10 Հուլիս 2010 - 07:44 AMT
Հուլիսի 3-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց տարածաշրջանային այցի շրջանակներում Երեւան ժամանած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Բեռնար Ֆասիեին, Ռոբերտ Բրադկեին, Իգոր Պոպովին եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկին: Համանախագահները արտգործնախարար Նալբանդյանին ներկայացրեցին նախօրեին Ստեփանակերտում ԼՂՀ իշխանությունների հետ ունեցած իրենց հանդիպումները: Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նշեց, որ ԼՂՀ լիակատար մասնակցությունը խաղաղ կարգավորման բանակցություններին անհրաժեշտություն է և գործընթացի արդյունավետության երաշխիք, քանի որ առանց Արցախի անհնար է համաձայնության գալ: Նույն օրը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ևս հանդիպեց ԵԱՀԿ ՄԽ հետ: Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկեցին ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ներկա փուլին վերաբերվող հարցեր, այդ թվում` Մադրիդյան սկզբունքների վերջին տարբերակը:
Հուլիսի 4- ն ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը ժամանեց Երևան: Թռիչքուղու վրա նրան դիմավորել են ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը, Երևանում ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչը, ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Արման Կիրակոսյանը, ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպան Թաթուլ Մարգարյանը: Նույն օրը Երևանում ճեպազրույցում նա հայտարրաեց, որ ղարաբաղյան կարգավորման սկզբունքները մնում են անփոփոխ և հիմնված են Հելսինկյան ակտի վրա. ուժի չկիրառում, տարածքային ամբողջականություն և ազգի ինքնորոշման իրավունք: Միաժամանակ նա ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ը բազմիցս անհանգստություն է հայտնել խնդիրը ռազմական ճանապարհով լուծելու փորձի նկատմամբ: «Մենք ասել ենք երկու նախագահներին. ուժն անընդունելի է, և ԱՄՆ-ը, ինչպես և համանախագահները դատապարտում են վերջին միջադեպը, որի ընթացքում զինծառայողներ են մահացել: Մենք կոչ ենք անում կողմերին հետևել հրադադարի ռեժիմին: Այդ ռեժիմի խախտումը միայն հետաձգում է խաղաղ գործընթացը, որն այլընտրանք չունի»,- ընդգծել է Հիլարի Քլինթոնը:
Խոսելով հայ-թուրքական հարաբերություններից` Հիլարի Քլինթոնն ասաց, որ ԱՄՆ-ն հավատում է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը տարածաշրջանին կբերի խաղաղություն, կայունություն և բարգավաճում: «Ճիշտ է, Արձանագրությունները դեռ վավերացված չեն, սակայն, ինչպես հիշում եք, նախագահ Սարգսյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը պատրաստ է շարունակել Թուրքիայի հետ բանակցային գործընթացն այն ժամանակ, երբ նա ընդառաջ գա, և մենք ողջունում ենք այդ հայտարարությունը: ԱՄՆ-ն համաձայն է այդ տեսակետի հետ, և մենք դրական ենք գնահատում Հայաստանի նախագահի հայտարարությունը»,- ասել է Քլինթոնը:
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնին և նրան ուղեկցող պատվիրակությանը: Հանրապետության նախագահը, ողջունելով բարձրաստիճան հյուրին, ասել է. «Ես վստահ եմ, որ Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարի երկար սպասված այցը Հայաստանի Հանրապետություն մեծ նպաստ կբերի հայ-ամերիկյան հարաբերությունների խորացման գործում, նաև կնպաստի մեր տարածաշրջանում խաղաղության եւ փոխվստահության մթնոլորտի ամրապնդմանը: Միացյալ Նահանգները երկար տարիների ընթացքում իր ներդրումն է բերել ԼՂ խնդրի կարգավորման գործում Այսօր հայ ժողովրդի առջև ծառացած ամենակարևոր խնդիրը ԼՂ հիմնահարցի` միջազգային իրավունքի սկզբունքներին համապատասխան լուծումն է: Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն իրավունք ունի իր պատմական տարածքում ազատ տնօրինելու իր ճակատագիրը և զարգանալու»,- ասել է ՀՀ նախագահը:
