3 Հուլիս 2010 - 12:40 AMT
ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը` մեկնաբանելով հունիսի 26-ին Կանադայում ԱՄՆ, Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի նախագահների ընդունած համատեղ հայտարարությունը` ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ, ասել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների` Ռուսաստանի, Միացյալ Նահանգների և Ֆրանսիայի նախագահների ցանկությունը և հետևողական ջանքերը աջակցելու հակամարտության կողմերին` մոտեցնելու դիրքորոշումները և առաջ ընթանալու հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ: «Կարևոր է, որ Կանադայում Մեծ Ութնյակի գագաթաժողովի շրջանակներում արված հայտարարությունը, հղում կատարելով 2009 թ. հուլիսի 10 ի Ակվիլայի հայտարարությանը կից դրույթներին, կրկին վերահաստատում է այն սկզբունքները, որոնք Հայաստանը բազմիցս հայտարարել էր` որպես հիմնախնդրի կարգավորման հիմնարար սկզբունքներ: Դրանք են` Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը պետք է որոշվի իրավական պարտադիր ուժ ունեցող Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կամքի արտահայտմամբ, ինչը նշանակում է ԼՂ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման ճանաչում; անխափան ցամաքային կապ պետք է լինի Հայաստանի և Արցախի միջև, և պետք է ապահովվեն անվտանգության միջազգային երաշխիքներ»,- նշել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանն ասել է, որ դա կոչ է Ադրբեջանին` դադարեցնել ռազմատենչ հռետորությունը և վերադառնալ բանակցությունների դիվանագիտական ընթացքին ՄԽ միջնորդությամբ:
«Առնվազն տարօրինակ է այն հանգամանքը, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների նախագահները Ղարաբաղի վերաբերյալ իրենց ընդունած հայտարարության մեջ չեն անդրադարձել ԼՂՀ վրա ադրբեջանական զինված ուժերի վերջին հարձակմանը: Նրանք պետք է հայտարարեին նաև ադրբեջանական կողմի չդադարող ռազմատենչ հռետորության խնդրի մասին: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ՀՅ Դաշնակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:
Հովհաննիսյանի խոսքով, հայտարարության մեջ միայն ԼՂՀ հարակից տարածքները Ադրբեջանին վերադարձնելու կոչեր են հնչում, ինչն անընդունելի է ՀՅԴ համար: «Այսինքն, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների նախագահները փաստացիորեն պարտադրում են հայկական կողմին մեզ համար անընդունելի զիջումների գնալ ԼՂՀ կարգավիճակի «մշուշոտ» խոստման դիմաց: Եվ հայտարարության տեքստից հասկանալի չէ, թե Ղարաբաղի որ բնակչության կամքի արտահայտմամբ պետք է լուծվի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը»,- նշել է նա: Ինչպես նկատել է ՀՅԴ խմբակցության ղեկավարը, հայտարարության տեքստի բնօրինակում ԼՂՀ շուրջ տարածքներն անվանվում են «օպուկացված», և այդ համատեքստում հասկանալի չէ հայտարարության առիթով ՀՀ ԱԳՆ ոգևորությունը:
Ղարաբաղի վերաբերյալ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների նախագահների վերջին հայտարարությունն այնպիսի տպավորություն է ստեղծում, որ նրանք, համբերատար վերաբերմունք ցուցաբերելով Ադրբեջանի ապակառուցողական դիրքորոշման հանդեպ, հայկական կողմին ստիպում են շարունակել բանակցությունները: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը:
Սաֆարյանի խոսքով, նախագահների վերոնշյալ դիրքորոշումը մեծ ռիսկ է պարունակում բանակցային գործընթացի համար առհասարակ:
G8 գագաթնաժողովում Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի ու Ֆրանսիայի նախագահների հայտարարությունն ակնկալելի էր և այն կրկնում է 2009 թվականի հայտարարությունն Ակվիլայում: Այդ մասին Երևանում կայացած մամկլո ասուլիսում հայտարարել է քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանը: Ըստ նրա, կան թարգմանության հետ կապված որոշ նրբություններ, ինչը մտահոգություն է առաջացնում: «Սակայն այդ նրբությունները առանձնահատուկ սպառնալիքներ չեն պարունակում:
