Հայաստանը բարձր է գնահատում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների նախագահների հայտարարությունները ղարաբաղյան հակամարտության մասին: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը: Նրա կարծիքով, G8 գագաթնաժողովում արված հայտարարությունում կան դրական տարրեր, մասնավորապես, Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի հարցը, ինչը նշանակում է ԼՂՀ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը: «Այնտեղ կետեր կան Հայաստանի հետ պարտադիր ցամաքային հաղորդակցության և Ղարաբաղի բնակչության միջազգային երաշխիքների մասին: Բայց ես համաձայն չեմ այն կարծիքի հետ, որ ղարաբաղյան կարգավորումը վերջին փուլում է: Այն ուղղակի նոր փուլ է անցել: Վերջին փուլը կլինի այն ժամաանկ, երբ ԼՂՀ կդառնա բանակցային գործընթացի լիիրավ մասնակիցը»,- ասել է Շարմազանովը:
Նա նաև նշել է, որ հայտարարությունը հարցեր է առաջացնում կարգավորման քայլերի հերթականության մասին: «Մեր կարծիքով, սկզբից պետք է որոշվի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը, հետո` մնացածը: Հայաստանը ոչինչ չի բռնազավթել, Ադրբեջանն է գրավել Լեռնային Ղարաբաղի տարածքները` Շահումյանի շրջանը, Գետաշենը և Մարտունաշենը: Սկզբից պետք է վերադարձնել մեր հողերը, որոշել կարգավիճակը, և հետո միայն խոսել զիջումների մասին»,- ասել է ՀՀԿ քարտուղարը:
Ինչ վերաբերվում է հունիսի 18-ին Չայլու գյուղի մոտ տեղի ունեցած միջադեպին, Շարմազանովը հայտարարել է, որ եթե միջազգային կառույցները համապատասխան գնահատական չտան Ադրբեջանի գործողություններին և Բաքվին պատասխանատվության չենթարկեն, ապա ԼՂՀ ՊԲ-ն ի զորու կլինի ոչ միայն կասեցնել դիվերսիաները, այլ նաև ազատագրել իր տարածքներն ընդհուպ մինչև Կուր գետ:

Армения высоко оценивает усилия президентов стран-сопредседателей МГ ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил секретарь Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов. По его мнению, в заявлении, сделанном на саммите G8, есть позитивные элементы, в частности, вопрос окончательного статуса Нагорного Карабаха, что означает признание права народа НКР на самоопределение. «Также там есть пункты об обязательном сухопутном сообщении с Арменией и международные гарантии населения Карабаха. Но я не согласен с мнением о том, что карабахское урегулирование находится на последнем этапе. Оно просто перешло на новый этап. Последний этап наступит тогда, когда НКР станет полноправным участником переговорного процесса», – сказал Шармазанов.
Он также отметил, заявление вызывает вопросы по поводу очередности шагов урегулирования. «На наш взгляд сначала должен быть определен статус Нагорного Карабаха, затем все остальное. Армения ничего не оккупировала, это Азербайджан занял территории Нагорного Карабаха – Шаумяновский район, Геташен и Мартунашен. Вначале надо вернуть наши земли, определить статус, а потом уже говорить об уступках», – подчеркнул секретарь РПА.
Что касается инцидента 18 июня у села Чайлу, то Эдуард Шармазанов заявил, что если международные структуры не дадут соответствующую оценку действиям Азербайджана и не призовет Баку к ответу, то Армия обороны НКР в силах не только пресечь диверсии, но и освободить свои территории вплоть до Куры.