2008-ի մարտի 1-ի դեպքերի համար, երբ մահացավ 10 հոգի, պատասխանատու են Հայաստանի բոլոր երեք նախագահները: Այդ մասին «Ժառանգություն» կուսակցության համագումարում հայտարարել է կուսակցության հիմնադիր Րաֆֆի Հովհաննիսյանը: Նրա խոսքերով, դեպքերի օբյեկտիվ հետաքննություն անցկացնելու համար Հայաստանի երեք նախագահները` Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, Ռոբերտ Քոչարյանը և գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանը պետք է ցուցմունքներ տան:
Ինչ վերաբերվում է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը և հայ-թուրքական հարաբերություններին, ապա Հովհաննիսյանի կարծիքով, «Ժառանգություն» կուսակցությունը գտնվում է միակ ճիշտ ուղու վրա: «ԼՂՀ դեպքում դա անկախության ճանաչումն է, իսկ հայ-թուրքական հարաբերությունների դեպքում` Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը: Միայն այդ պայմաններում կարելի է առաջ շարժվել»,- ընդգծել է Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, հավելելով, որ ժողովրդավարության զարգացումը և մարդու իրավունքների պաշտպանությունը կամրապնդեն ազգային անվտանգությունը:

10 Июль 2010 - 09:26 AMT
В трагедии 1 марта 2008 года, когда погибло 10 человек, виноваты все три президента Армении. Об этом на съезде партии «Наследие» заявил основатель партии Раффи Ованнисян. По его словам, чтобы провести объективное расследование событий, три президента Армении: Левон Тер-Петросян, Роберт Кочарян и действующий президент РА Серж Саргсян должны быть вызваны для дачи показаний.
Что касается урегулирования карабахского конфликта и нормализации армяно-турецких отношений, то по мнению Ованнисяна, партия «Наследие» находится на единственно правильном пути. «В случае с НКР – это признание независимости, а в случае с нормализаций отношений между Арменией и Турцией – международное признание Геноцида армян. Только на этих условиях можно двигаться вперед», – подчеркнул Раффи Ованнисян, добавив, что развитие демократии и защита прав человека укрепит национальную безопасность.