25 September 2001 - 17:28 AMT
Այսօր երեքօրյա այցով Հայաստանում քրիստոնեության ընդունման 1700-ամյակին նվիրված տոնակատարություններին մասնակցելու նպատակով, Երեւան է ժամանելՀռոմի կաթոլիկ եկեղեցու առաջնորդ Հովհաննես Պողոս Երկրորդը: «Ես վաղուց եմ սպասել այս պատմական պահին, եւ ահա գտնվում եմ հինավուրց հայկական հողում»,- հայտնել է Հովհաննես Պողոս Երկրորդը Երեւան ժամանումից անմիջապես հետո «Զվարթնոց» օդանավակայանում: Նա իր խորին երախտագիտությունը հայտնեց նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդին Հայաստան այցելելու հրավերքի համար: «Դիմելով Ձեզ, պարոն նախագահ, ցանկանում եմ հայտնել իմ երախտագիտությունը եւ բարեկամությունը ոչ միայն հայրենիքում ապրող ձեր հայրենակիցներին, այլեւ իրենց ավանդույթներին նվիրված բոլոր հայերին»,- ասաց Հռոմի Պապը: «Ես հուզված եմ, որ գտնվում եմ այն հողի վրա, որի ժողովուրդն առաջինն է ընդունել եւ հավանության արժանացրել քրիստոնեության մարդասիրական վեհ գաղափարները պետական մակարդակով»,-հայտնել է Կաթոլիկ եկեղեցու առաջնորդը: Այցի շրջանակներում Հովհաննես Պողոս Երկրորդը կայցելի Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին, ծաղկեպսակ կդնի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշակոթողին, Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի հետ համատեղ Երեւանում բացված Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ տաճարում կանցկացնի էկումենիկ պատարագի արարողություն, կլինի Խոր Վիրապ վանքում: Սեպտեմբերի 27-ին Հռոմի Պապը կվերադառնա Հռոմ:
Հռոմի պապի Երեւան կատարած այցի ընթացքում կձեռնարկվեն անվտանգության աննախադեպ միջոցներ: Հովհաննես Պողոս Երկրորդի եւ Գարեգին Երկրորդի համատեղ պատարագի արարողությունից մեկուկես ժամ առաջ իրավապաշտպան մարմինների աշխատակիցները կփակեն տաճարին հարող բոլոր փողոցները: Խստորեն կստուգվեն ոչ միայն ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչները, այլեւ մոտ 7 հազար հավատացյալներից եւ հյուրերից յուրաքանչյուրը, ովքեր կցանկանան մասնակցել Հռոմի Պապի բաց քարոզին, որը կկայանա սեպտեմբերի 27-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիրածնում: Հռոմի պապի այցը կլուսաբանեն մոտ 400 լրագրողներ, որոնցից 58-ը Վատիկանից են:

Сегодня глава Римской католической церкви Папа Римский Иоанн Павел второй с трехдневным визитом прибыл в Ереван для участия в праздненствах, посвященных 1700-летию принятия Арменией христианства в качестве государственной религии. Он нанес визит не в качестве главы Римской католической церкви, а как руководитель государства Ватикан.
“Я долго ждал этого исторического момента, и вот я нахожусь на древней армянской земле”, – заявил Иоанн Павел II в аэропорту “Звартноц” по прибытии в Ереван. Он выразил глубокую признательность президенту Роберту Кочаряну и Католикосу Всех Армян Гарегину второму за приглашение посетить Армению. “Обращаясь к Вам, господин президент, хочу выразить свою признательность и дружбу не только вашим соотечественникам, которые живут на родине, но и всем армянам, остающимся приверженным своим традициям”, – сказал Понтифик. “Я взволнован, что нахожусь на земле, чей народ первым принял и одобрил высшие идеи христианского гуманизма на государственном уровне”, – заявил Папа Римский.
В рамках визита Иоанн Павел второй посетит Первопрестольный Святой Эчмиадзин, где проведет открытую проповедь, возложит венок к мемориалу памяти жертв геноцида армян в Османской империи, отслужит совместно с Католикосом Гарегином вторым экуменистическую литургию в открывшемся позавчера в Ереване храме Святого Григория Просветителя, побывает в монастыре Хор Вирап. 27 сентября Папа Римский вернется в Рим.
В ходе визита в Армению Папы Римского будут предприняты беспрецедентные меры безопасности. За полтора часа до начала совместной литургии Иоанна Павла второго и Гарегина второго сотрудники правоохранительных органов перекроют все улицы, прилегающие к храму. Строжайшему личному досмотру подвергнутся не только представители СМИ, но и каждый из примерно семи тысяч верующих и гостей, которые захотят участвовать в открытой проповеди Папы Римского, которая состоится 27-ого сентября в Первопрестольном Эчмиадзине. Визит Папы Римского будет освещать более, чем 400 журналистов, 58 из которых – из Ватикана.