«Թուրքիան հիմա էլ գողանում է հայկական երգեր, բայց այնպիսի երգեր, որոնց համար պետք չէ ափսոսալ», – հայտարարել է «Շարական» համույթի գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժոր Դանիել Երաժիշտը: Նրա խոսքերով, թուրքերը միշտ գողացել են հայկական երգեր, չէ որ յաթաղանը ձեռքին մարդը չէր կարող «Կռունկ» հորինել:
Բայց հայերը երգեր են գողանում թուրքերին հավասար, կարծում է հեղինակ-կատարող Ռուբեն Հախվերդյանը: Նրա խոսքերով, եթե Հայաստանում ներկայացնեին որակյալ թուրքական երգեր, ապա դրանք մեծ լսարան կնվաճեին: Հիմա հայերը լսում են այն, ինչ նրանց մատուցում են: «Թուրքիայի հետ սահմանը վաղուղ բաց է, քանի որ հայկական ռեստորաններում լսում են թուրքական երգեր»,- ասել է Հախվերդյանը:
Ռուբեն Հախվերդյանը նաև ավելացրել է, որ եթե նրա երգերը կատարեին թուրքերենով, ապա նա դեմ չէր լինի այն պայմանով, որ դրանք լավ կատարեին: «Իմ երգերը երգում են ռուսերենով և չեխերենով, և ես դեմ չեմ, բայց եթե իմ երգը վատ կատարեն, ես կհրաժարվեմ նրանից»,- ասել է երաժիշտը:

28 Июнь 2010 - 09:27 AMT
“Турция и сейчас ворует армянские песни, но такие, о которых даже не стоит жалеть”, – заявил художественный руководитель и дирижер ансамбля “Шаракан” Даниэл Еражишт на пресс-конференции 28 июня. По его словам, турки всегда воровали армянские песни, ведь “человек с ятаганом в руке не мог написать песню “Крунк” Комитаса. Недаром же про турок говорят: «Сначала гость, потом хозяин».
Но армяне воруют музыку наравне с турками, считает автор-исполнитель Рубен Ахвердян. По его словам, если бы в Армении представляли качественную турецкую музыку, то она завоевала бы большую аудиторию. Сейчас армяне, по мнению музыканта, слушают то, что им преподносят. “На мой взгляд, граница с Турцией давно открыта, так как в армянских ресторанах слушают турецкие песни”,- подчеркнул Рубен Ахвердян. С ним согласился Даниэл Еражишт, отметив, что даже элита не может повлиять на вкус армянской молодежи, которую буквально надо спасать.
Рубен Ахвердян добавил также, что если бы его песни исполнили на турецком, то он не стал бы возражать с условием, что их исполнили бы хорошо. “Мои песни поют на русском и чешском языках, и я не против этого, но если мою песню будут плохо исполнять, то я буду категорически против”,- подчеркнул музыкант.