Երեւանի «Զվարթնոց» օդանավակայանը 50 տարի ժամկետով կտրվի «Աէրոպուերտոս Արխենտինա 2000» արգենտինական ընկերությանը կառավարման, որը ղեկավարում է 33 օդակայանների աշխատանքը: Ընկերության խորհրդի նախագահ Էդուարդո Էռնեկյանը եւ Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության պետ Սերգեյ Երիցյանը ստորագրել են փոխըմբռնման մասին համաձայնագիր, որը նախանշում է «Աէրոպուերտոս Աարխենտինա 2000» ընկերության պարտավորությունները` ներդնել օդանավակայանի զարգացման համար 50 մլն. դոլար: Այս թիվը նախնական է, եւ մինչեւ պայմանագրի ստորագրումը կարող է վերանայվել, քանի որ հայկական կողմը գտնում է, որ 50 միլիոնը բավական չէ 50 տարվա վարձակալության համար:
Շաբաթ օրը Էռնեկյանին ընդունել է Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, որին նա ներկայացրել է իր առաջարկություններն ու ծրագրերը: Արգենտինական ընկերության ղեկավարը նշել է, մասնավորապես, թռիչքավայրէջքային գոտու վերանորոգման անհրաժեշտությունը, օդանավակայանը ժամանակակից սարքավորումներով զինելու եւ անձնակազմի վերապատրաստման անհրաժեշտությունը: Էռնեկյանի կարծիքով, օդանավակայանը ղեկավարելու համար կատարած ներդրումները կօգնեն Հայաստանը զբոսաշրջիկների կենտրոն դարձնելու եւ շահույթով աշխատելու համար: Նա վստահ է, որ «Զվարթնոց» օդակայանը ժամանակի ընթացքում կդառնա օդային հաղորդակցությունների տարածաշրջանային կենտրոն:

Ереванский аэропорт “Звартноц” сроком на 50 лет будет передан на управление аргентинской компании “Аэропуертос Архентина 2000”, руководящая работой 33 аэропортов. Председатель совета компании Эдуардо Эрнекян и начальник Главного управления гражданской авиации Армении Сергей Ерицян подписали меморандум о взаимопонимании, который оговаривает обязательство “Аэропуертос Архентина 2000” инвестировать в развитие аэропорта 50 миллионов долларов. Эта цифра предварительная, и до подписания договора она может быть пересмотрена, так как армянская сторона считает, что 50 миллионов недостаточно за 50 лет аренды.
В субботу Эрнекяна принял президент Армении Роберт Кочарян, которому он представил свои предложения и планы. Глава аргентинской компании указал, в частности, на необходимость ремонта взлетно-посадочной полосы, на необходимость оснащения аэропорта современным оборудованием и переподготовки личного состава. По мнению Эрнекяна, инвестиции в управление аэропорта позволят превратить Армению в центр туризма и работать с прибылью. Он убежден, что аэропорт “Звартноц” со временем станет региональным центром воздушных сообщений.