«Ես առանձնակի փոփոխություններ չեմ տեսնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների կամ բուն ԵԱՀԿ ՄԽ դիրքորորոշումների մեջ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանը` մեկնաբանելով ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրների նախագահների հայտարարությունը: Ընդ որում նա դրական համարեց ակտիվ հանրային արձագանքն այդ հայտարարությանը: Ըստ նրա, դա վկայում է այն մասին, որ ղարաբաղյան հարցը մատչելի է դառնում բնակչության առավել լայն շրջանակների համար: «Մադրիդյան սկզբունքները ոչ հայամետ են, ոչ էլ ադրբեջանամետ, դրանք պատասխանում են միայն խոշոր խաղացողների շահերին»,-նշել է նա: Այդ համատեքստում գնահատելով Հայաստանի դիրքորոշումը, Ալավերդյանն ասել է, որ այն պասիվ-նահանջողական է: «Նահանջողական հռետորությունը խանգարում է հայ ժողովրդին և միջազգային հանրությանը հասկանալ, թե ինչ է ուզում հայկական կողմը»,-ասել է Լարիսա Ալավերդյանը:
Ընդ որում, նա նշել է, որ «Ժառանգություն» կուսակցությունը դեմ է Մադրիդյան սկզբունքների երեք հիմնական դրույթներին` Լեռնային Ղարաբաղի մերձակա տարածքների վերադարձ, ԼՂՀ միջանկյալ կարգավիճակ անվտանգության և ինքնավարության երաշխիքով, միջանցք Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի միջև:
Անդրադառնալով Ղարաբաղի տարածքwum խաղաղապահ ուժերի տեղակայմանը, Ալավերդյանն ասել է. «Փորձը ցույց տվեց, որ այն տարածքում, որտեղ խաղաղապահներ են գտնվում, արյուն է հեղվում»: Ընդ որում, նա հավելեց, որ 16 տարվա ընթացքում Ղարաբաղի պաշտպանության բանակը առանց կողմնակի միջնորդությաn բավականին լավ է պաշտպանում հրադադարի ռեժիմը:

2 Июль 2010 - 08:33 AMT
«Я не вижу никаких особых изменений в позиции президентов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ или самой МГ ОБСЕ в вопросе урегулирования карабахского конфликта с 1992 года»- заявила на пресс-конференции в Ереване секретарь парламентской фракции «Наследие» Лариса Алавердян, комментируя последнее заявление президентов стран-сопредседателей МГ ОБСЕ России, Франции и США. При этом она посчитала положительной активную общественную реакцию на данное заявление. По ее словам, это свидетельствует о том, что карабахский вопрос становится доступным для более широких слоев населения. «Мадридские принципы ни проармянские, ни проазербайджанские, они отвечают лишь интересам крупных игроков», – отметила она. В этом контексте оценивая позицию Армении, Алавердян сказала, что она пассивно-отступательная. «Отступательная риторика Армении мешает армянскому обществу и международному сообществу понять чего хочет армянская сторона», – сказала Лариса Алавердян.
При этом она отметила, что партия «Наследие» выступает против трех основных принципов, которые указаны в Мадридских принципах: возвращение территорий вокруг Нагорного Карабаха, промежуточный статус НКР с гарантией безопасности и самоуправления, коридор между Арменией и Нагорным Карабахом.
Касаясь вопроса ввода миротворческих сил на территорию Карабаха, Алавердян сказала: «Опыт показал, что на той территории, где находятся миротворческие силы, проливается кровь». При этом она добавила, что в течение16 лет Армия обороны Карабаха, без какой-либо посторонней помощи довольно хорошо поддерживает режим прекращения огня.