4 Հուլիս 2010 - 17:15 AMT
«Մենք շնորհավորում ենք Ամերիկայի ժողովրդին անկախության օրվա առթիվ: Անկախ Հայաստանի առաջին իսկ օրերից ԱՄՆ-ն եղել է մեր կողքին, և մենք գնահատում ենք այն ողջ ներդրումը, որը դուք ունեցել եք հայ-ամերիկյան կապերի զարգացման և ամրապնդման գործում»,- ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի հետ համատեղ ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Իր հերթին, Հիլարի Քլինթոնը նշել է, որ իր համար շատ ուրախալի է գտնվել Հայաստանում: «Այսօր ԱՄՆ-ն նշում է անկախության 234-րդ տարելիցը, և մենք գիտենք դրա գինը: Հայաստանը հարուստ պատմության և հեռանկարային ապագայի տեր երկիր է: Հայերը մեծ ներդրում են ունեցել Միացյալ Նահանգների զարգացման գործում, և ես վստահ եմ, որ մեր հետագա համագործակցությունն արդյունավետ կլինի»,- ընդգծել է Հիլարի Քլինթոնը, հավելելով, որ նա գոհ է նախագահ Սերժ Սարգսյանի ընդունելությունից և հատկապես տպավորիչ էր ԱՄՆ դրոշով մեծ տորթը:
ԱՄՆ պետքարտուղարը նշել է, որ հայկական կողմի հետ բանակցությունների ժամանակ քննարկվել են ժողովրդավարությանը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը, հայ-թուրքական հարաբերություններին, Հայաստանի ու ԱՄՆ-ի հետագա համագործակցությանն առնչվող հարցեր:

4 Июль 2010 - 17:15 AMT
«Мы поздравляем американский народ с днем независимости. С первых же дней независимой Армении США были рядом с нами, и мы ценим тот огромный вклад, который вы внесли в развитие и укрепление армяно-американских отношений», – сказал на совместном с госсекретарем США Хиллари Клинтон брифинге в Ереване министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян.
В свою очередь Хиллари Клинтон отметила, что для нее является большой радостью находиться в Армении. «Сегодня США отмечают 234 годовщину независимости, и мы знаем ей цену. Армения – страна с богатой историей и перспективным будущим. Армяне внесли большой вклад в развитие Соединенных Штатов, и я уверена, что наше дальнейшее сотрудничество будет плодотворным», – подчеркнула Хиллари Клинтон, добавив, что она очень довольна приемом президента страны Сержа Саргсяна и особое впечатление на нее произвел огромный торт с флагом США.
Госсекретарь США отметила, что в ходе переговоров с армянской стороной обсуждались вопросы демократии, урегулирование нагорно-карабахского конфликта, нормализация армяно-турецких отношений и дальнейшее сотрудничество между Арменией и США.