Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այցելել է Նուբարաշենի թունաքիմիկատների գերեզմանոց` դրա կոնսերվացման աշխատանքներին ծանոթանալու համար: Հաշվի առնելով գերեզմանոցի արտակարգ իրավիճակը` 2010-ի երկրորդ եռամսյակում Հայաստանի կառավարությունը հատկարցել է 32 մլն դրամ վտանգավոր թունաքիմիկատների կոսերվացման աշխատանքների համար:
Թունաքիմիկատների մեկուսացման համար հավաքվել է հողի աղտոտված շերտը և կենտրոնացվել գերեզմանոցի վերին շերտում, ողջ տարածքը պատվել է ռուբերոիդով, որը սեղմված է 50 սմ-անոց կավահողով: Մաքրվել է նաև ջրահեռացման համակարգը և փշալարերով պատվել է գերեզմանոցի տարածքը: Այսպիսով, ավարտվել են թունաքիմիկատների կոնսերվացմանն ուղղված հրատապ միջոցառումները, բայց խնդրի վերջնական լուծումը կարող է դառնալ գերեզմանոցի անվտանգ ոչնչացումը: Այդ նպատակով վարչապետի հանձնարարությամբ կստեղծվի ժամկետանց թունաքիմիկատների ոչնչացման հայեցակարգ:
«Կառավարությունն արդեն բավական միջոցներ է ծախսել, որպեսզի վտանգավոր հետևանքները գերեզմանատան մակերեսի բացման այս պահին վերացնենք, չեզոքացնենք, հսկողություն է իրականացվում շրջակա միջավայրում և նաև բոլոր համայանքները տեղյակ են պրոբլեմի մասին, նրանք նույնպես ուշադիր են լինելու։ Դրան, իհարկե, օգնեց նաև հրապարակայնությունը, որ ապահովվեց այս խնդրի շուրջ։ Մենք բոլոր հասարակական կազմակերպություններին ուզում ենք շնորհակալություն հայտնել իրենց ակտիվ մասնակցության համար` այս խնդրի կարգավորման գործում։ Համոզված եմ, որ այնպիսի լուծումներ ենք տալու, որ այս խնդիրը վերջնականապես լուծվի և բոլորս վստահ լինենք, որ այլևս շրջակա միջավայրին որևէ վտանգ չի սպառնում»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:
Տիգրան Սարգսյանի խոսքով, տարածքում դեռ պետք է շարունակվեն ուսումնաիրութունները և վերջնական որոշումը կկայացվի միջազգային փորձագետների եզրակացությունից հետո:
Դեռևս 1970 թվականի սկզբներին Հայաստանում արգելվել է վտանգավոր քլորօրգանական պեստիցիդների օգտագործումը, ինչը հանգեցրել է հանրապետության տարածքում ժամկետանց և արգելված պեստիցիդների պաշարների կուտակմանը։ 80-ականների սկզբին դրանց թաղման համար Հայաստանում առանձնացվել է հատուկ տարածք։ Այստեղ արտակարգ իրավիճակ ստեղծվել էր այս տարվա մարտ ամսին, հայտնվել էր ինչ-որ տեխնիկա, որը փորել տարածքը, որի պատճառով Նուբարաշենի թունաքիմիկատների գերեզմանոցում վտանգավոր իրավիճակ էր ստեղծվել։ Տարածքը գտնվում է սողանքային գոտում, հողն այստեղ սահում է` վտանգավոր նյութերն էլ հասնում են հարակից բնակավայրեր, որտեղ գյուղացիները հող են մշակում, անասնապահությամբ զբաղվում։

Премьер-министр Армении Тигран Саркисян посетил могильник ядохимикатов в Нубарашене, чтобы ознакомиться с проделанными работами по его консервации.
Учитывая чрезвычайную ситуацию на могильнике, во втором квартале 2010 года правительство Армении выделило 32 млн. драмов на реализацию работ по консервации опасных захоронений.
Для изоляции ядохимикатов был собран загрязненный слой земли и сконцентрирован на верхнем слое могильника, вся территория захоронения была закрыта рубероидом, который утрамбован 50-сантиметровым глиноземом. Также была очищена система водоотвода и построено ограждение вокруг могильника. Таким образом, были завершены неотложные мероприятия по консервации захоронений, но окончательным решением проблемы может стать экологически безопасная ликвидация могильника. С этой целью по поручению премьер-министра будет разработана концепция по уничтожению ядохимикатов.
«Пока мы не получим заключения экспертов, естественно, мы решения не можем принять. По крайней мере, на данный момент правительство выделило достаточно средств, чтобы предотвратить опасные последствия. Я убежден, что мы дадим окончательное решение проблеме, и все будут убеждены, что окружающей среде ничего не угрожает», – сказал Тигран Саркисян. Он добавил, что проблема находится в центре внимания правительства, три министерства координировано работают и периодически будут сообщать о проделанной работе.
При этом предусматриваются серьезные исследования в несколько этапов и оценка рисков, после чего правительство совместно с международными экспертами и общественными организациями выберет оптимальный вариант решения проблемы.
В начале 1970-х годов в Армении было запрещено использование опасных хлорорганических пестицидов, что привело к их скоплению на территории республики, и в конце 70-х их захоронение стало актуальной задачей. В начале 80-х была выделена специальная территория вблизи поселка Баграташен, где захоронили порядка 500 тонн просроченных пестицидов, из которых хлорорганические пестициды составляют 250 тонн.
В то время как министерство экологии Армении собиралось обратиться к международным донорским организациям для получения средств на безопасную ликвидацию могильника ядохимикатов, на территорию захоронений была введена инженерная техника, в результате чего полностью был поврежден верхний слой могильника, система водоотвода, ядохимикаты были разбросаны по всей территории захоронений. По данному инциденту возбуждено уголовное дело, но виновные пока не найдены. Территория могильника находится в зоне активных оползней.