Հունիսի 30-ին ՀՅ Դաշնակցության (ՀՅԴ) «Նիկոլ Աղբալյան» ուսանողական միությունը ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի շենքի դիմաց բողոքի ակցիա անցկացրեց ԵԱՀԿ համանախագահ երկրների նախագահների հայտարարության և Ադրբեջանի սադրիչ քաղաքականության դեմ: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդեց ՀՅԴ երիտասարդական թևի ներկայացուցիչ Արթուր Ղազարյանը, միջոցառմանը մասնակցել է մոտ 30-40 հոգի: Ակցիայի մասնակիցները բաց նամակ փոխանցեցին գրասենյակի ներկայացուցիչներին, որը կուղարկվի ԵԱՀԿ կենտրոնակայան:
Բողոքի ակցիայի մասնակիցները վանկարկում էին «Ադրբեջանը պետք է պատժվի», «ԵԱՀԿ` մի դավաճանիր քո սկզբունքներին»:
Բաց նամակում, մասնավորապես, ասվում է. «1994 թվականից մինչ օրս Ադրբեջանը բազմիցս խախտել է հրադադարի ռեժիմը, ինչի համար ոչ մի անգամ չի ենթարկվել պատասխանատվության: Հարգանք տածելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հանդեպ` մենք ցանկանում ենք նշել, որ Ադրբեջանի ագրեսիվ, հակահայկական գործողություններում մեղավոր են նաև այն երկրները, որոնք համապատասխան քայլեր չեն ձեռնարկում Բաքվի` խաղաղ ճանապարհով բանակցային գործընթացին հակասող գործողությունների կանխման համար: Ռուսաստանը, Ֆրանսիան ու ԱՄՆ-ն պետք է վերանայեն իրենց առաքելությունն ու անպատիժ չթողնեն Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունները»:

30-го июня студенческое объединение “Никол Агбалян” АРФ Дашнакцутюн (АРФД) перед зданием ереванского офиса ОБСЕ провело акцию протеста против заявления президентов стран-сопредседателей ОБСЕ и провокационных действий Азербайджана. Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net представитель молодежного крыла АРФД Артур Казарян, в мероприятии приняло участие около 30-40 человек. Участники акции передали открытое письмо представителям офиса, которое будет направлено в штаб-квартиру ОБСЕ.
Участники акции протеста скандировали “Азербайджан должен быть наказан”, “ОБСЕ, не изменяй своим принципам”. В открытом письме, в частности, говорится: “С 1994 года по сей день Азербайджан многократно нарушал режим прекращения огня, за что ни один раз не был привлечен к ответственности. Испытывая уважение к странам-сопредседателям Минской группы ОБСЕ, мы хотим отметить, что в агрессивных, антиармянских действиях Азербайджана, также виноваты те страны, которые не предпринимают соответствующие шаги для предотвращения действий Баку, которые противоречат переговорному процессу мирным путем. Россия, Франция и США должны пересмотреть свою миссию и не оставлять безнаказанными провокационные действия Азербайджана”.