8 Հուլիս 2010 - 09:21 AMT
Հայաստանի ղեկավարությունը պետք է համաձայնություն տա ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների նախագահների հայտարարությանը: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Ստեփան Գրիգորյանը: Նրա խոսքերով, վերջնական խաղաղ համաձայնություն նախապատրաստելուց առաջ անհրաժեշտ է, որպեսզի հակամարտության բոլոր կողմերը, ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղը, ստորագրեն Մադրիդյան սկզբունքները: «Հայաստանը պետք է ԵԱՀԿ ՄԽ բոլոր երկրների երաշխիքները ստանա, ներառյալ Թուրքիայի, որ եթե Ադրբեջանը չհամաձայնվի թեկուզ մի կետի հետ, ապա այդ երկրները միակողմանի կարգով պետք է ճանաչեն ԼՂՀ անկախությունը: ՀՀ իշխանությունները նույնպես պետք է միջոցներ ձեռնարկեն ադրբեջանական քարոզչության դեմ` համաշխարհային հանրության հիշողության մեջ ղարաբաղյան հակամարտության սկիզբը թարմացնելու համար: Մենք պետք է հիշեցնենք, թե ով է իրականում պատերազմ սկսել, և չի կարելի խոսել Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքի «բռնազավթման» մասին»,- ասել է Գրիգորյանը:
Նա նաև ընդգծեց, որ եթե Ադրբեջանը չհամաձայնվի ԼՂՀ միջանկյալ կարգավիճակի հետ, ապա Հայաստանը պետք է այն ընդունի: «Իսկ եթե Բաքուն չհամաձայնվի այդ կարգավիճակի հետ, ապա համաշխարհային հանրությունը պետք է ճանաչի ԼՂՀ անկախությունը»,- նշել է փորձագետը:
Ինչ վերաբերվում է ԼՂՀ անվտանգության գոտին կազմող տարածքները վերադարձնելուն, ապա Գրիգորյանը նշեց, որ դա երկար գործընթաց է: Պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին` նա հայտարարեց, որ եթե հայկական կողմը հանձնի թեկուզ մեկ գյուղ, դա կխախտի ուժերի գոյություն ունեցող հավասարակշռությունը: «Այդ դեպքում Ադրբեջանը կարող է պատերազմ սկսել: Միաժամանակ, մինչ օրս Հայաստանը չի խոսում Շահումյանի, Գետաշենի և Մարտունաշենի վերադարձի մասին: Եթե դա տեղի ունենա, ապա բանակցային գործընթացը պետք է սկսել զրոյից, ինչը կհանգեցնի տարածաշրջանում մեծ լարվածության»,- ասել է Գրիգորյանը:

Руководство Армении должно в общих чертах дать согласие на заявление президентов стран-сопредседателей МГ ОБСЕ. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил руководитель Аналитического центра по глобализации и региональному сотрудничеству Степан Григорян. По его словам, прежде чем подготовить окончательное мирное соглашение, необходимо, чтобы все стороны конфликта, включая Нагорный Карабах, подписались под Мадридскими принципами. «Армения должна получить гарантии от всех стран Минской группы ОБСЕ, включая Турцию о том, что если Азербайджан не согласится хоть с одним пунктом соглашения, то эти страны в одностороннем порядке должно признать независимость НКР. Власти РА также должны предпринять меры против азербайджанской пропаганды, чтобы освежить в памяти мирового сообщества начало карабахского конфликта. Нам нужно напомнить, кто действительно начал войну и нельзя говорить об «оккупации» Арменией территории Азербайджана», – сказал Григорян.
Он также подчеркнул, что если Азербайджан не согласится с промежуточным статусом НКР, то Армения должна его принять. «А если Баку не согласится с этим статусом, то опять же мировое сообщество должно признать независимость Нагорного Карабаха», – заметил армянский эксперт.
Что касается возвращения территорий, составляющих зону безопасности НКР, то Григорян отметил, что это долгий процесс. Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net он заявил, что если армянская сторона сдаст хоть одно село, это нарушит существующий баланс сил. «В этом случае Азербайджан может начать войну. Вместе с тем, до сегодняшнего дня Армения не говорит о возврате Шаумяна, Геташена и Мартунашена. Если это произойдет, то нужно начать переговорный процесс с нуля, что приведет к большей напряженности в регионе», – сказал Григорян.