2010 թ. առաջին 6 ամիսների ընթացքում ՀՀ տարածքում գրանցվել է 851 Ճանապարհատրանսպորտային պատահար (ՃՏՊ), որոնց հետևանքով զոհվել է 117 մարդ, 1152-ը ստացել են տարբեր աստիճանի վնասվածքներ: Ինչպես Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ճանապարհային ոստիկանության ճանապարհապարեկային ծառայության բաժնի պետ, ոստիկանության գնդապետ Նորիկ Սարգսյանը, 2009 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ ՃՏՊ-ների թիվը նվազել է 15-ով, զոհերի թիվը` 33-ով: Նա նշեց նաև, որ ինչպես 2009 թվականին, այնպես էլ այս տարի արձանագրվել է ՃՏՊ հեևանքով զոհերի քանակի նվազում:
Ինչ վերաբերում է ՃՏՊ կանոնների խախտման դեպքերին, ապա այս տարվա վեց ամիսների ընթացքում ճանապարհային ոստիկանությունն ՀՀ տարածքում արձանագրել է 352 958 կանոնների խախտման դեպքեր: «Կանոնների խախտման քանակը նախորդ տարվա համեմատությամբ այս տարի 47 հազարով ավելացել է»,-նշեց ոստիկանության գնդապետը: Նորիկ Սարգսյանը տեղեկացրեց, որ հուլիս-օգոստոս ամիսներին մայրաքաղաքից դեպի հանգստյան գոտնիներ տանող ճանապարհները լինելու են ճանապարհային ոստիկանության հատուկ հսկողության տակ: Ոստիկանության գնդապետը նաև հաղորդեց, որ մինչ տարեվերջ կավարտվեն մայրաքաղաքում ճանապարհների գծանշման և տեսախցիկների տեղադրման աշխատանքները:

13 Июль 2010 - 09:06 AMT
В период с января по июнь 2010 года на территории Армении было зафиксировано 851 дорожно-транспортных происшествий, жертвами которых стали 117 человек, 1152 получили ранения разной степени тяжести. Как на пресс-конференции в Ереване заявил начальник дорожно-патрульной службы Дорожной полиции РА, полковник Норик Саркисян, по сравнению с тем же периодом 2009 года, количество ДТП в Армении сократилось на 15, а число жертв на 33. “Общая картина такова: наблюдается тенденция сокращения числа жертв ДТП. Что касается нарушений правил дорожного движения, то за первые 6 месяцев 2010 года их количество составило 352 тысяч 958, 15 тысяч из которых составили нарушения, допущенные пешеходами”,- сказал Норик Саркисян, добавив, что по сравнению с тем же кварталом 2009 года нарушений стало на 47 тысяч больше.
Представив действия дорожно-патрульной службы в сезон отдыха, начальник службы сообщил, что в июле- августе дорожная полиция будет работать в интенсивном графике, без выходных. “11 июля в день Вардавара дорожный патруль сконцентрировал все свои силы на трассе Ереван-Севан. Только в эти выходные из Еревана за город выехало 30-40 тысяч единиц автотранспорта”,- сказал Норик Саркисян. Он добавил, что в минувшее воскресенье в столице не было зафиксировано ДТП.