Ղարաբաղյան կարգավորման սկզբունքները մնում են անփոփոխ և հիմնված են Հելսինկյան ակտի վրա. ուժի չկիրառում, տարածքային ամբողջականություն և ազգի ինքնորոշման իրավունք: Այդ մասին Երևանում ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը: Նրա խոսքերով, ԱՄՆ-ն պատրաստ է օգնել կողմերին հանգել խաղաղ համաձայնության: «Դա դժվար է, բայց` հասանելի: ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը շատ ակտիվ աշխատում է այդ ուղղությամբ: Բացի համանախագահների վերջին հայտարարությունից, թե հայկական, թե ադրբեջանական կողմերն ընկալում են, որ այլ ուղի չկա: Սանկտ Պետերբուրգում ընթացել են շատ լուրջ բանակցություններ նախագահներ Սարգսյանի և Ալիևի միջև: Մենք առաջընթացի հույս ունենք», – ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարը:
Միաժամանակ նա ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ը բազմիցս անհանգստություն է հայտնել խնդիրը ռազմական ճանապարհով լուծելու փորձի նկատմամբ: «Մենք ասել ենք երկու նախագահներին. ուժն անընդունելի է, և ԱՄՆ-ը, ինչպես և համանախագահները դատապարտում են վերջին միջադեպը, որի ընթացքում զինծառայողներ են մահացել: Մենք կոչ ենք անում կողմերին հետևել հրադադարի ռեժիմին: Այդ ռեժիմի խախտումը միայն հետաձգում է խաղաղ գործընթացը, որն այլընտրանք չունի»,- ընդգծել է Հիլարի Քլինթոնը:
Իր հերթին, ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ նալբանդյանը նշել է, որ հուլիսի 16-ին Աստանայում ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովում բանակցություններ կընթանան Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների միջև:

4 Июль 2010 - 17:52 AMT
Принципы карабахского урегулирования остаются неизменными и основаны на Хельсинском акте: неприменение силы, территориальная целостность и право народа на самоопределение. Об этом на брифинге в Ереване заявила госсекретарь США Хиллари Клинтон. По ее словам, США готовы помогать сторонам придти к мирному соглашению. «Это трудно, но достижимо. Минская группа ОБСЕ очень активно работает в этом направлении. Кроме последнего заявления сопредседателей, есть понимание, как с армянской, так и с азербайджанской стороны, что иного пути нет. В Санкт-Петербурге прошли очень серьезные переговоры между президентами Саргсяном и Алиевым. Мы надеемся на прогресс», – сказала госсекретарь США.
Вместе с тем она подчеркнула, что США неоднократно выражали обеспокоенность попыткой решения проблемы военным путем. «Мы сказали обоим президентам: сила неприемлема и США, равно как и сопредседатели осуждают последний инцидент, в ходе которого погибли военнослужащие. Мы настоятельно призываем стороны соблюдать режим прекращения огня. Нарушение этого режима только затягивает мирный процесс, которому нет альтернативы», – подчеркнула Хиллари Клинтон.
В свою очередь глава МИД РА Эдвард Налбандян заметил, что 16 июля пройдут переговоры между министрами ИД Армении и Азербайджана на неформальном саммите ОБСЕ в Астане.