Շենգավիթի պեղումների ժամանակ հայտնաբերված եզակի գտածոները հաստատում են, որ Հայաստանը մետաղագործության, ոսկերչության, գինեգործության ու ձիաբուծության հայրենիքն է: Ամեն ինչ ապացուցում է, որ մ.թ.ա 4-3 հազար տարի առաջ Հայաստանը զարգացած պետություն է եղել, բացառիկ մշակույթի կրող: Նման եզրակացության է հանգել այդ հինավուրց բնակատեղին ուսումնասիրող հնագետների խումբը: Պեղումներն անց է կացնում հայ-ամերիկյան հնագիտական գիտարշավը:
«Օրինակ, Շենգավիթի տարածքում հայտնաբերված ապակյա ուլունքներն իրենց որակով գերազանցում են Եգիտոսում հայտնաբերվածները: Իսկ այդ տարածքում հայտնաբերված ձիերի ոսկորների քանակը գերազանցել է հետազոտողների բոլոր ակնկալիքները: Այդ առնչությամբ, գերմանացի հնեակենդանաբան Հանս Պիտեր Ուերթմանը հայտարարել է, որ այդ քանակությամբ ձիերի ոսկորներ նա չի տեսել ողջ Հին Արևելքում: Արհեստանոցներում հայտնաբերվել են մեծ քանակությամբ քարե գործիքներ: Իսկ պղնձագործության հետքերը թույլ են տալիս դատել այն մասին, որ Հայաստանում կանոնավոր բրոնզի արտադրություն կար»,- հուլիսի 2-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ մշակույթի նախարարությանն առընթեր պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոնի տնօրեն, Հակոբ Սիմոնյանը: «Դա միայն սկիզբն է: Մեզ դեռևս բազում անակնկալներ են սպասում»,-հավելել է նա:
Իր հերթին մարդաբանության բաժնի ղեկավար, Փենսիլվանիայի համալսարանի դասախոս Միշել Ռոտմանը հայտարարեց, որ ամեն ինչ վկայում է այն մասին, որ մոտավորապես մ.թ.ա 3-րդ հազարամյակում Շենգավիթի մշակույթը տարածվեց հին աշխարհով մեկ: «Այն ամենն, ինչ կարողանում էին անել Միջագետքում, դուրս է եկել Հայաստանից: Հայաստանն է հին աշխարհի քաղաքակրթությունների խճանկարի բացակայող տարրը: Շենգավիթը լրացրեց այն բոլոր թերի օղակները, որոնց մենք բախվում ենք Միջագետքի հին մշակույթն ուսումնասիրելիս»,-հավելել է Ռոտմանը:

Уникальные находки, обнаруженные при раскопках Шенгавита (4-3 тыс. до н. э.) подтверждают, что Армения является родиной металлургии, ювелирного дела, виноделия и коневодства. Все это доказывает, что в 4-3 тыс. до н. э. Армения была высокоразвитым государством, носителем исключительной культуры. К такому выводу пришла группа археологов исследующих этот древний город. Раскопки проводит армяно-американская археологическая экспедиция.
«К примеру, найденные на территории Шенгавита бусы из стекла превосходят по своему качеству египетские. А количество найденных конских костей на этой территории превзошло все ожидания исследователей. По этому поводу, немецкий палеозоолог Ганс Питер Уертман заявил, что не видел такого количества лошадей во всем Древнем Востоке. В мастерских найдено огромное количество каменных орудий. Найденные же свидетельства медного производства позволяют судить о том, что в Армении было налажено производство изделий из бронзы (оружие, инструменты и т.д.)», – заявил на состоявшейся пресс-конференции 2 июля Директор НИИ историко-культурного наследия при министерстве культуры РА Акоп Симонян. “Это только начало. Нас ждет еще много сюрпризов”, – добавил он.
В свою очередь, руководитель факультета антропологии, преподаватель Пенсильванского университета Мишель Ротман заявил, что все свидетельствует о том, что приблизительно в 3 тысячелетии до н. э. культура Шенгавита распространилась по древнему миру. “Все, что умели в Мессопотамии – вышло из Армении. Армения – это отсутствующий фрагмент в общей мозаики построения цивилизаций древнего мира. Шенгавит дополнил те недостающие “звенья”, с которыми мы сталкивались при изучении древней культуры Междуречья”, – добавил Ротман.