Ի պատասխան, ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնն ասել է. «Ես անձամբ իմ անունից ցանկանում եմ Ձեզ շնորհակալություն հայտնել Թուրքիայի հետ Ձեր երկրի հարաբերությունները բարելավելու գործում Ձեր անձնական ներդրման համար: Մենք շարունակում ենք հավատացած լինել, որ այդ հարցերի լուծումը, ընդհանրապես նաև տարածաշրջանի զարգացման ու նոր հնարավորությունների ստեղծման տեսանկյունից, բխում է Հայաստանի ժողովրդի շահերից»:
Հուլիսի 5-ին Հայաստան կատարած այցի շրջանակներում Հիլարի Քլինթոնն այցելեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր` «Ծիծեռնակաբերդ» և ծաղիկներ դրեց Հավերժական կրակի մոտ` հարգանքի տուրք մատուցելով 1915-1923թթ. Օսմանյան կայսրությունում կոտորված մեկուկես միլիոն հայերի հիշատակին:
ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի տարածաշրջանային այցի ամենակարևոր արդյունքներից մեկն այն է, որ նա բավական կոշտ արտահայտվեց ԱՄՆ դիրքորոշումը ԼՂՀ հիմնախնդրի խաղաղ լուծման այլընտրանքի բացակայության մասին: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Կովկասի Ինստիտուտի գիտության բաժնի տնօրեն Սերգեյ Մինասյանը: Նրա խոսքով, այդ հայտարարությունը կատարվեց ոչ այնքան Երևանի, որքան Բաքվի համար:
ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի այցը Հայաստան կնպաստի այն բանին, որպեսզի տարածաշրջանային հիմնախնդիրների հարցով կողմերի դիրքորոշումներն ավելի մերձենան: Այս մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում ասել է ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Կարեն Ավագյանը:
«Ժառանգություն» կուսակցությունը կարևորում է ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի այցը Հայաստան և այդ այցի շրջանակներում նշում է 3 հանգամանք: Այս մասին Երևանում լրագրողների հետ զրույցում ասել է «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը: Նրա խոսքերով, առաջին հանգամանքն այն է, որ Հիլարի Քլինթոնն իր արևելաեվրոպական շրջագայության ժամանակ չայցելեց Թուրքիա, որով ցույց տվեց, որ ԱՄՆ-ն չի դիտարկում Թուրքիան որպես Արևելյան Եվրոպայի մի մաս: «Երկրորդը Հիլարի Քլինթոնի այն հայտարարությունն է, որ հայ-թուրքական գործընթացում առաջընթացը կախված է Թուրքիայից: Դա ցույց է տալիս, որ գործընթացի վերջնական տապալման դեպքում Թուրքիան է լինելու պատասխանատուն: Երրորդը`իր այցելությամբ Ծիծեռնակաբերդ Քլինթոնն արտահայտեց այս պահին ԱՄՆ-ի վրդովված վերաբերմունքը Թուրքիայի տարածաշրջանային քաղաքականության հանդեպ»,-ասել է պատգամավորը:
Ադրբեջանը հասկանում է, որ ժամանակն իր դեմ է գործում և որ Հայաստան-ԼՂՀ Ադրբեջան եռանկյունին թույլ չի տալիս Բաքվին փոխել ստատուս-կվոն: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Կովկասի ինստիտուտի գիտության դեպարտամենտի ղեկավար, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը: Միևնույն ժամանակ Մինասյանը նշել է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների նախագահների վերջին հայտարարության մեջ առաջին անգամ դե-ֆակտո խոսվում է Ղարաբաղի ժողովրդի մասին: «Այդ հայտարարությունը առավել շահավետ է Հայաստանի համար»,- ասել է նա:
Ակտիվ բանակցություններից հետո ռազմական գործողությունների վերսկսման հնարավորությունը նվազեց: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության անդամ Գագիկ Մելիքյանը: Ընդ որում, նա նշել է, որ Հայաստանը միշտ պետք է պատրաստ լինի պատերազմի: Անդրադառնալով ԼՂՀ ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման հնարավորությանը միջազգային հանրության կողմից`Մելիքյանը նշել է, որ կճանաչի միջազգային հանրությունը Ղարաբաղը որպես ինքնիշխան պետություն թե ոչ, Արցախն արդեն 20 տարի է գոյություն ունի ու զարգանում է որպես ժողովրդավարական երկիր:
Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների վերջին եւ դրան նախորդած հայտարարությունները եւ քայլերը հունիսի 17-ի լույս 18 –ի գիշերը իրենց կողմից կազմակերպած սադրանքի շարունակությունն են: Այս մասին հայտարարել է ԱԳՆ մամլո քարտուղար Տիգրան Բալայանը` մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահի վերջին մի շարք ռազմատենչ հայտարարությունները, բանակցային գործընթացի յուրովի մեկնաբանություններով: Ըստ նրա, դրանք ակնհայտորեն միտված են բանակցային գործընթացի ձախողմանը: «Փորձելով հետ կանգնել Սանկտ-Պետերբուգում ձեռք բերված պայմանավորվածություններից, Ադրբեջանի ղեկավարները թոզ են փչում սեփական ժողովրդի աչքերին` նենգափոխելով բանակցությունների եւ ձեռք բերված համաձայնությունների էությունը»,- ասել է նա:
Ղարաբաղյան հարցի շուրջ բանակցություններում կտրուկ փոփոխություններ սպասելու նախանշաններ չկան: Այս մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարեց ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, պրոֆեսոր Ռուբեն Սաֆրաստյանը: Գնահատելով ԱՄՆ պետքարտուղարի այցը տարածաշրջան և նրա այցը Ծիծեռնակաբերդ Ռուբեն Սաֆրաստյանն ասաց, որ սա բացահայտ ուղերձ էր Թուրքիային, ըստ որի ԱՄՆ-ն մի օր կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: Նրա խոսքերով, Քլինթոնի այցը նպատակ էր հետապնդում զսպելու Ադրբեջանին հնարավոր ռազմական գործողություններից Ղարաբաղում:
Հայաստանի ղեկավարությունը պետք է համաձայնություն տա ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների նախագահների հայտարարությանը: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Ստեփան Գրիգորյանը: Նրա խոսքերով, վերջնական խաղաղ համաձայնություն նախապատրաստելուց առաջ անհրաժեշտ է, որպեսզի հակամարտության բոլոր կողմերը, ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղը, ստորագրեն Մադրիդյան սկզբունքները: «Հայաստանը պետք է ԵԱՀԿ ՄԽ բոլոր երկրների երաշխիքները ստանա, ներառյալ Թուրքիայի, որ եթե Ադրբեջանը չհամաձայնվի թեկուզ մի կետի հետ, ապա այդ երկրները միակողմանի կարգով պետք է ճանաչեն ԼՂՀ անկախությունը: ՀՀ իշխանությունները նույնպես պետք է միջոցներ ձեռնարկեն ադրբեջանական քարոզչության դեմ` համաշխարհային հանրության հիշողության մեջ ղարաբաղյան հակամարտության սկիզբը թարմացնելու համար: Մենք պետք է հիշեցնենք, թե ով է իրականում պատերազմ սկսել, և չի կարելի խոսել Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքի «բռնազավթման» մասին»,- ասել է Գրիգորյանը: Նա նաև ընդգծեց, որ եթե Ադրբեջանը չհամաձայնվի ԼՂՀ միջանկյալ կարգավիճակի հետ, ապա Հայաստանը պետք է այն ընդունի: «Իսկ եթե Բաքուն չհամաձայնվի այդ կարգավիճակի հետ, ապա համաշխարհային հանրությունը պետք է ճանաչի ԼՂՀ անկախությունը»,- նշել է փորձագետը:
Հուլիսի 8-ին ԱԳՆ-ում անցկացվեց ՀՀ գործադիր իշխանության մարմինների արտաքին կապերի և միջազգային համագործակցության պատասխանատու պաշտոնյաների համար հանդիպում` «ՀՀ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններ և ընթացիկ հարցեր» խորագրով: Հանդիպումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության հիմնական ուղղությունների ներկայացմամբ բացեց արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: Իր խոսքում Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը կարևորեց պետական իշխանության մարմինների կողմից իրականացվող արտաքին կապերի և միջազգային համագործակցության համակարգումը` որպես Նախագահի կողմից իրականացվող միասնական արտաքին քաղաքականության ապահովման գրավական:

3 июля министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял сопредседателей МГ ОБСЕ Бернара Фасье (Франция), Роберта Брадке (США) и Игоря Попова (Россия), а также с личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика. В ходе встречи сопредседатели представили главе внешнеполитического ведомства РА итоги встреч с руководством Нагорно-Карабахской Республики, состоявшихся днем ранее в Степанакерте. Эдвард Налбандян отметил, что полноценное участие НКР в переговорном процессе является необходимостью, так как без Арцаха невозможно прийти к согласию.
