2008-ի մարտի 1-ի դեպքերի համար, երբ մահացավ 10 հոգի, պատասխանատու են Հայաստանի բոլոր երեք նախագահները: Այդ մասին «Ժառանգություն» կուսակցության համագումարում հայտարարել է կուսակցության հիմնադիր Րաֆֆի Հովհաննիսյանը: Նրա խոսքերով, դեպքերի օբյեկտիվ հետաքննություն անցկացնելու համար Հայաստանի երեք նախագահները` Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, Ռոբերտ Քոչարյանը և գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանը պետք է ցուցմունքներ տան:
Ինչ վերաբերվում է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը և հայ-թուրքական հարաբերություններին, ապա Հովհաննիսյանի կարծիքով, «Ժառանգություն» կուսակցությունը գտնվում է միակ ճիշտ ուղու վրա: «ԼՂՀ դեպքում դա անկախության ճանաչումն է, իսկ հայ-թուրքական հարաբերությունների դեպքում` Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը: Միայն այդ պայմաններում կարելի է առաջ շարժվել»,- ընդգծել է Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, հավելելով, որ ժողովրդավարության զարգացումը և մարդու իրավունքների պաշտպանությունը կամրապնդեն ազգային անվտանգությունը:

Founder of Heritage party Raffi Hovannisian said during the party’s congress that the three Armenian presidents are guilty of the March 1, 2008 tragedy which resulted in the death of 10 people.
According to him, to carry out an unbiased investigation, the three Armenian presidents – Levon Ter-Petrosyan, Robert Kocharian and incumbent Serzh Sargsyan, should be summoned to provide testimony.
As for the Karabakh conflict settlement and Armenian-Turkish normalization, Hovannisian believes that Heritage party is on the only right path.
“In case of NKR, it is recognition of its independence; as for the Armenian-Turkish normalization, it is the Armenian Genocide international recognition. Only in this case progress can be achieved,” Hovannisian stated, adding that development of democracy and protection of human rights will strengthen national security.