«Մի քանի էջանոց ձանձրացնող ելույթից պարզ է դառնում, որ Ադրբեջանի սուլթանը փաստերը կեղծելու և սուտը ճշտի տեղ անցկացնելու իր ունակությամբ շուտով աշխարհում նոր անվանակարգ կսահմանի հեքիաթասացության բնագավառում: Միայն թե սուլթան Ալիևի հեքիաթները ոչ մեկին պետք չեն. դրանք անփառունակ են, ինչպես իր նախորդների հայտարարությունները»,- հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը:
Նրա խոսքերով, Ալիևը, խոսելով ինքն իր հետ, չի ցանկանում հասկանալ, որ ԵԱՀԿ ՄԽ առաջարկներում հստակ նշված է, որ հենց ԼՂՀ ժողովուրդը պետք է որոշի իր ճակատագիրը:
«Արցախյան հակամարտության վերաբերյալ նրա սուտն առավել քան բացահայտ է դառնում, երբ նա նշում է, որ հայերը Արցախ են եկել 19-րդ դարի սկզբին: Չցանկանալով հղում անել ոչ միայն հայ, այլ նաև աշխարհահռչակ օտարազգի պատմիչներին, ձախողված և անգրագետ դիվանագետին ընդամենը խորհուրդ կտայի Հռոմ այցելելիս նեղություն կրել և դիտել Ֆորումի պատին քանդակված հին աշխարհի քարտեզը, որտեղ «Արմենիա» երկրի սահմաններում նշված է նաև պատմական Արցախը:
«Հեքիաթասաց» Ալիևին հիշեցնեմ, որ իր հայրենի Ադրբեջանը որպես պետություն ձևավորվել է դրանից մոտ 2 հազարամյակ անց», – ասել է Շարմազանովը:

7 Июль 2010 - 08:14 AMT
«Прочитав длинное и нудное выступление Ильхама Алиева, приходишь к выводу, что султан Азербайджана, выдавая ложь и подтасовку фактов за действительность, может стать претендентом на новую международную номинацию -«сказочник». Только сказки султана никому не нужны, они бессмысленны, равно как и его прежние заявления», – заявил секретарь Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов.
По его словам, Алиев, говоря сам с собой, не хочет понять, что в предложениях МГ ОБДСЕ по урегулированию карабахского конфликта четко указано, что именно народ НКР будет решать свою судьбу.
«Его ложь в вопросе карабахского конфликта становится более очевидной, когда он утверждает, что армяне пришли в Арцах в начале 19-го века. Не ссылаясь не только на армянских, но и всемирно известных историков, хочу дать совет неграмотному дипломату: посетив Рим, обратите внимание на карту древнего мира, высеченную на Форуме, где страна Армения показано вместе с Арцахом. И еще напомню сказочнику-Алиеву, что его страна Азербайджан была основана 2 тысячи лет спустя после Рима. После всего этого, не стоит серьезно воспринимать и отвечать Алиеву», – подчеркнул Шармазанов.