6 Հուլիս 2010 - 16:35 AMT
Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի Եվրոպայի և ԱՊՀ երկրների տարածաշրջանային բյուրոյի տնօրենի տեղակալ Յենս Վանդելին
Հուլիսի 6-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի Եվրոպայի և ԱՊՀ երկրների տարածաշրջանային բյուրոյի տնօրենի տեղակալ Յենս Վանդելին:
Նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանը պատրաստ է ավելի արդյունավետ դարձնել իր մասնակցությունը ՄԱԿ-ի կառույցների աշխատանքներին: Նա գոհունակություն հայտնեց Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի միջև հունիսի 24-ին ստորագրված 2010-2015թթ. համագործակցության գործողությունների ծրագրի շրջանակներում ՀՀ պետական կառույցների և ՄԱԿ-ի Զարգացման Ծրագրի համագործակցության առնչությամբ:
Կողմերն անդրադարձան պետական կառավարման համակարգի բարեփոխման, կլիմայի փոփոխության, էներգիայի արդյունավետ օգտագործման, այլընտրանքային էներգիայի ու հակակոռուպցիոն պայքարի բնագավառներում ՄԱԿ-ի Զարգացման Ծրագրի հետ ՀՀ կառավարության համագործակցությանը:
Յենս Վանդելը, կարևորելով Հայաստանի առաջընթացը նշված բնագավառներում, իր հերթին բարձր գնահատեց Հայաստանի կառավարության համագործակցության պատրաստակամությունն ու ջանքերը ՄԱԿ-ի Զարգացման Ծրագրի հետ ստորագրված ծրագրի իրականացման ուղղությամբ: Նա նաև վստահեցրեց, որ իր կողմից ղեկավարվող կազմակերպությունը կշարունակի սերտորեն աջակցել Հայաստանում իրականացվող ծրագրերի կյանքի կոչմանը, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:

6-го июля министр ИД Армении Эдвард Налбандян принял замдиректора регионального бюро стран СНГ и Европы Программы развития ООН Янеса Вандела.
Приветствуя гостя, Налбандян отметил, что Армения готова сделать свое участие в работе структур ООН более эффективным. Министр ИД Армении выразил удовлетворение взаимодействием госструктур РА и Программы развития ООН в рамках программы сотрудничества на 2010-2015гг., подписанной между правительством РА и Программой развития ООН.
В ходе беседы стороны обсудили вопросы, касающиеся реформ в государственной системе правления, изменений климата, эффективного потребления энергии, сотрудничества Программы развития ООН и правительства Армении в сферах альтернативной энергии и борьбы с коррупцией.
В свою очередь Янес Вандел высоко оценил готовность и усилия правительства Армении, направленные на развитие сотрудничества с Программой развития ООН в сфере реализации подписанной программы, сообщает пресс-служба МИД РА.