29 Հունիս 2010 - 10:10 AMT
Թուրքիան պետք է հասկանա, որ ինքը ոչ մի գործ չի կարող ունենալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հետ
Էրդողանի հայտարարությունը Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ G8 շրջանակներում ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հետ հանդիպման ժամանակ նման է հետևյալ հայկական ասացվածքին. «մենք թուրքերին պատուհանից ենք շպրտում, նրանք դռնից են մտնում, դռնից ենք շպրտում` պատուհանից են մտնում»: Այս մասին այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում լրագրողներին է հայտարարել ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը: Ըստ նրա, Թուրքիան պետք է հասկանա, որ ինքը ոչ մի գործ չի կարող ունենալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հետ: «Թուրքիայի վարչապետի մյուս հայտարարությունը, թե իբր, 2005թ. Էրդողանը առաջարկել էր Ռոբերտ Քոչարյանին ստեղծել Հայոց ցեղասպանության փաստն ոսումնասիրող պատմաբանների հանձնաժողով, և հայկական կողմը չի պատասխանել այդ առաջարկին, ապա դա չի համապատասխանում իրականությանը: Դեռևս այն ժամանակ հայկական կողմը նշել է, որ նման հարցերը պետք է քննարկվեն միջկառավարական մակարդակով»,-ասել է Շարմազանովը: Ըստ նրա, ինչպես այն ժամանակ, այնպես էլ հիմա, մենք նշում ենք, որ Հայոց ցեղասպանությունը չի կարող դառնալ քննարկման առարկա և հայկական կողմը ամեն ինչ անելու է ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը հասնելու համար:

29 June 2010 - 10:10 AMT
Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan’s statement regarding Nagorno Karabakh conflict settlement process during a meeting with Barack Obama on the sidelines of G8 is an evidence of Turks' stubbornness, secretary of the Republican Party of Armenia said.
“Turkey should understand that it can never meddle with the Karabakh process,” Eduard Sharmazanov told journalists on June 29.
He also slammed Erdogan’s accusations that in 2005 President Robert Kocharian “did not respond to his proposal to form a commission of historians to study the Armenian Genocide issue” as groundless.
“The Armenian side has always stated that such issues should be discussed by governments. The fact of Armenian Genocide can be a topic of discussion and Armenia will continue its policy calling for worldwide recognition of this crime against humanity,” Sharmazanov said.