Մեկնաբանելով ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների ղեկավարների G8 շրջանակներում արված հայտարարությունը Ղարաբաղի վերաբերյալ` Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի (ՌԱՀՀԿ) տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը նշեց, որ այդ հայտարարությամբ գերտերությունները փորձում են Ադրբեջանին բերել դիվանագիտական սեղանի մոտ: Ըստ փորձագետի, այսօր Ադրբեջանը հիասթափված է բանակցություններից, և, առաջընթացի հնարավորություն չտեսնելով, փորձում է սպառնալիքի տակ դնել հնարավոր հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացը: «ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի տարածաշրջանային այցի համար հիմա անբարենպաստ մթնոլորտ է` Ադրբեջանն իրեն պահում է շփացած երեխայի պես, որը մնացել է առանց կոնֆետի և գերտերությունները նրան ապտակ հասցնելու փոխարեն, փորձում են ավելի շատ կոնֆետներ տալ»,-ասել է փորձագետը:
Ըստ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովի, G8 գագաթնաժողովում արված հայտարարությունում կան դրական տարրեր, մասնավորապես, Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի հարցը, ինչը նշանակում է ԼՂՀ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը: Նա նաև նշել է, որ հայտարարությունը հարցեր է առաջացնում կարգավորման քայլերի հերթականության մասին: «Մեր կարծիքով, սկզբից պետք է որոշվի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը, հետո` մնացածը: Հայաստանը ոչինչ չի բռնազավթել, Ադրբեջանն է գրավել Լեռնային Ղարաբաղի տարածքները` Շահումյանի շրջանը, Գետաշենը և Մարտունաշենը: Սկզբից պետք է վերադարձնել մեր հողերը, որոշել կարգավիճակը, և հետո միայն խոսել զիջումների մասին»,- ասել է ՀՀԿ քարտուղարը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահների հայտարարությունը, որ արվել է G8 գագաթնաժողովի շրջանակներում, իրավական ուժ չունի, քանի որ ԵԱՀԿ ՄԽ-ն լիազորություններ չունի ղարաբաղյան խնդրի լուծման հարցում: Այդ մասին հունիսի 30-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Սոցիալ-դեմոկրատական հնչակյան կուսակցության վարչության անդամ Վահան Շիրխանյանը: Նրա խոսքերով, ՄԽ-ն այսօր չի կարող պատաասխանատվություն ստանձնել հնարավոր հետևանքների համար: Նա նշել է, որ բանակցությունների սեղանին դրված Մադրիդյան սկզբունքները փակուղի են տանում և չեն կարող խաղաղություն ապահովել տարածաշրջանում: Քաղաքական գործիչն ընդգծել է, որ Հայաստանը պետք է պահանջի, որպեսզի ԵԱՀԿ ՄԽ մանդատն ու լիազորությունները հստակեցվեն: Մադրիդյան սկզբունքները, որոնց շուրջ ընթանում է բանակցային գործընթացը, պետք է դրվեն համաժողովրդական հանրաքվեի և միայն դրանից հետո քննարկվի այն հարցը, թե ինչքանով է թույլատրելի, որ մեր իշխանությունները ստորագրեն այդ փաստթուղթը: Այս մասին այսօր Երևանում լրագրողներին է ասել ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:
Հունիսի 30-ին ՀՅ Դաշնակցության (ՀՅԴ) «Նիկոլ Աղբալյան» ուսանողական միությունը ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի շենքի դիմաց բողոքի ակցիա անցկացրեց ԵԱՀԿ համանախագահ երկրների նախագահների հայտարարության և Ադրբեջանի սադրիչ քաղաքականության դեմ: Միջոցառմանը մասնակցել է մոտ 30-40 հոգի: Ակցիայի մասնակիցները բաց նամակ փոխանցեցին գրասենյակի ներկայացուցիչներին, որը կուղարկվի ԵԱՀԿ կենտրոնակայան:
