3 Հուլիս 2010 - 09:51 AMT
Բանակցություններում Հայաստանի համար առաջնայինը Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցն է: «Հայաստանն վճռական է տրամադրված այն առումով, որ Ղարաբաղը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում: Մյուս բոլոր հարցերն ածանցյալ են: Այդ մասին այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Գալուստ Սահակյանը:
Պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին` ՀՀ ԱԺ պատգամավորը հայտարարել է, որ եթե Ադրբեջանը պատրաստ լիներ պատերազմի, ապա հենց վաղը պատերազմ կսկսեր: «Սակայն Ադրբեջանում հիանալի հասկանում են, որ պատերազմով հնարավոր չէ լուծել ղարաբաղյան խնդիրը»,-ասել է խմբակցության ղեկավարը` հավելելով, որ Հայաստանի ոչ մի իշխանություն միակողմանի զիջումների չի գնա Ղարաբաղի հարցում:
Մեկնաբանելով միջազգային հանրության արձագանքը Ադրբեջանի վերջին դիվերսիային` Գալուստ Սահակյանը հայտարարել է, որ ղարաբաղյան կարգավորման մեջ ներգրավված կազմակերպությունները պետք է խստորեն դատապարտեին Բաքվի այդ գործողությունները «Եթե համանախագահները խստորեն դատապարտեին Բաքվի նման պահվածքը, դա կարագացներ բանակցային գործընթացը»,-ասել է պատգամավորը:

Для Армении приоритетным в переговорах с Азербайджаном является вопрос статуса Нагорного Карабаха. Армения решительна в том, что Карабах не может быть в составе Азербайджана. Все остальные вопросы второстепенны. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил глава фракции РПА Галуст Саакян.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net, депутат НС РА заявил, что если бы Азербайджан был готов к войне, то начал бы ее завтра. “Но в Азербайджане также прекрасно представляют, что война не может решить карабахскую проблему”,- сказал глава фракции, добавив, что ни одна власть в Армении не пойдет на односторонние уступки по Карабаху.
Комментируя реакцию международного сообщества на недавнюю диверсию Азербайджана, глава фракции РПА Галуст Саакян заявил, что организации, вовлечение в карабахское урегулирование, должны были более резко осудить действия Баку. “Это могло бы ускорить переговорный процесс”,- сказал депутат.