաձայնագրի մշակման հարցում: Մենք ողջունում ենք այն փաստի ճանաչումը, որ հստակ կարգավորումը պետք է հիմնված լինի Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի և Ակվիլում 2009 թվականի հուլիսին մեր կատարած հայտարարության վրա, որոնք պարունակում են Լեռնային Ղարաբաղին կից տարածքների վերադարձը, Լեռնային Ղարաբաղի միջանկյալ կարգավիճակը` անվտանգության ու ինքնավարության երաշխիքով և Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի միջև միջանցքը: Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական իրավական կարգավիճակը պարզ կլինի ավելի ուշ` բնակչության կամքի արտահայտման ճանապարհով: Փախստականներն ու ներքին կարգով տեղափոխված անձինք պետք է միջազգային երաշխիքների պայմանով` ներառյալ խաղաղապահական օպերացիաները, վերադառնան մշտական բնակության վայրեր:
Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները պետք է կատարեն հաջորդ քայլն ու կարգավորման հիմնարար սկզբունքներով աշխատեն հաշտության պայմանագրի մշակման մեկնարկի համար: Մենք մեր նախարարներին ու համանախագահներին հանձնարարել ենք շարունակել աջակցություն ցուցաբերել երկու կողմերին` Ալմա-Աթայում ԵԱՀԿ ոչ պաշտոնական նախարարական գագաթաժողովի դաշտում համատեղ հանդիպման նախապատրաստության նպատակով առկա տարաձայնությունները հաղթահարելու համար», հաղորդում է Սպիտակ տան մամլո ծառայությունը:

Armenia welcomes the intention and consistent efforts of OSCE MG Co-Chairs, U.S., France and Russia, to assist parties to Karabakh issue in furthering conflict settlement, RA Foreign Minister Edward Nalbandian said.
Commenting on recent statement of the Presidents of the OSCE Minsk Group's Co-Chair countries, Edward Nalbandian noted, “It’s important that the statement, citing stipulations of one made at the L’Aquila Summit, once again confirms principles Armenia accepted as the basis for conflict settlement. Final status of Nagorno Karabakh should be determined through the free expression of Karabakh people’s will, which has a binding force. Here belongs recognition of Karabakh people’s right for self determination, provision of unimpeded land corridor between Armenia and Artsakh, as well as international security provisions.”
Commenting on elements of Madrid Principles mentioned in the statement, Foreign Minister noted, “2 years ago Armenia announced its acceptance of Madrid Principles as the basis for negotiations.”
As the Foreign Minister stressed, OSCE MG Co-Chairs once again emphasized the progress observed in negotiations based on 2007 Madrid Principles, specifically noting trilateral meeting in St. Petersburg where the parties agreed to continue with negotiations.
“Future will show whether Baku is ready to move forward or continue with militaristic statements, attempting to undermine the peace process through new provocations and destructive actions,” Edward Nalbandian stated, RA MFA press service reported.
Dmitry Medvedev, President of the Russian Federation, Barack Obama, President of the United States of America, and Nicolas Sarkozy, President of the French Republic issued a joint statement on the Nagorno-Karabakh conflict during G8 Summit, the White House said.
“We, the Presidents of the OSCE Minsk Group's Co-Chair countries, France, the Russian Federation, and the United States of America, reaffirm our commitment to support the leaders of Armenia and Azerbaijan as they finalize the Basic Principles for the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
We welcome as a significant step the recognition by both sides that a lasting settlement must be based upon the Helsinki Principles and the elements that we proposed in connection with our statement at the L’Aquila Summit of the Eight on July 10, 2009, relating to: the return of the occupied territories surrounding Nagorno-Karabakh, interim status for Nagorno-Karabakh guaranteeing security and self-governance, a corridor linking Armenia to Nagorno-Karabakh; final status of Nagorno-Karabakh to be determined in the future by a legally-binding expression of will, the right of all internally-displaced persons and refugees to return, and international security guarantees, including a peacekeeping operation.
Now the Presidents of Armenia and Azerbaijan need to take the next step and complete the work on the Basic Principles to enable the drafting of a peace agreement to begin. We instruct our Ministers and Co-Chairs to work intensively to assist the two sides to overcome their differences in preparation for a joint meeting in Almaty on the margins of OSCE Informal Ministerial.”