11 Հուլիս 2010 - 11:01 AMT
Ատոմ Էգոյան. “Պատմական իրադարձությունները բացահայտող ֆիլմերը անարդար կերպով ուշադրության չեն արժանանում”
”Պատմական փաստերը բացահայտող ֆիլմերը միշտ հասարակության ուշադրության են արժանանում անարդարորեն”, – հուլիսի 11-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է կանադահայ ռեժիսոր, “Ոսկե ծիրան” միջազգային կինոփառատոնի նախագահ Ատոմ Էգոյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, Անրի Վեռնոյի “Մայրիկ” ֆիլմը նա դիտել է “Արարատ” ֆիլմի նկարահանումներից ավելի վաղ և մեծ հարգանք է տածում այն նկարահանող մեծ ռեժիսորի հանդեպ: “Սակայն ես երիտասարդ ռեժիսոր լինելով, երբ նայեցի ֆիլմը, ինձ զարմացրեց այն, թե ինչպիսի սառնությամբ էին այն դիտում և որքան քիչ էր դրա վարձույթը:Այս հանգամանքը խորը հետք թողեց իմ հիշողության մեջ: Նույն բանը կատարվեց նաև Տավիանի եղբայրների “Արտույտի ագարակը” ֆիլմը հետ: Այն շատ քիչ է ցուցադրվել Հյուսիսային Ամերիկայում”:
Նա ավելացրեց նաև, որ գոհ է այն բանից, որ “Արարատ” ֆիլմի պես բարդ ֆիլմը լավագույնս ընդունելություն է գտել 35 երկրում; “Սա խոսում է այն մասին, որ նույնիսկ պատմական իրադարձությունները ցուցադրելիս պետք է նոր մոտեցումներ գտնել”:
Նա ասել է, որ Անրի Վեռնոյին բնորոշ հատկանիշներ է դրել “Արարատ” ֆիլմի գլխավոր հերոսի` Էդվարդ Սարոյանի կերպարի մեջ, որի դերակատարն է Շառլ Ազնավուրը:

11 Июль 2010 - 11:01 AMT
“Фильмы, раскрывающие исторические факты, всегда несправедливо обделены вниманием общественности”, – сказал канадский режиссер армянского происхождения, президент международного кинофестиваля "Золотой абрикос" Атом Эгоян на пресс-конференции 11 июля.
По его словам, он видел фильм Анри Верноя “Майрик” задолго до начала съемок “Арарата”, и питает огромное уважение к великому режиссеру. “Однако, когда я, будучи молодым режиссером, посмотрел фильм, меня удивило то, как холодно его приняли и насколько мал был его прокат. Это оставило глубокий след в моей памяти. То же произошло с фильмом “Гнездо жаворонка” братьев Тавиани: фильм очень мало показывался в Северной Америке. Он добавил также, что с другой стороны очень доволен тем, что такой сложный и капризный фильм, как “Арарат” был хорошо принят в 35 странах мира: “Это говорит о том, что, даже показывая исторические события, нужно находить для этого новые подходы”.
Он отметил также, что вложил черты Анри Верноя в образ главного героя фильма “Арарат” Эдварда Сарояна, которого играл Шарль Азнавур.