Լիբանանահայ համայնքը զգուշությամբ է հետևում լիբանանա-թուրքական հարաբերությունների ջերմացմանը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Լիբանանի հայ համայնքի ներկայացուցիչ, հասարակական գործիչ Սարգիս Կիրակոսյանը: Ըստ նրա, Անկարայի քաղաքականությունը Գազայի միջադեպի հարցում թույլ տվեց Թուրքիային դրսևորել իրեն որպես իսլամական երկրների իրավունքների պաշտպան: «Այդ ջանքերն անմիջապես անդրադարձան Թուրքիայի ու Լիբանանի միջև քաղաքական ու տնտեսական հարաբերությունների վրա»,-ասել է Սարգիս Կիրակոսյանը:
Անդրադառնալով Լիբանանի հայ համայնքի վիճակին` Կիրակոսյանը հայտարարեց, որ հայերը ակտիվորեն մասնակցում են երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքին, ունեն դպրոցներ, վարժարաններ, միություններ, եկեղեցիներ: «Վերջին տարիներին զգալիորեն կրճատվել է հայերի արտահոսքը Լիբանանից: Մենք ակտիվորեն պայքարում ենք խառը ամուսնությունների դեմ` պահպանելու համար մեր ազգային ինքնությունը»,-ասել է համայնքի ներկայացուցիչը:
Գնահատելով Հայաստանի սփյուռքի նախարարության գործունեությունը` Կիրակոսյանը հայտարրել է, որ այդ գերատեսչությունը պետք է համակարգի իր գործողությունները սփյուռքի կազմակերպությունների և ավնդական հայկական կուսակցությունների հետ:

7 Июль 2010 - 09:50 AMT
Армянская община Ливана с осторожностью следит за недавним потеплением ливано-турецких отношений. Об этом на пресс-конференции в Ереване, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net, заявил общественный деятель, представитель армянской общины Ливана Саркис Киракосян. По его словам, политика Анкары по вопросу Газы помогла Турции продемонстрировать себя в качестве защитника прав исламских стран. “Эти усилия непосредственно отразились на политические и экономические отношения между Турцией и Ливаном”,- сказал Саркис Киракосян.
Говоря о положении армянской общины Ливана, Киракосян заявил, что армяне активно участвуют в общественно-политической жизни страны, имеют школы, гимназии, союзы, церкви в Ливане. “За последние годы существенно сократилась миграция армян Ливана. Мы активно боремся против смешанных браков с целью сохранения армянской идентичности. К счастью смешанных браков не так много”,- сказал представитель общины. По его словам, армянская община ежегодно организует около 100 лекций и мероприятий по разным темам, в которых принимают участие представители из Армении и других армянских общин мира.
Оценивая деятельность министерства Диаспоры Армении, Саркис Киракосян заявил, что данное ведомство должно координировать свои действия и слушать мнение организаций и армянских традиционных партий диаспоры.