«Մի քանի էջանոց ձանձրացնող ելույթից պարզ է դառնում, որ Ադրբեջանի սուլթանը փաստերը կեղծելու և սուտը ճշտի տեղ անցկացնելու իր ունակությամբ շուտով աշխարհում նոր անվանակարգ կսահմանի հեքիաթասացության բնագավառում: Միայն թե սուլթան Ալիևի հեքիաթները ոչ մեկին պետք չեն. դրանք անփառունակ են, ինչպես իր նախորդների հայտարարությունները»,- հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը:
Նրա խոսքերով, Ալիևը, խոսելով ինքն իր հետ, չի ցանկանում հասկանալ, որ ԵԱՀԿ ՄԽ առաջարկներում հստակ նշված է, որ հենց ԼՂՀ ժողովուրդը պետք է որոշի իր ճակատագիրը:
«Արցախյան հակամարտության վերաբերյալ նրա սուտն առավել քան բացահայտ է դառնում, երբ նա նշում է, որ հայերը Արցախ են եկել 19-րդ դարի սկզբին: Չցանկանալով հղում անել ոչ միայն հայ, այլ նաև աշխարհահռչակ օտարազգի պատմիչներին, ձախողված և անգրագետ դիվանագետին ընդամենը խորհուրդ կտայի Հռոմ այցելելիս նեղություն կրել և դիտել Ֆորումի պատին քանդակված հին աշխարհի քարտեզը, որտեղ «Արմենիա» երկրի սահմաններում նշված է նաև պատմական Արցախը:
«Հեքիաթասաց» Ալիևին հիշեցնեմ, որ իր հայրենի Ադրբեջանը որպես պետություն ձևավորվել է դրանից մոտ 2 հազարամյակ անց», – ասել է Շարմազանովը:

7 July 2010 - 08:14 AMT
Listening to Azerbaijani President Ilham Aliyev, you can come to a conclusion that the ‘sultan’, presenting lies as reality can be the best aspirant for a new international award as ‘author of fairy tales’, said Eduard Sharmazanov, secretary of the Republican Party of Armenia.
“Aliyev seems not to understand that the people of NKR are to determine their fate through free expression of will, as envisaged by OSCE MG proposals,” he said.
“Aliyev’s lies become more evident when he says that Armenians came to Arstakh in early 19th century. Citing not only Armenian but also world-known historians and I would like to advise this ignorant diplomat to visit Rome to see the map on the Roman Forum, where Armenia is carved together with Artsakh. I would also like to remind Aliyev that his country – Azerbaijan – was founded 2 thousand years after Rome,” Sharmazanov said.