Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների վերջին եւ դրան նախորդած հայտարարությունները եւ քայլերը հունիսի 17-ի լույս 18 –ի գիշերը իրենց կողմից կազմակերպած սադրանքի շարունակությունն են: Այս մասին հայտարարել է ԱԳՆ մամլո քարտուղար Տիգրան Բալայանը` մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահի վերջին մի շարք ռազմատենչ հայտարարությունները, բանակցային գործընթացի յուրովի մեկնաբանություններով: Ըստ նրա, դրանք ակնհայտորեն միտված են բանակցային գործընթացի ձախողմանը: «Փորձելով հետ կանգնել Սանկտ-Պետերբուգում ձեռք բերված պայմանավորվածություններից, Ադրբեջանի ղեկավարները թոզ են փչում սեփական ժողովրդի աչքերին` նենգափոխելով բանակցությունների եւ ձեռք բերված համաձայնությունների էությունը: Դրան հասնելու համար անհաջող փորձեր են կատարում վերաձեւել պատմությունը, աշխարհագրությունը, ժողովրդագրությունը եւ միջազգային իրավունքը»,-ասել է ՀՀ ԱԳՆ մամլո քարտուղարը: Ըստ նրա, չնայած Բաքվի հուսահատ ճիգերին պրահյան գործընթացը` դա պրահյան է, այլ ոչ թե բաքվի, մադրիդյան առաջարկությունները, դրանք մադրիդյան են` ոչ թե բաքվի առաջարկություններ, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ սանձազերծած ագրեսիան` Ադրբեջանի ագրեսիան է: Տիգրան Բալայանի խոսքերով, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշումը չի կարող սահմանափակվել մեկ ելույթում 13 անգամ հիշատակված Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությամբ:
«Դասեր չքաղելով իրական պատմությունից, Ադրբեջանի ղեկավարները սպառնում են նոր սադրանքներով եւ ավանտյուրաներով: Այս հայտարարությունները հաստատում են այն տեսակետը, որ ամեն կարեւոր հանդիպումից առաջ, Ադրբեջանի ղեկավարությունը նպատակաուղղված քայլեր է ձեռնարկում բանակցությունները տապալելու համար, այս պարագայում` շուրջ 10 օրից Ալմաթիում նախատեսվող հնարավոր հնգակողմ հանդիպումը: Կառուցողականությունը, հիմնվում է ճշմարտության, այլ ոչ թե կառուցվում ստի, պատրանքների եւ սպառնալիքների վրա»,-ասել է ՀՀ ԱԳՆ մամլո քարտուղարը:

RA Foreign Ministry Spokesman Tigran Balayan said that the bellicose statements of the Azerbaijani leadership are continuation of Azerbaijan’s June 18 provocation near Chaylu settlement.
Commenting on Azerbaijan’s recent bellicose statements, Balayan said that they are aimed at failing the negotiation process over the Karabakh conflict settlement.
The Azerbaijani leadership is pulling the wool over its people’s eyes, distorting the essence of talks on the Karabakh conflict, in an attempt to recede from the agreements reached in Saint Petersburg, noted Balayan.
Besides, he added that Baku is trying to distort the history, geography, demography and international law to reach its goals. “Despite Baku’s efforts, the Prague process is not a Baku process, the Madrid Principles are not Baku principles, while the aggression against Nagorno Karabakh is Azerbaijan’s aggression,” noted Balayan, adding that the self-determination of the people of Artsakh cannot be limited to 13 references to the Azerbaijani territorial integrity in one statement.
According to Balayan, Baku is taking certain steps prior to any important meeting to fail the negotiation process, this time it is the upcoming meeting in Almaty in 10 days, the RA MFA press service reported.