100 դեցիբելից բարձր աղմուկը մարդու մոտ առաջացնում է հարբածության նման վիճակ: Դա արյան մեջ ադրենալինի արտադրության մեծ քանակության հետևանք է: Աղմուկի բարձր մակարդակը կարող է դառնալ սթրեսների պատճառ, ինչպես նաև հանգեցնել լսողական օրգանների դեգրադացիայի: Այդ մասին հուլիսի 10-ին մամլո ասուլիսում հաղորդել է «Արևորդի» բնապահպանական կազմակերպության աշխատակից Թամարա Գալստյանը: Նրա խոսքերով, Երևանում ամենամեծ աղմուկը ստեղծում են տրանսպորտը և շինարարությունը:
Նա օրինակ բերեց այն, որ մետրոն առաջացնում է 80 դեցիբել աղմուկ, ռոք-համերգը` 100, իսկ ռեակտիվ ինքնաթիռը` 110: Չնայած Երևանում աղմուկի մակարդակի չափումներ չեն իրականցվել:
«Մենք պետք է նոր օրենք մշակենք «Աղմուկի մասին», որն իր մեջ կներառի քաղաքում աղմուկի կարգավորման տարբեր ասպեկտները»,- ասել է ԵՊՀ էկոլոգիական իրավունքի գիտաուսումնական կենտրոնի ղեկավար Աիդա Իսկոյանը: «Օրենքի մշակմանը պետք է մասնակցի նաև հասարակությունը, որը պետք արտահայտի իր կարծիքը, որովհետև «Աղմուկի մասին» օրենքը միահյուսվում է մարդու իրավունքների սահմանափակման հետ»,- նշել է Իսկոյանը և հավելել, որ Հայաստանի բնակչությունը հարևանների կամ այլ քաղաքացիների` չաղմկելու խնդրանքն ընդունում է որպես իր անձնական կյանքին միջամտություն և բավական ագրեսիվ է արձագանքում:
«Մենք համարյա ամեն օր բողոքներ ենք ստանում քաղաքացիներից, որոնց աղմուկը խանգարում է և նրանք չգիտեն ում դիմեն, բայց դրանցից ոչ մեկն անպատասխան չի մնում»,- նշել է Առողջապահության նախարարության իրավական ապահովության բաժնի գլխավոր մասնագետ Պերճ Խաչատրյանը:

Уровень шума выше 100 децибел вызывает у человека состояние, похожее на опьянение. Это является следствием выброса большого количества адреналина в кровь. Высокий уровень шума может стать причиной стрессов, а также привести к деградации слуховых органов. Об этом сообщила представитель экологической организации “Ареворди” Тамара Галстян на пресс-конференции 10 июля. По ее словам, наибольший шум в Ереване создает транспорт и строительные работы. В качестве примера уровня шума Тамара Галстян отметила, что метро создает шум в 80 децибел, рок-концерт – в 100 децибел, а реактивный самолет в 110 децибел. Однако в Ереване измерений уровня шума пока не проводилось.
“Нам нужно разработать новый закон “О шуме”, который будет включать в себя различные аспекты регулирования шума в городе”,- подчеркнула руководитель научно-исследовательского центра по изучению экологического права Аида Искоян. По ее словам, этот закон должен быть разработан на основе уже существующих актов с дополнительным изучением поля для внесения в закон всех необходимых дополнений. “В разработке закона должно участвовать также общество, которое должно активно выражать свое мнение, поскольку закон “О шуме” сплетается с ограничением прав человека”,- отметила Аида Искоян. По ее словам, население Армении воспринимает просьбы соседей или других граждан не шуметь как вторжение в личную жизнь и реагируют на них достаточно агрессивно.
Однако, по словам Тамары Галстян, есть много небольших проблем, которые можно решить не на законодательном уровне, а с помощью информации, передаваемой населению через социальную рекламу, статьи в газетах и информации на сайтах, так как население не знает, как нужно отстаивать свои права.
“Мы практически ежедневно получаем жалобы от граждан, которым мешает шум, и они не знают куда обратиться. Ни одна из этих жалоб не остается без ответа”, – отметил главный специалист отдела правового обеспечения Министерства здравоохранения Армении Перч Хачатрян.