В тот же день президент Армении Серж Саргсян также встретился с сопредседателями Минской группы ОБСЕ. В ходе встречи собеседники обсудили касающиеся нынешнего этапа урегулирования нагорно-карабахского конфликта вопросы, в том числе последний вариант Мадридских принципов.
4 июля вечером госсекретарь США Хиллари Клинтон прибыла с визитом в Армению. На летном поле ее встречали министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян, замминистра ИД РА Арман Киракосян, посол США в Ереване Мари Йованович, посол Армении в США Татул Маргарян. В тот же день на брифинге в Ереване госсекретарь США Хиллари Клинтон заявила: «Принципы карабахского урегулирования остаются неизменными и основаны на Хельсинском акте: неприменение силы, территориальная целостность и право народа на самоопределение». Вместе с тем она подчеркнула, что США неоднократно выражали обеспокоенность попыткой решения проблемы военным путем. «Мы сказали обоим президентам: сила неприемлема и США, равно как и сопредседатели осуждают последний инцидент, в ходе которого погибли военнослужащие», – подчеркнула Хиллари Клинтон.
Оброщяясь к армяно-турецкому процессу, она заметила, что нормализация армяно-турецких отношений принесет мир, стабильность и процветание в регион. «Правда, Протоколы еще не ратифицированы, но как вы помните, президент Саргсян заявил, что Армения готова продолжить переговорный процесс с Турцией, когда она также сделает шаг навстречу, и мы приветствуем это его заявление. США согласны с этой точкой зрения, и мы оцениваем заявление армянского руководства положительно», – подчеркнула Клинтон.
Президент Армении Серж Саргсян встретился с Госсекретарем США Хиллари Клинтон. В ходе встречи президент Армении выразил уверенность, что долгожданный визит Клинтон в РА будет способствовать углублению армяно-американских отношений, а также укрепит атмосферу стабильности и доверия в регионе. В этом контексте Серж Саргсян особенно выделил вклад президентов США в урегулирование карабахского конфликта в течение многих лет. «Сегодня самым важным вопросом для этого народа, является урегулирование карабахского конфликта согласно принципам международного права», – сказал президент Армении, добавив, что народ НКР имеет право развиваться на своей исторической территории и свободно распоряжаться своей судьбой.
В свою очередь, госсекретарь США поблагодарила Сержа Саргсяна за его личный вклад в дело улучшения отношений с Турцией. “Как мы обсуждали в ходе наших предыдущих встреч, США, несомненно, заинтересованы в вопросе решения проблемы. Мы продолжаем верить, что решение этих вопросов вообще также с точки зрения регионального развития и создания новых возможностей, вытекает из интересов народа Армении”, – сказала Хиллари Клинтон. 5 июля в рамках визита в Армению госсекретарь США Хиллари Клинтон посетила Мемориал жертв Геноцида армян «Цицернакаберд» и возложила венок к Вечному огню, отдав дань памяти и уважения полутора миллионам армян, уничтоженных в Османской империи 1915-1923гг.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net директор департамента по науке Института Кавказа Сергей Минасян заявил, что одним из важных результатов визита госсекретаря США Хиллари Клинтон в регион является то, что она достаточно жестко выразила позицию США о безальтернативности мирного решения карабахской проблемы. Об этом. По его словам, это заявление было сделано не сколько для Еревана, сколько для Баку.
Визит госсекретаря США Хилари Клинтон в Армению способствовал тому, чтобы позиции сторон по региональным проблемам более сблизились. Этот визит сделал возможным еще раз обсуждать процесс армяно-турецкого сближения и нагорно-карабахское урегулирование. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил депутат фракции Республиканской партии Армении (РПА) Карен Авагян.
6 июля в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян заявил, что визит госсекретаря США Хиллари Клинтон в страны Восточной Европы и Южного Кавказа можно рассматривать в контексте «перезагрузки» отношений США –РФ. По его словам, Клинтон, посетив Польшу, Украину, Армению, Азербайджан и Грузию, провела рекогносцировку.
