4 Հուլիս 2010 - 18:10 AMT
ԱՄՆ-ն հավատում է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը խաղաղություն, կայունություն և բարգավաճում կբերի տարածաշրջանին
ԱՄՆ-ն հավատում է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը տարածաշրջանին կբերի խաղաղություն, կայունություն և բարգավաճում: Այդ ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերն արդեն կծառայեն երկու երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորմանը: Այդ մասին Երևանում ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարի հետ համատեղ ճեպազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը: «Ճիշտ է, Արձանագրությունները դեռ վավերացված չեն, սակայն, ինչպես հիշում եք, նախագահ Սարգսյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը պատրաստ է շարունակել Թուրքիայի հետ բանակցային գործընթացն այն ժամանակ, երբ նա ընդառաջ գա, և մենք ողջունում ենք այդ հայտարարությունը: ԱՄՆ-ն համաձայն է այդ տեսակետի հետ, և մենք դրական ենք գնահատում Հայաստանի նախագահի հայտարարությունը»,- ասել է Քլինթոնը:
Իր հերթին, Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է, որ Հայաստանը միշտ պատրաստ է Թուրքիայի հետ առանց նախապայմանների բանակցությունների այն ժամանակ, երբ Անկարան պատրաստ կլինի դրան:

4 Июль 2010 - 18:10 AMT
США верят, что нормализация армяно-турецких отношений принесет мир, стабильность и процветание в регион
США верят, что нормализация армяно-турецких отношений принесет мир, стабильность и процветание в регион. Предпринятые уже в этом направлении шаги послужат нормализации отношений между двумя странами. Об этом в Ереване на совместном с главой МИД РА Эдвардом Налбандяном брифинге заявила госсекретарь США Хиллари Клинтон. «Правда, Протоколы еще не ратифицированы, но как вы помните, президент Саргсян заявил, что Армения готова продолжить переговорный процесс с Турцией, когда она также сделает шаг навстречу, и мы приветствуем это его заявление. США согласны с этой точкой зрения, и мы оцениваем заявление армянского руководства положительно», – подчеркнула Клинтон.
В свою очередь, Эдвард Налбандян заметил, что Армения всегда готова к диалогу с Турцией без предусловий тогда, когда Анкара будет к этому готова.