«Ես ողջունում եմ Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովի (ՈՒՄՎ) Գլխավոր վեհաժողովի 17-րդ նստաշրջանի մասնակիցներին, որը տեղի է ունենում հայկական հողում և հուսով եմ, որ այդ հանդիպումը լավ հնարավորություն կդառնա քրիստոնեական աշխարհում գոյություն ունեցող տարաձայնությունների հաղթահարման համար»,- ՈՒՄՎ Գլխավոր վեհաժողովի 17-րդ նստաշրջանի ժամանակ հայտարարել է Գարեգին Երկրորդը:
Նրա խոսքերով, այսօր եկեղեցու հեռանալը պետությունից ընդունվում է որպես երկու հասկացությունների բացառում, որոնք հանգեցնում են բնակչության անտարբերությանը հոգևոր ոլորտի նկատմամբ: «Մենք համոզված ենք, որ անհնար է աշխարհիկ խնդիրներ լուծել այն ժամանակ, երբ պետությունը հեռացած է եկեղեցուց»,- ասել է Ամենայն հայոց կաթողիկոսը:
Հոգևոր ոլորտում հայ-վրացական հարաբերությունների մասին նա ասաց, որ նման միջոցառումների միջոցով կարելի է համաձայնության հասնել նրանում, որպեսզի Վրաստանի իշխանություներն իրավաբանական կարգավիճակ տրամադրեն ՀԱԵ վիրահայոց թեմին:

“Я приветствую участников 17 сессии Генеральной Ассамблеи Межпарламентской Ассамблеи Православия (МАП), происходящей на армянской земле и надеюсь, что эта встреча станет хорошей возможностью для устранения существующих разногласий в христианском мире”, – в ходе 17 сессии Генеральной Ассамблеи МАП заявил Католикос Всех армян Гарегин II.
По его словам, на сегодняшний день отделение церкви от государства воспринимается как взаимоисключение двух понятий, которые приводит к формированию безразличия населения в отношении духовой сферы. “Мы убеждены, что невозможно решать светские проблемы тогда, когда государство отстранено от церкви”, – подчеркнул Католикос Всех армян.
По поводу армяно-грузинских отношений в духовной сфере Гарегин II заметил, что посредством подобных мероприятий можно достичь согласия в том, чтобы в власти Грузии предоставили юридический статус Грузинской епархии Армянской Апостольской церкви (ААЦ).