4 Հուլիս 2010 - 17:15 AMT
«Մենք շնորհավորում ենք Ամերիկայի ժողովրդին անկախության օրվա առթիվ: Անկախ Հայաստանի առաջին իսկ օրերից ԱՄՆ-ն եղել է մեր կողքին, և մենք գնահատում ենք այն ողջ ներդրումը, որը դուք ունեցել եք հայ-ամերիկյան կապերի զարգացման և ամրապնդման գործում»,- ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի հետ համատեղ ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Իր հերթին, Հիլարի Քլինթոնը նշել է, որ իր համար շատ ուրախալի է գտնվել Հայաստանում: «Այսօր ԱՄՆ-ն նշում է անկախության 234-րդ տարելիցը, և մենք գիտենք դրա գինը: Հայաստանը հարուստ պատմության և հեռանկարային ապագայի տեր երկիր է: Հայերը մեծ ներդրում են ունեցել Միացյալ Նահանգների զարգացման գործում, և ես վստահ եմ, որ մեր հետագա համագործակցությունն արդյունավետ կլինի»,- ընդգծել է Հիլարի Քլինթոնը, հավելելով, որ նա գոհ է նախագահ Սերժ Սարգսյանի ընդունելությունից և հատկապես տպավորիչ էր ԱՄՆ դրոշով մեծ տորթը:
ԱՄՆ պետքարտուղարը նշել է, որ հայկական կողմի հետ բանակցությունների ժամանակ քննարկվել են ժողովրդավարությանը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը, հայ-թուրքական հարաբերություններին, Հայաստանի ու ԱՄՆ-ի հետագա համագործակցությանն առնչվող հարցեր:

"We congratulate the people of the U.S. on Independence Day. Since the very first days of Armenia's independence, the U.S. has been at our side, and we appreciate the great contribution that you have made in the development and strengthening of the Armenian-American relations," said Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian during a joint briefing with U.S. Secretary of State Hillary Clinton in Yerevan.
For her part, Hillary Clinton noted that she is very glad to be on a visit to Armenia. "Today, the U.S. celebrates the 234th anniversary of Independence, and we know its value. Armenians have contributed significantly to the development of the U.S., and I strongly believe that our further cooperation will be fruitful," stressed Hillary Clinton, adding that she is happy with the welcome of Armenian President Serzh Sargsyan. She was especially impressed by a big cake with the U.S. flag.
The U.S. Secretary of State noted that the Karabakh conflict resolution, Armenian-Turkish normalization, Armenian-American cooperation and issues of democracy were in the focus of discussion with the Armenian side.