Партия “Наследие” считает важным визит госсекретаря США Хилари Клинтон в Армению. “В контексте этого визита мы выделяем три важных обстоятельства – в рамках своего восточно-европейского турне Клинтон не посетила Турцию. Второе: госсекретарь США в Армении отметила, что успех нормализации армяно-турецких отношений зависит от Турции и вся ответственность за возможный провал будет на Турции. И последнее. Посещением Мемориала памяти жертв Геноцида армян в Османской империи 1915 года Клинтон показала отношение США к Турции по поводу ее региональной политики”, – на пресс-конференции в Ереване заявил руководитель парламентской фракции “Наследие” Степан Сафарян.
7 июля на пресс-конференции в Ереване глава департамента по науке Института Кавказа Сергей Минасян заявил, что Азербайджан понимает, что время действует против него и что треугольник Армения-НКР-Азербайджан не позволяет Баку изменить статус-кво. Вместе с тем Минасян отметил, что в последнем заявлении сопредседателей МГ ОБСЕ впервые де-факто говорится о властях Карабаха. «Это заявление более выгодно для Армении», – сказал армянский политолог.
После периода активных переговоров возможность возобновления военных действий уменьшилась. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил депутат парламента Армении от Республиканской партии (РПА) Гагик Меликян. При этом он заметил, что Армения всегда должна быть готова к войне. Обращаясь к возможности признания со стороны международного сообщества право народа НКР на самоопределение, Меликян отметил, что признает ли Азербайджан это или нет, Арцах является субъектом международного права.
В тот же день пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян, комментируя последние воинственные заявления руководства Азербайджана, подчеркнул, что последние воинственные заявления высокопоставленных лиц Баку являются продолжением провокации азербайджанской стороны, которая имела место 18 июня около села Чайлу. По его словам, пытаясь отступить от достигнутых договоренностей в Санкт-Петербурге, руководство Азербайджана пускает пыль в глаза собственному народу, искажая суть переговоров и достигнутых договоренностей.
8 июля на пресс-конференции в Ереване директор Института востоковедения НАН РА, профессор Рубен Сафрастян заявил, что до сентября не стоит ожидать прогресса ни в карабахском процессе, ни в армяно-турецком диалоге. По его словам, после регионального визита госсекретаря США Хиллари Клинтон принципиальных изменений на Южном Кавказе не будет. «Посещение госсекретарем Мемориала жертв Геноцида армян следует рассматривать в контексте американо-турецких отношений. Этот визит был мессиджем США Турции о том, что Вашингтон может признать Геноцид армян»,- сказал профессор.
«Руководство Армении должно в общих чертах дать согласие на заявление президентов стран-сопредседателей МГ ОБСЕ», – на пресс-конференции в Ереване заявил руководитель Аналитического центра по глобализации и региональному сотрудничеству Степан Григорян. По его словам, прежде чем подготовить окончательное мирное соглашение, необходимо, чтобы все стороны конфликта, включая Нагорный Карабах, подписались под Мадридскими принципами. «Армения должна получить гарантии от всех стран Минской группы ОБСЕ, включая Турцию о том, что если Азербайджан не согласится хоть с одним пунктом соглашения, то эти страны в одностороннем порядке должно признать независимость НКР. Власти РА также должны предпринять меры против азербайджанской пропаганды, чтобы освежить в памяти мирового сообщества начало карабахского конфликта. Нам нужно напомнить, кто действительно начал войну и нельзя говорить об «оккупации» Арменией территории Азербайджана», – сказал Григорян. Он также подчеркнул, что если Азербайджан не согласится с промежуточным статусом НКР, то Армения должна его принять. «А если Баку не согласится с этим статусом, то опять же мировое сообщество должно признать независимость Нагорного Карабаха», – заметил армянский эксперт.
8 июля в МИД РА состоялась встреча по уточнению приоритетов и текущих вопросов внешней политики Армении для должностных лиц, ответственных за вопросы внешних связей и международного сотрудничества правительства Армении. Министр ИД РА Эдвард Налбадян рассказал об основных направлениях внешней политики Армении. Глава МИД придал важность скоординированности международного сотрудничества, реализованное органами государственной власти, как гаранта обеспечения единой внешней политики президента РА.