Անվտանգության աննախադեպ միջոցներ կձեռնարկվեն Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու ղեկավար Հռոմի Պապ Հովհաննես Պողոս Երկրորդի սեպտեմբերի 25-27-ը Հայաստան կատարելիք պաշտոնական այցի ընթացքում: Ինչպես այսօր լրագրողներին հաղորդեց Հայաստանի արտգործնախարարության մամուլի քարտուղար Ձյունիկ Աղաջանյանը, միջոցառումներն սկսվելուց մեկուկես ժամ առաջ իրավապահ մարմինների աշխատակիցները կփակեն իրադարձությունների վայրին հարող փողոցները: Խստագույն անձնական զննման կենթարկվեն ոչ միայն ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչները, այլեւ 5-7 հազար հավատացյալներից եւ հյուրերից յուրաքանչյուրը, ով մտադիր է մասնակցել սեպտեմբերի 27-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում կայանալիք Հովհաննես Պողոս Երկրորդի բաց քարոզին: Ինչպես սպասվում է, Հռոմի Պապի այցը հանրապետություն կլուսաբանի շուրջ 400 լրագրող, որոնցից 58-ը` Վատիկանից:
Իր այցի ընթացքում Հովհաննես Պողոս Երկրորդը կհանդիպի Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ, կայցելի Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, կմասնակցի Երեւանի Սբ. Գրիգոր Լուսավորչի տաճարում կայանալիք եկեղեցական արարողությանը: Սեպտեմբերի 27-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում բաց քարոզից բացի Պապը կայցելի Խոր Վիրապ: Նույն օրը երեկոյան Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու ղեկավարը կմեկնի Հայաստանից:

Беспрецедентные меры безопасности будут предприняты в ходе Намеченного на 25-27 сентября официального визита в Армению главы Римской католической церкви Папы Римского Иоанна-Павла Второго. Как сообщила сегодня журналистам пресс-секретарь министерства иностранных дел Армении Дзюник Агаджанян, за полтора часа до начала мероприятий работники правоохранительных органов перекроют прилегающие к месту событий улицы. Строжайшему личному досмотру подвергнутся не только представители СМИ, но и каждый из 5-7 тысяч верующих и гостей, которые захотят участвовать в открытой проповеди Иоанна-Павла Второго, которая состоится 27-ого сентября в Первопрестольном Эчмиадзине.
Как ожидается, визит Папы Римского в республику будет освещать более 400 журналистов, 58 из которых – из Ватикана.
В ходе визита Иоанн-Павел Второй встретится с президентом Армении Робертом Кочаряном, посетит мемориал жертвам геноцида армян, будет участвовать в церковной церемонии в соборе Св. Григория Просветителя 27 сентября помимо открытой проповеди в Первопрестольном Эчмиадзине Папа посетит также монастырь Хор-Вирап. В тотже день глава Римской католической церкви отбудет из Армении.