«Ես գիտեմ, որ ձեզանից շատերն մտահոգված են «Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» ՀՀ օրենքում կատարված փոփոխությունների առիթով: ԱՄՆ-ն, ԵԱՀԿ-ն ու Եվրոպական միությունը կիսում են այդ մտահոգությունը»,- հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը` ելույթ ունենալով Երևանի «Գաֆեսճյան» հիմնադրամի շենքում: Նրա խոսքով, դա կարող է սահմանափակել հայկական ԶԼՄ աշխատանքը: Ընդ որում, նա նշել է, որ անդրադարձել է այդ հարցին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի և այլ պաշտոնական անձանց հետ հանդիպմանը: Քլինթոնի խոսքով, ՀՀ կառավարությունը մտադիր է օրենքում համապատասխան լրացումներ կատարել ընթացիկ տարվա աշնանը: «ԱՄՆ-ն պատրաստ է այդ հարցում համագործակցել Հայաստանի կառավարության հետ` լրագրողների պաշտպանությունն ամրապնդելու համար»,- ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարը: Հունիսի 17-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը ստորագրեց «Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքը:
Նոր օրենքի համաձայն անցումը թվային հեռարձակմանը նախատեսվում է Հայաստանում իրականացնել 2013 թվականի հուլիսի 20-ին, իսկ արդեն 2010 թվականի հուլիսի 20-ին կհայտարարվի թվային հեռարձակման տասնամյա լիցենզիաներ ստանալու համար 18 մրցույթների անցկացման մասին: Բացի դրանից, Երևանում կրճատվելու է հեռուստաալիքների և ռադիոկայանների քանակը: Կգործեն 18 հեռուստաալիքներ և 12 ռադիոկայաններ, իսկ հանրապետության մարզերում` համապատասխանաբար 9 և 4:

“Я знаю, многие из вас обеспокоены недавно внесенными изменениями в закон РА “ О телевидении и радиовещании”. США, ОБСЕ и Европейский союз разделяют данное беспокойство”, – заявила, выступая в здании фонда «Гафесчян» в Ереване госсекретарь США Хиллари Клинтон. По ее словам, это может ограничить работу армянских СМИ. При этом он отметила, что затронула данный вопрос в ходе встречи с президентом Армении Сержем Саргсяном и другими официальными лицами. По словам Клинтон, правительство РА намерено внести поправки в данный закон осенью. «США готовы сотрудничать с правительством Армении в этом вопросе для укрепления защиты журналистов», – сказала госсекретарь США.
17 июня президент Армении Серж Саргсян подписал закон о внесении изменений в закон РА «О телевидении и радио».
Согласно новому закону переход на цифровое вещание предусмотрено осуществить в Армении к 20 июля 2013 года, а уже 20 июля 2010 года будет объявлено о проведении 18 конкурсов на получение десятилетних лицензий для цифрового вещания. Кроме того, в Ереване сокращается количество телеканалов и радиостанций. Будет действовать 18 телеканалов и 12 радиостанций, вещающих в "цифре", а в регионах республики, соответственно, девять и четыре.