Հուլիսի 9-ին ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի (UNWFP) հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար տիկին Մելանի Մեյսոնին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Պարենի համաշխարհային ծրագրի կողմից իրականացվող «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրի մանրամասներ: Նախարարը նախ շնորհավորել է տիկին Մեյսոնին` պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ, և հույս հայտնել, որ համատեղ աշխատանքը կնպաստի ՄԱԿ-ի որդեգրած արժեքների կայացմանը` երեխաներին մատուցվող ծառայությունները բարձր մակարդակով իրականացնելու համար:
Ա. Աշոտյանը, ողջունելով ծրագրի գաղափարը, ընդգծել է ծրագրի իրագործման համատեքստում նախարարության մի շարք հիմնական մոտեցումները, մասնավորապես, ծրագրին նախարարության` որպես գործընկեր գերատեսչության, ակտիվ մասնակցությունն ապահովելու համար անհրաժեշտ է մշակել գործողությունների ժամանակացույց` նշելով յուրաքանչյուր կողմի պատասխանատվությունը, բացի այդ, ծրագրի աշխատանքային խմբում ընդգրկել նախարարության ներկայացուցչին, ինչպես նաև պայմանավորվել ծրագրի ընթացիկ որոշումները համատեղ ընդունելու մեխանիզմների շուրջ:
Տիկին Մեյսոնն իր հերթին տեղեկացրել է, որ ծրագրի դոնորն է ՌԴ կառավարությունը, որը 3 տարվա ընթացքում ծրագրին կտրամադրի շուրջ 8մլն դոլարի ներդրում:
Դպրոցական սնունդ կմատակարարվի ՀՀ 6 մարզի 700 դպրոցիշուրջ 50 հազար աշակերտի: Տիկին Մեյսոնը նշել է, որ մոտ ապագայումնախատեսվում է համապատասխան եռակողմ համաձայնագիր ստորագրել ՀՀ և ՌԴկառավարությունների և Պարենի համաշխարհային ծրագրի միջև:
Հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարը նաև ընդգծել է, որ նախնական ուսումնասիրություններ են կատարվել ՀՀ երեք` Լոռու, Շիրակի և Տավուշի մարզերում` ճշգրտելու դպրոցների սանիտարահիգիենիկ և պահեստային պայմանները` ծրագիրը հավուր պատշաճի կազմակերպելու համար:
Նախարարը, անդրադառնալով «Դպրոցական սննդի ազգային ծրագրիռազմավարությանը», նշել է, որ փաստաթղթի մշակման հարցում հայկական կողմն ակնկալում է միջազգային փորձագետի ներգրավում: Նա անդրադարձել է նաև սննդի անվտանգության ապահովման, պահեստավորման և փոխադրման, ինչպես նաև դպրոցներում սննդի կազմակերպման ժամանակավոր կարգի հաստատման, դպրոցներին ներկայացվող պահանջների, կարողությունների գնահատման և որոշումների կայացման մեխանիզմների մշակման խնդիրներին: Այս մասին հաղորդում է edu.am կայքէջը:

9 July 2010 - 15:09 AMT
Россия предоставит 8 млн долларов на осуществление программы “Стабильное школьное питание” в Армении
Министр образования и науки Армении Армен Ашотян сегодня принял руководителя армянского офиса Всемирной продовольственной программы ООН (UNWFP) Мелани Мейсон. Во время встречи обсуждались подробности программы “Стабильное школьное питание”, осуществляемой UNWFP.
Министр поздравил Мелани Мейсон с назначением, и выразил надежду на продуктивное сотрудничество для достижения целей, поставленных ООН.
Говоря о подробностях программы “Стабильное школьное питание”, Армен Ашотян отметил, что для ее выполнения нужно составить график действий, включить представителей министерства в рабочую группу и договориться о совместном принятии решений между UNWFP и Министерством.
Министр коснулся вопросов импорта продуктов питания и их обследования на месте, а также других пунктов программы, обратив особое внимание на использование продуктов армянских производителей при ее реализации. Он отметил также необходимость создания механизмов по обеспечению безопасности продуктов питания, их содержания и транспортировки.
Мелани Мейсон сообщила, что донором “Стабильного школьного питания” является правительство Российской Федерации, и что вскоре будет подписано соответствующее трехсторонне соглашение между Арменией, Россией и UNWFP. Россия в течение трех лет вложит в программу около 8 млн долларов. Школьное питание будет предоставлено 50 тысячам студентам в 700 школах 6 областей Армении.