Երևանում` Ալ.Սպենդիարյանի անվան Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում, ընթանում է ՀՀ Սահմանադրության 15-ամյակին նվիրված հանդիսավոր նիստը: Ինչպես հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը դեպքի վայրից, միջոցառմանը մասնակցում են Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ՀՀ ԱԺ խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանը, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը, ինչպես նաև ԼՂՀ վարչապետ Արա Հարությունյանը:
Նիստում ելույթ ունեցավ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, որը նշեց, որ Սահմանադրությունը միշտ կարևոր դեր է խաղացել հայոց պատմության մեջ: «Եթե օրենքները չեն բխում մարդու բնական իրավունքից, ապա դրանք իրականում չի կարելի օրենք համարել»,- ասաց Գագիկ Հարությունյանը: Նա նշեց նաև, որ անկախ Հայաստանում սահմանադրականության սկիզբը դրվեց Անկախության մասին հռչակագրի ընդունմամբ, որը սահմանադրականության տրամաբանությունից բխող նորմերի ու սկզբունքների համագումարն է:
«Սահմանադրությունը կարծրացած դոգմաների համագումար չէ, քանի որ այն կարգավորում է հասարակության դինամիկ կյանքը: Անհրաժեշտ է վերացնել Սահմանադրության ու հասարակության իրական կյանքի միջև տարբերությունը»,- նշեց նա:

3 Июль 2010 - 12:21 AMT
Торжественное юбилейное заседание, посвященное 15-летию Конституции РА, проходит в театре Оперы и балета имени Спендиарова в Ереване. Как сообщает корреспондент PanARMENIAN.Net с места события, в мероприятии принимают участие президент Армении Серж Саргсян, премьер-министр Тигран Саргсян, спикер НС РА Овик Абрамян, Католикос Всех армян Гарегин Второй, а также премьер-министр НКР Ара Арутюнян.
На заседании выступил председатель Конституционного суда Гагик Арутюнян, который отметил, что Конституция всегда играла важную роль в армянской истории. “Если законы не исходят из естественного права человека, то их в действительности нельзя считать законами”, – сказал Гагик Арутюнян. Он также отметил, что в независимой Армении начало конституционности было положено принятием Декларации о независимости, которая является совокупностью норм и принципов, исходящих из логики конституционности.
“Конституция не является совокупностью окостеневших догм, так как она регулирует динамичную жизнь общества. Необходимо устранить разрыв между Конституцией и реальной жизнью общества”, – отметил он.