Հայաստանը բարձր է գնահատում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների նախագահների հայտարարությունները ղարաբաղյան հակամարտության մասին: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը: Նրա կարծիքով, G8 գագաթնաժողովում արված հայտարարությունում կան դրական տարրեր, մասնավորապես, Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի հարցը, ինչը նշանակում է ԼՂՀ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը: «Այնտեղ կետեր կան Հայաստանի հետ պարտադիր ցամաքային հաղորդակցության և Ղարաբաղի բնակչության միջազգային երաշխիքների մասին: Բայց ես համաձայն չեմ այն կարծիքի հետ, որ ղարաբաղյան կարգավորումը վերջին փուլում է: Այն ուղղակի նոր փուլ է անցել: Վերջին փուլը կլինի այն ժամաանկ, երբ ԼՂՀ կդառնա բանակցային գործընթացի լիիրավ մասնակիցը»,- ասել է Շարմազանովը:
Նա նաև նշել է, որ հայտարարությունը հարցեր է առաջացնում կարգավորման քայլերի հերթականության մասին: «Մեր կարծիքով, սկզբից պետք է որոշվի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը, հետո` մնացածը: Հայաստանը ոչինչ չի բռնազավթել, Ադրբեջանն է գրավել Լեռնային Ղարաբաղի տարածքները` Շահումյանի շրջանը, Գետաշենը և Մարտունաշենը: Սկզբից պետք է վերադարձնել մեր հողերը, որոշել կարգավիճակը, և հետո միայն խոսել զիջումների մասին»,- ասել է ՀՀԿ քարտուղարը:
Ինչ վերաբերվում է հունիսի 18-ին Չայլու գյուղի մոտ տեղի ունեցած միջադեպին, Շարմազանովը հայտարարել է, որ եթե միջազգային կառույցները համապատասխան գնահատական չտան Ադրբեջանի գործողություններին և Բաքվին պատասխանատվության չենթարկեն, ապա ԼՂՀ ՊԲ-ն ի զորու կլինի ոչ միայն կասեցնել դիվերսիաները, այլ նաև ազատագրել իր տարածքներն ընդհուպ մինչև Կուր գետ:

Secretary of the Republican Party of Armenia Eduard Sharmazanov said that Armenia hails the efforts of the Presidents of the OSCE Minsk Group's Co-Chair countries for the Karabakh conflict settlement.
The statement made during G8 summit contains positive elements, specifically, the issue of Nagorno Karabakh's final status, which means recognition of the NKR people's right to self determination, Sharmazanov told a press conference in Yerevan.
"Besides, it contains provisions on a land corridor linking Karabakh and Armenia, as well as on international guarantees for the Karabakh population. But I do not agree with the opinion that the Karabakh conflict settlement has reached the final stage. The final stage will come as soon as NKR becomes a full participant of talks.
Sharmazanov noted that the statement raises questions with respect to the sequence of settlement steps. "In our opinion, the status of Nagorno Karabakh should have been defined first. Armenia has occupied nothing, while Azerbaijan has occupied the territories of Nagorno Karabakh – Shahumyan region, Getashen and Martunashen. First, it is necessary to return our lands, define the status and speak about concessions only after that," he said. As for the June 18 incident near Chaylu settlement, Eduard Sharmazanov noted that if international structures do not give a relevant estimation to Azerbaijan's actions and do not bring Baku to account, the Defense Army of NKR is able not only to prevent subversive acts, but also to liberate its territories up to Kura River.