«Պարոն Մամեդյարովի պնդումը, թե օկուպացիան` օկուպացիա է, իհարկե ճիշտ է, ինչը ենթադրում է, որ Ադրբեջանը պետք է դուրս բերի իր զինված ուժերը ԼՂՀ-ի օկուպացված տարածքներից»,-հայտարարել է Հայաստանի ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը` մեկնաբանելով Մամեդյարովի Մուսկոկայի հայտարարությունն այն մասին, որ օկուպացիան եւ անեքսիան անընդունելի են և որ խաղաղությունը պետք է հաստատվի միջազգային իրավունքի նորմերի հիման վրա: Ըստ Շավարշ Քոչարյանի, ճիշտ է նաեւ, որ բացառվում է ԼՂՀ-ը անեքսիան Ադրբեջանի կողմից, ինչը ապացուցեց ԼՂ ժողովուրդը Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած պատերազմում:
Չի կարելի բացառել պատերազմական գործողությունների վերսկսման հնարավորությունը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է գեներալ Արկադի Տեր-Թադևոսյանը (Կոմանդոս)` մեկնաբանելով ղարաբաղյան հակամարտության ռազմական լուծման հնարավորությունը: Ըստ նրա, եթե ռազմական գործողություններ սկսվեն, սկզբում հաջողությունը կարող է լինել Ադրբեջանի կողմը, քանի որ երկիրը հզոր տեխնիկա ունի: «Գուցե Բաքուն ժամանակավոր հաջողության ունենա: Սակայն, մարդկային գործոնն, այնուամենայնիվ, իր ազդեցությունը կունենա»,-ասել է Տեր-Թադևոսյանը` հավելելով, որ ղարաբաղյան բանակի փորձի և բարոյական բարձր ոգու շնորհիվ ադրբեջանական զորքերը ոչ միայն ետ կշպրտվեն, այլ, հավանաբար, մարտերը կտեղափոխվեն հակառակորդի տարածք:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներկի նախագահների հայտարարությունը նպատակ է հետապնդում վերջ դնել ադրբեջանական շանտաժին առ այն, որ նա դուրս կգա բանակցային գործընթացից: Այս մասին այսօր լրագրողների է հայտարարել Հայ ազգային կոնգրեսի անդամ Դավիթ Շահնազարյանը: Ըստ նրա, Ակվիլայի հայտարարության համեմատ այս հայտարարության մեջ մի տարբերություն կա, այն է`եթե Ակվիլայի հայտարարությանը կցված էին կարգավորման սկզբունքները, ապա այս դեպքում դրանք ներկայացված են նույն փաստաթղթում: «Չափազանց մտահոգիչ է հայկական դիվանագիտության ցածր մակարդակը, որը հատկապես արտահայտվեց, երբ ՀՀ ԱԳ նախարարն արձագանքեց այդ հայտարարությանը:
Հուլիսի 2-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում ԼՂՀ նախկին արտգործնախարար Արման Մելիքյանը հայտարարել է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների նախագահների հայտարարությամբ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ընթացիկ փուլը փակվեց: Գերտերությունները ներկայումս ոչ մի այլ բան չեն կարող անել, քան ղարաբաղյան հակամարտության գործընթացը փակուղում պահելը: Նրա խոսքերով, իրավիճակը ղարաբաղյան կարգավորման գրոծընթացում կարող է առաջ շարժվել միայն հակամարտող կողմերի նախաձեռնության շնորհիվ և այս համատեքստում Հիլարի Քլինթոնի այցը ուղղված է նրան, որպեսզի տեղում ծանոթանա կողմերի դիրքորոշմանը, քանի որ «ֆուտբոլային դիվանագիտությունը» բարեհաջող կերպով վախճանվեց:

3 Июль 2010 - 12:40 AMT
27 июня глава МИД Армении Эдвард Налбандян, комментируя заявление президентов США, Франции и России по Нагорному Карабаху заявил, что Армения высоко ценит желание и последовательные усилия глав стран-сопредседателей Минской Группы ОБСЕ – США, Франции и России содействовать сторонам карабахского конфликта в сближении позиций и продвижении мирного процесса по урегулированию проблемы. «Важно, что это заявление, которое ссылается на положения заявления, сделанного в Аквиле в июле 2009 года, вновь подтверждает те принципы, которые Армения неоднократно принимала как основные принципы урегулирования проблемы. Эти принципы – окончательный статус Карабаха, который должен быть решен посредством волеизъявления народа Нагорного Карабаха, что означает признание права карабахского народа на самоопределение, обеспечение беспрепятственного сухопутного коридора между Арменией и Арцахом, и международных гарантий безопасности»,- сказал глава армянского внешнеполитического ведомства.
