Սեպտեմբերի 25-ի գիշերը Երեւանի հանրաճանաչ «Առագաստ» ջազ-սրճարանի զուգարանում հայտնաբերվել է Վրաստանի 43-ամյա քաղաքացի Պողոս Պողոսյանի դիակը: Միջադեպին նախորդող երեկոն սրճարանում անցկացրին Հայաստանի քաղաքական եւ մշակութային ընտրախավի ներկայացուցիչները: Այստեղ էր նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը, երգիչ Շարլ Ազնավուրը, երաժիշտ Ջիվան Գասպարյանը, կոմպոզիտոր Արմեն Սմբատյանը: Համաձայն երեւանյան որոշ թերթերի հաղորդագրությունների, որոնք վկայակոչում են ականատեսների պատմածները` Պողոսյանին ծեծել է նախագահի թիկնապահներից մեկը` Ռոբերտ Քոչարյանի հասցեին թողած ռեպլիկայի համար: Պողոսյանը փորձեց մոտենալ Շարլ Ազնավուրին, որը նստած էր Ռոբերտ Քոչարյանի հետ: Ընդհարումը ծագեց այն բանից հետո, երբ նրան թույլ չտվեցին վերցնել երգչի ստորագրությունը:
Այսօր Ռոբերտ Քոչարյանը խորհրդակցություն անցկացրեց սրճարանում տեղի ունեցած ողբերգական միջադեպի կապակցությամբ: Գլխավոր դատախազը եւ ներքին գործերի նախարարը երկրի ղեկավարին ներկայացրին հետաքննության ընթացքի մասին հաշվետվությունը: Նախագահը կարգադրեց արագացնել նախաքննությունը եւ ապահովել նրա օբյեկտիվությունն ու թափանցիկությունը: Ռոբերտ Քոչարյանը կարգադրել է նաեւ մինչեւ քննության ավարտը ծառայությունից հեռացնել այդ երեկո «Առագաստ» սրճարանում գտնվող նախագահի թիկնապահներին:

В ночь на 25-е сентября в туалете популярного ереванском джаз-кафе “Поплавок” был обнаружен труп 43-летнего гражданика Грузии Погоса Погосяна. Предшествовавший инциденту вечер в кафе провели представители политической и культурной элиты Армении. Здесь были президент Роберт Кочарян, министр юстиции Давид Арутюнян, певец Шарль Азнавур, музыкант Дживан Гаспарян, композитор Армен Смбатян. По сообщениям некоторых ереванских газет, ссылающихся на рассказы очевидцев, Погосяна в тот вечер избил телохранитель президента, за то что, он бросил реплику в адрес Роберта Кочаряна. Погосян попытался подойти к Шарлю Азнавуру, который сидел за одним столом с Робертом Кочаряном. Конфликт возник после того, как ему не позволили взять у певца автограф.
Сегодня Роберт Кочарян провел совещание в сязи с произошедшим в кафе трагическим инцидентом. Отчет о ходе расследования главе государства дали генеральный прокурор и министр внутренних дел. Президент распорядился ускорить предварительное расследование и обеспечить его абсолютную объективность и открытость. На время проведения следствия Роберт Кочарян приказал также отстранить от службы тех сотрудников президентской охраны, которые находились в тот вечер в кафе “Поплавок”.