29 Հունիս 2010 - 10:10 AMT
Թուրքիան պետք է հասկանա, որ ինքը ոչ մի գործ չի կարող ունենալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հետ
Էրդողանի հայտարարությունը Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ G8 շրջանակներում ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հետ հանդիպման ժամանակ նման է հետևյալ հայկական ասացվածքին. «մենք թուրքերին պատուհանից ենք շպրտում, նրանք դռնից են մտնում, դռնից ենք շպրտում` պատուհանից են մտնում»: Այս մասին այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում լրագրողներին է հայտարարել ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը: Ըստ նրա, Թուրքիան պետք է հասկանա, որ ինքը ոչ մի գործ չի կարող ունենալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հետ: «Թուրքիայի վարչապետի մյուս հայտարարությունը, թե իբր, 2005թ. Էրդողանը առաջարկել էր Ռոբերտ Քոչարյանին ստեղծել Հայոց ցեղասպանության փաստն ոսումնասիրող պատմաբանների հանձնաժողով, և հայկական կողմը չի պատասխանել այդ առաջարկին, ապա դա չի համապատասխանում իրականությանը: Դեռևս այն ժամանակ հայկական կողմը նշել է, որ նման հարցերը պետք է քննարկվեն միջկառավարական մակարդակով»,-ասել է Շարմազանովը: Ըստ նրա, ինչպես այն ժամանակ, այնպես էլ հիմա, մենք նշում ենք, որ Հայոց ցեղասպանությունը չի կարող դառնալ քննարկման առարկա և հայկական կողմը ամեն ինչ անելու է ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը հասնելու համար:

Заявление премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана по нагорно-карабахскому урегулированию в ходе встречи с президентом США Бараком Обамой в рамках G8, похоже на пословицу: «Ее гонят в дверь, она лезет в окно». Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил секретарь фракции Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов.
По его словам, Турция должна понять, что ей нечего делать в карабахском урегулировании.
Секретарь фракции РПА также опроверг другое заявление Эрдогана о том, что якобы в 2005 году армянская сторона не ответила на предложение турецкого премьер-министра создать независимую комиссию историков по изучению Геноцида армян. “Тогда президент Армении Роберт Кочарян ответил, что подобные вопросы должны быть обсуждены на межправительственном уровне”, – заметил он, добавив, что как тогда, так и сейчас для Армении факт Геноцида не может быть предметом для обсуждения. “Армения будет делать все, чтобы достичь международного признания Геноцида армян”, – подчеркнул Шармазанов.