28 июня в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net директор Армянского центра стратегических и национальных исследований (ACNIS) Ричард Гирагосян заявил, что совместное заявление президентов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ по Нагорному Карабаху на саммите G8, представляет собой что-то новое. По его словам, очевидно, что давление направлено на Азербайджан.
«По крайней мере, странным является то обстоятельство, что президенты стран-сопредседателей МГ ОБСЕ в принятом заявлении по Нагорному Карабаху не затронули вопрос последнего нападения азербайджанских вооруженных сил на НКР. Они также должны были заявить о проблеме непрекращающейся воинственной риторики азербайджанской стороны», – в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал руководитель парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованнисян. По словам Ованнисяна, в заявлении только звучат призывы о сдаче территорий вокруг НКР Азербайджану, которые вызывают опасения и не приемлемы для АРФД. Как заметил глава фракции АРФД, в оригинале текста заявления территории вокруг НКР называются как “оккупированные” и в этом контексте непонятно воодушевление МИД РА по поводу заявления.
В тот же день, в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net глава парламентской фракции партии “Наследие” Степан Сафарян заявил, что последнее заявление президентов стран-сопредседателей МГ ОБСЕ по Нагорному Карабаху создает впечатление, что посредники, проявляя терпеливое отношение к деструктивной позиции Азербайджана, принуждают армянскую сторону продолжать переговоры. По словам Сафаряна, вышеуказанная позиция президентов представляет большой риск для переговорного процесса вообще.
28-го июня в ходе 17-й сессия Генеральной Ассамблеи Межпарламентской Ассамблеи Православия (МАП) спикер армянского парламента Овик Абрамян заявил, что Армения придает большое значение сохранению культурных ценностей, в частности, тех, которые действительно имеют глобальное значение. По словам Абрамяна, если в Иране охрана христианских памятников находится под государственной опекой, то подобное нельзя сказать о других соседях Армении – Турции и Азербайджане. «В этих странах не прекращается уничтожение армянских исторических памятников, несмотря на постоянные призывы со стороны Армении и международных структур», – заметил он.
29 июня на пресс-конференции в Ереване политолог Ерванд Бозоян сказал, что заявление президентов США, России и Франции на саммите G8 по Нагорному Карабаху ожидалось, и оно повторяет заявление 2009 года в Аквиле. По его словам, есть несколько нюансов, связанных с переводом, что вызывает беспокойство. «Но эти нюансы не содержат в себе особых угроз, их появление связано с фактором Турции, которая пытается оказывать давление на МГ ОБСЕ», – сказал Бозоян, добавив, что в целом документ не представляет особой угрозы. Недавнее заявление президентов США, России и Франции по Нагорному Карабаху – попытка сверхдержав вернуть Баку за стол переговоров. Об этом на встрече с журналистами в Ереване заявил директор Армянского центра стратегических и национальных исследований (ACNIS) Ричард Гирагосян. “Азербайджан все больше отдаляется от стола переговоров и мне кажется, что этим летом мы увидим новые военные действия с его стороны. Баку разочарован и не видит прогресса в переговорах”,- сказал эксперт. На этом фоне, по мнению Гирагосяна, для предстоящего визита госсекретаря США Хиллари Клинтон в регион создана неблагоприятная атмосфера. Как заявил директор ACNIS, Азербайджан себя ведет как избалованный ребенок, которому хочется больше “конфет”, а международные игроки, вместо пощечины, дают Азербайджану новые “конфеты”.
В тот же день на пресс-конференции в Ереване секретарь Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов сказал, что в заявлении по Нагорному Карабаху, сделанном на саммите G8, есть позитивные элементы, в частности, вопрос окончательного статуса Нагорного Карабаха, что означает признание права народа НКР на самоопределение. Он также отметил, заявление вызывает вопросы по поводу очередности шагов урегулирования. «На наш взгляд сначала должен быть определен статус Нагорного Карабаха, затем все остальное», – подчеркнул секретарь РПА.
