Բայց, չնայած դրան, 1988թ. ղարաբաղյան շարժումը նրան ստիպեց առավել մեծ հավատով պայքարել խաղաղության համար` հանուն հայ ժողովրդի հաղթանակի: Սա ազատամարտիկ, «Արաբո» լեգենդար ջոկատի հրամանատար Մանվել Եղիազարյանի պատմությունն է, սա մի հայրենասերի պատմություն է…
«Ես միշտ ազատամարտիկներին այլ կերպ եմ պատկերացրել. նրանք պետք է լինեին իսկական մարտիկներ: Զինվորները շարք են կանգնում, ձգված են և միշտ լսում են իրենց հրամանատարին: Իսկ հրամանատարն իր հերթին պետք է ապավեն լինի զինվորի համար, սպառնալիքի դեպքում պատրաստ լինի հարվածն իր վրա վերցնել, բայց պաշտպանել նրանց կյանքը: Ցավոք, ես դա չէի տեսնում հայոց ազգային բանակում, մարդիկ կամավոր էին գնում բանակ, մորուք էին պահում` փորձելով վախ ներշնչել արդեն իրենց արտաքինով»,- ժպիտով նկատում է Եղիազարյանը, ում` մարտիկի մասին ճիշտ պատկերացումն էլ սկիզբ դրեց «Արաբո» լեգենդար ջոկատին, երբ 1989 թվականին Մանվելն իր համախոհների ու ընկերների հետ մեկնեց Ղարաբաղ, որպեսզի պաշտպանի իր տունը, իր երկիրը:
Այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, որ հիշելով պատերազմի տարիները, Եղիազարյանը վերադառնում է անցյալ`Խաչիկ գյուղը, այն ժամանակ, երբ ամեն ինչ դեռ նոր էր սկսվում, և թվում է` նրա մշուշոտ հայացքի առջև լողում են անցյալի իրադարձությունները` ավերված տներ, այրված դաշտեր… և ընկերներ, ում հետ նա երկար ճանապարհ պետք է անցներ: «Երևի, պատերազմի տարիների ամենալավ օրն այն էր, երբ մենք գերիներ վերցրեցինք ու բերեցինք Ստեփանակերտ: Նրանց թվում մի ադրբեջանցի երեխա կար երեք տարեկան: Այն ժամանակ մենք բոլորս մրսած էինք, այդ երեխան էլ էր հիվանդացել: Նա այնպես էր հազում, որ թվում էր` նրա թոքերը հիմա կպայթեն: Ես ինձ անհարմար զգացի ու դեղս նրա մորը տվեցի: Երկու օր անց երեխան ապաքինվեց, և նրա մայրը, շնորհակալություն հայտնելով ինձ, ասաց. «Աստված օրհնի քո երեխաներին»: Չկա ավելի լավ բան, քան կարողանալ թշնամուն համոզել, որ մարտի դաշտում կարելի է պահպանել մարդկային արժեքները»,- ժպիտով նշում է Եղիազարյանը: Մինչ օրս, երբ նրան հաջողվում է խուսափել դժբախտությունից, նա դա վերագրում է այն երեխայի մոր օրհնությանը:
Բայց պատերազմը խորը սպի թողեց Մանվելի հոգում, երբ 1992թ. ամռանը «Արաբո» ջոկատի անդամներն անհայտ կորան: «Երևի, այդ օրը ես մեղադրում էի բոլորին, ում կարող էի: Հարցը նրանում չէ, որ նրանք զոհվեցին. մենք գիտեինք, թե ինչ քայլի ենք գնում և պատրաստ էինք մահվան: Մահից կարելի է վախենալ, բայց չի կարելի սարսափել անխուսափելիից: Տղերքի մահը շատ անսպասելի էր: Այն գիտակցությունը, որ մենք հնարավորություն ունեինք, բայց չկարողացանք փրկել նրանց, անտանելի ցավ է պատճառում»,- ասում է նա: Չնայած բոլոր կորուստներին և պատերազմի դառնությանը, Մանվելը վրեժ լուծելու ցանկություն չունի: Նա ասում է. «Ես ադրբեջանական ժողովրդի դեմ չէի պատերազմում, այլ ընդամենը պաշտպանում էի իմ տունը»:
Անգամ հիշելով Լաչինի շրջափակման մեկ ամիսը` նա ժպտում է. «Դա, երևի, այն հազվադեպ օրերից էր, երբ ես որոշեցի գոնե մի ժամ քնել, բայց ինձ արթնացրին ու ասացին, որ Լաչինը հանձնվել է: Ես սկզբում չհասկացա, թե ինչ է կատարվում և սկսեցի ծիծաղել, բայց երբ գիտակցեցի, որ հակառակորդը Լաչին է մտել… Դա շատ երկար պատմություն է, որն անհնար է երկու բառով պատմել, կարևորն այն է, որ մենք դիմացանք ու չհանձնվեցինք»,- ասում է Եղիազարյանը:
Շարունակվող շրջափակման պայմաններում Լաչինի միջանցքը միակ ճանապարհն է, որը կապում է Ղարաբաղը Հայաստանի հետ, իսկ նրա միջոցով` արտաքին աշխարհի հետ:
Այսօր Մանվելը համագործակցում է հասարակական կազմակերպությունների հետ և, ամենակարևորը, անում է ամեն ինչ, որպեսզի պահպանի պատրաստվածությունը: Արդյո՞ք Եղիազարյանը կամավոր կմեկնի ռազմական գործողությունների վերսկսման դեպքում: Այդ հարցին Մանվելը պատասխանեց իսկական առաջնորդի պես. «Հասկացեք, պատերազմի վերսկսման դեպքում ես չեմ կարող չգնալ: Իսկ եթե ես գնամ, շատերը կհետևեն իմ օրինակին: Հարցը համարձակության կամ հայրենասիրության մեջ չէ, մարդուն միշտ էլ կարելի է համոզել: Եթե ես ցանկանամ, մեկ ժամ անց դուք կհագնեք համազգեստն ու կհետևեք ինձ»:

