12 Հուլիս 2010 - 09:32 AMT
Այսուհետ օտարազգի քաղաքացիները կարող են առանց աշխատանքի թույլտվության օրինական կերպով աշխատել Ռուսաստանում
Եթե 2008-ին Ռուսաստանում պաշտոնապես աշխատում էր 100 000 աշխատանքային ներգաղթյալ, ապա 2009-ին նրանց թիվը կազմել է 82 000, իսկ ընթացիկ տարվա 5 ամսվա ընթացքում գրանցվել է 24 000 աշխատանքային միգրանտ: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնային միգրացիոն ծառայության (ԴՄԾ) ներկայցուցչության ղեկավար Սվետլանա Ստեպանովան: Նրա խոսքերով, դրանք այն մարդիկ են, ովքեր պաշտոնապես գրանցվել են և ստացել են աշխատանքի թույլտվություն: «Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև մուտքի արտոնագրի պահանջի բացակայությունը թույլ է տալիս Հայաստանի քաղաքացիներին 90 օրով մուտք գործել Ռուսաստան, և գաղտնիք չէ, որ շատերն օգտագործում են այդ ժամանակն անօրինական աշխատանքի համար»,- ասել է նա և ավելացրել, որ դրա հետ կապված, 2010-ի հուլիսի 1-ից ուժի մեջ է մտել «Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող օտարազգի քաղաքացիների իրավական վիճակի մասին դաշնային օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքը: Օրենքը թույլ է տալիս օրինական կերպով աշխատել` աշխատանքի թույլտվություն չստանալով: «Ներմուծվել է այսպես կոչված պատենտ` աշխատանքի արտոնագիր: Դա փաստաթղթի նոր ձև է օտարազգի աշխատողի համար, որը թույլ է տալիս նրան մեկ տարվա ընթացաքում օրինական հիմունքներով գտնվել Ռուսաստանում և աշխատել: Այդ աշխատանքը նա կարող է իրականացնել ֆիզիկական անձանց` ՌԴ քաղաքացիների մոտ, կապ չունենալով ձեռնարկատիրական գործունեության հետ»,- նշել է Ստեպանովան: Նա նշել է, որ պատենտ ստանալու համար պետք է դիմել Ռուսաստանի ԴՄԾ տարածքային մարմին: Օտարազգի քաղաքացին առաջին անգամ դիմելիս պետք է ներկայացնի դիմում պատենտը ստանալու մասին, անձը հաստատող փաստաթուղթ և միգրացիոն քարտը` ԴՄԾ նշումով տվյալ քաղաքացուն միգրացիոն քարտ տրամադրելու մասին: Ընդ որում, պատենտը տրամադրվում է 1-3 ամիս ժամկետով, և այն կարող է մի քանի անգամ երկարաձգվել 3 ամսով, բայց երկարաձգումը չի կարող գերազանցել 12 ամիսը: «Օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո ավելի քան 5.500 քաղաքացիներ դիմում են գրել պատենտ ստանալու համար»,- ասել է նա:
2010-ի հուլիսի 1-ից ուժի մեջ է մտել «Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող օտարազգի քաղաքացիների իրավական վիճակի մասին դաշնային օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքը:

Если в 2008 году в России официально работало 100.000 трудовых мигрантов, то в 2009 их число составило 82.000, а за 5 месяцев текущего года было зарегистрировано 24.000 трудовых мигрантов. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявила руководитель представительства Федеральной миграционной службы России Светлана Степанова. По ее словам, это те люди, которые официально зарегистрировались и получили разрешение на работу. “Безвизовое положение между Арменией и Россией позволяет армянским гражданам выезжать в Россию на срок 90 дней, и не секрет, что многие используют данное время, для того, чтобы незаконно работать”, – сказала Степанова. По ее словам, в связи с этим 1-го июля 2010 года вступил в силу Федеральный закон РФ “ О правовом положении иностранных граждан в Российской Федерации”. Закон позволяет работать легально не получая разрешения на работу. “Введен так называемый патент. Это новая форма документа для иностранного трудящегося, которая позволяет ему в течение года находиться в России на законных основаниях и работать. Единственное различие этот труд он может осуществлять у физических лиц – граждан РФ по найму на основании трудового договора или гражданско-правового договора на выполнение работ для личных, домашних, и иных подобных нужд, не связанных с осуществлением предпринимательской деятельности”, – отметила Светлана Степанова. При этом она сообщила, что для получения патента необходимо обратиться в территориальный орган ФМС России. При первичном обращении за получением патента иностранный гражданин, законно находящийся на территории России представляет: заявление о выдаче патента, документ, удостоверяющий личность данного гражданина и признаваемый Российской Федерацией в этом качестве, и миграционную карту с отметкой органа пограничного контроля о въезде данного иностранного гражданина в РФ или с отметкой территориального органа ФМС России о выдаче данному иностранному гражданину указанной миграционной карты. Степанова также добавила, что патент выдается на срок от одного до трех месяцев. Срок действия патента может неоднократно продлеваться на период не более трех месяцев. При этом общий срок действия патента с учетом продлений не может составлять более 12 месяцев со дня его выдачи. “Со дня вступления этого закона в силу более 5.500 граждан написали заявление для выдачи патента ”, – подчеркнула она.
1-го июля 2010 года вступил в силу Федеральный закон от 19 мая 2010 года N 86-Ф3 “О внесении изменений в Федеральный закон РФ “ О правовом положении иностранных граждан в Российской Федерации” и отдельные законодательные акты Российской Федерации”.