По поводу предстоящего визита Госсекретаря США Хилари Клинтон в Армению Шармазанов выразил надежду, что в рамках этого визита состоятся открытие обсуждения как по поводу армяно-турецкого сближения, так и нагорно-карабахского урегулирования.
30 июня на пресс-конференции в Ереване член правления Социал-демократической партии Армении “Гнчак” Ваан Ширханян сказал, что заявление президентов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, сделанное в рамках саммита G8, не имеет правовой силы, поскольку сама МГ ОБСЕ по карабахскому урегулированию не имеет полномочий заниматься решением карабахской проблемы. По его мнению, сегодня Армения должна отказаться продолжать переговоры на основе Мадридских принципов и потребовать уточнения мандата и полномочий Минской Группы ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта.
В этот же день руководитель парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн (АРФД) Ваан Ованнисян на пресс-конференции в Ереване сказал, что базисные принципы карабахского урегулирования, вокруг которых ведутся переговоры, должны быть вынесены на общенациональный референдум, чтобы армянский народ дал свою оценку этому документу. “И только после этого нужно рассмотреть, насколько допустимо, чтобы власти Армении поставили свою подпись под этими принципами”, – заявил глава фракции АРФД.
30-го июня студенческое объединение “Никол Агбалян” АРФ Дашнакцутюн (АРФД) перед зданием ереванского офиса ОБСЕ провело акцию протеста против заявления президентов стран-сопредседателей ОБСЕ и провокационных действий Азербайджана. В мероприятии приняло участие около 30-40 человек. Участники акции передали открытое письмо представителям офиса, которое будет направлено в штаб-квартиру ОБСЕ. “Утверждение главы МИД Азербайджана Эльмара Мамедярова о том, что оккупация – это оккупация, конечно же, правильно. Это предполагает, что Азербайджан должен вывести свои Вооруженные силы из оккупированных территорий Республики Арцах”, – заявил заместитель министра ИД Армении Шаварш Кочарян, комментируя заявление Мамедярова в Мускоке, о том, что оккупация и аннексия территорий неприемлемы и мир должен основываться на международном праве.
1 июля генерал Аркадий Тер-Тадевосян (Командос), на пресс-конференции в Ереване комментируя возможность решения карабахского конфликта военным путем, сказал, что нельзя исключать возобновления военных действий. По его словам, если боевые действия начнутся, на первых порах, возможно, успех будет на стороне Азербайджана, поскольку у страны есть сильная военная техника. “Может Баку и будет иметь временный успех, но человеческий фактор возьмет свое”, – отметил Тер-Тадевосян, добавив, что благодаря опыту и моральному духу карабахской армии азербайджанские войска не только будут отброшены, но и возможно, что бой пойдет на противоположной стороне.
«Заявление президентов стран-сопредседателей МГ ОБСЕ направлено на то, чтобы покончить с шантажом азербайджанской стороны, поскольку она всегда грозилась своим выходом из переговорного процесса», – на пресс-конференции в Ереване заявил представитель Армянского национального конгресса (АНК) Давид Шахназарян. Как подчеркнул представитель АНК, особые опасения вызывает низкий уровень армянской дипломатии, что наглядно проявилось в реакции министра ИД Армении на заявление. «Показателем неадекватности армянской дипломатии является то, что она невнятно реагирует на так называемые “аргументы” Азербайджана по карабахскому урегулированию», – подчеркнул он.
2 июля на пресс-конференции в Ереване экс-министр ИД НКР Арман Меликян подчеркнул, что заявление глав стран-сопредседателей МГ ОБСЕ закрыло текущий этап карабахского урегулирования. “Карабахское урегулирование находится в тупике и ситуацию могут изменить только стороны конфликта своими инициативами”, – сказал Меликян, добавив, что именно державы держат процесс в тупике. По поводу предстоящего визита госсекретаря США Хилари Клинтон в Армению Меликя заметил, что, несмотря на это, в армяно-турецком сближении не будет прогресса, так как “футбольная дипломатия” благополучно умерла.