Но, несмотря на это, карабахское движение 1988г. заставило его бороться за мир с еще большей верой в победу армянского народа. Это история воина-освободителя, командира легендарного отряда «Арабо» Манвела Егиазаряна, это история патриота…
«Я всегда представлял воинов-освободителей по-другому – они должны были быть истинными воинами. Солдаты стоят в ряд, они подтянуты, и всегда слушают своего командира. А командир в свою очередь должен был быть опорой для солдата, готовый в случае угрозы взять удар на себя, но защитить их жизни. К сожалению, я не видел этого в армянской национальной армии, люди шли добровольцами в армию, отпускали бороду, пытаясь испугать одним своим внешним видом», – с улыбкой заметил Егиазарян, чье правильное представление об образе воина и положило начало легендарному отряду «Арабо», когда 1989 году Манвел со своими единомышленниками и друзьями отправился в Карабах, чтобы защищать свой дом, свою страну.
Создается впечатление, что, вспоминая годы войны, Егиазарян возвращается в прошлое, в деревню Хачик, в то время, когда все только начиналось, и кажется, что перед его затуманенным взглядом проплывают события прошлого: разрушенные дома, выжженные поля… и товарищи, с которыми ему предстояло пройти долгий путь. «Наверное, лучшим днем в годы войны был тот, когда мы взяли пленных и перевезли в Степанакерт. Среди них был один азербайджанский ребенок трех лет. Тогда мы все были сильно простужены, болел и этот ребенок. Он так сильно кашлял, что казалось, что его легкие готовы разорваться. Мне стало как-то не по себе, и я отдал свое лекарство его матери. Через два дня ребенок выздоровел, и его мать, поблагодарив меня, сказала: «Благослови Бог твоих детей». Нет ничего лучше, чем суметь убедить своего врага, что на поле боя можешь сохранить человеческие ценности”, – с улыбкой заметил Егиазарян. По сей день, когда ему удается избежать несчастья, он приписывает это благословлению матери того ребенка.
Но война оставила глубокий шрам в душе Манвела, когда летом 1992 года члены отряда «Арабо» пропали без вести. «Наверное, в этот день я обвинял всех, кого мог. Вопрос не в том, что они погибли, мы знали, на что идем, и были готовы к смерти. Смерти можно бояться, но нельзя ужасаться неизбежного. Смерть парней была очень неожиданной. Сознание того, что мы имели возможность, но не смогли их спасти, причиняет жуткую боль», – сказал он. Несмотря на все потери и горечь войны, Манвел не испытывает желания отомстить. Он говорит: “Я не воевал с азербайджанским народом, а всего лишь защищал свой дом”.
Даже вспоминая блокадный месяц в Лачине, он улыбается. «Это был, наверное, из тех редких дней, когда я решил хоть часок поспать, когда меня разбудили и сказали, что Лачин пал. Я сначала не понял, что происходит и начал смеяться, но когда осознал, что противник вошел в Лачин… Это очень длинная история, которую невозможно рассказать двумя словами, главное то, что мы выдержали и не сдались», – сказал Егиазарян.
В условиях продолжающейся блокады Лачинский коридор является единственной дорогой, связывающей Карабах с Арменией, а через нее — с внешним миром.
Сегодня Манвел сотрудничает с общественными организациями и, главное, делает все, чтобы быть в форме. Пойдет ли Егиазарян добровольцем в случае возобновления военных действий? На этот вопрос, Манвел ответил как настоящий лидер: “Вы понимаете, в случае возобновления войны, я не могу не пойти. А если я пойду, многие последуют за мной. Дело не в смелости или патриотизме, всегда можно уговорить человека. Если я захочу, через час вы оденете форму и пойдете за мной”.