13 Հուլիս 2010 - 12:58 AMT
(!) Անրի Վեռնոյի հետ ես ծանոթացել էի դեռևս 1959 թվականին Փարիզում` իմ առաջին ֆիլմերից մեկի նկարահանման ժամանակ: Դա հոյակապ ֆիլմ էր` շատ լավ դերասանների` Դանիել Դարյեի ու Միշել Մորգանի մասնակցությամբ: Եվ շատ տարիներ անց Անրի Վեռնոյն ինձ հրավիրեց կրկին խաղալ իր ֆիլմում: Դա Ցեղասպանությունից փրկվելու համար Ֆրանսիա փախած հայկական ընտանիքի մոր դեր էր: Դա շատ երկար ֆիլմ է` բաղկացած երկու սերիաներից: Այստեղ ցույց է տրված կնոջ կյանքը` 35-ից մինչև 70 տարեկան: Դա ֆանտաստիկ էր: Ինձ համար անհավանական էր նաև նկարահանման ժամանակ հանդիպումն Օմար Շարիֆի հետ: Ես նրան առաջին անգամ տեսել էի դրանից 15 տարի առաջ Թունիսում և նրա հետ միասին խաղացել կյանքիս առաջին ֆիլմում:
(?) Արդյո՞ք Ձեզ հեշտ տրվեց հայ մոր դերը, երկա՞ր էիք պատրաստվում այդ դերին:
(!) Դերն ինձ հեշտ տրվեց, որովհետև նկարահանման հարթակում դերասանուհին հետևում է ռեժիսորի հրահանգներին, որովհետև այնտեղ նա է գլխավորը: Եվ ես կերտում էի հենց այն կնոջ կերպարը, որին ցանկանում էր տեսնել ռեժիսորը: Բացի դրանից 52 տարվա դերասանական կարիերայի ընթացքում ես բոլորովին տարբեր դերեր եմ խաղացել` արքայադուստրից մինչև մարմնավաճառ: Ես շատ եմ սիրում կերպարանափոխվել, չեմ սիրում մնալ այն, ինչ կամ:
(?) Պատրաստվելով դերին`ուսումնասիրե՞լ եք Հայոց ցեղասպանության փաստերը և գիտե՞իք արդյոք Ցեղասպանության մասին նախքան նկարահանումների մեկնարկը:
(!) Իհարկե, ես գիտեի Հայոց ցեղասպանության մասին նախքան ֆիլմում նկարահանվելը: Դրա մասին բոլորն էլ գիտեն, դա շատ ողբերգական իրադարձություն է, այդ իսկ պատճառով Արաքսիի դերն այդքան դրամատիկ է: Պատրաստվելով ֆիլմին` ես շատ եմ կարդացել Հայաստանի ու նրա պատմության մասին:
(?) Այդ դերի ողբերգականության հետ կապված` որքանո՞վ էր դժվար խաղալ այն:
(!) Շատ կարևոր է անձնական կյանքը զատել էկրանի վրա խաղացած կյանքից: Տեսախցիկի առջև դու բոլորովին այլ մարդ ես դառնում և ապրում ես ոչ թե քո, այլ ուրիշի կյանքը, ուստի այդպես կարևոր է զանազանել դերն ու անձնական կյանքը: Դրա համար դերասանուհին պետք է մեծ ուժ ունենա, այլապես նա չի կարողանա խաղալ կինոյում: Ֆիլմերում դերասանները շարունակ փոխվում են, և եթե նրանք դերը շփոթեն իրական կյանքի հետ, ապա պարզապես կկորցնեն իրենց:
(?) Բայց և այնպես, Դուք որևէ բան վերցրե՞լ Արաքսիի դերից` դաստիարակելով Ձեր երեխաներին:
(!) Ես գտնում եմ, որ կնոջ համար շատ կարևոր է լավ մայր լինելը: Ես երեխաների դաստիարակության լավագույն մեթոդ եմ համարում անկախությունը: Իմ դուստրը սկսեց առանձին ապրել, երբ ընդամենը 14 տարեկան էր: Իմ երեխաների ազատությունն ու անկախությունն ինձ համար ամենագլխավորն են:
(?) Ձեր երեխաներից որևէ մեկը շարունակու՞մ է Ձեր գործը:
(!) Ոչ: Իմ որդին բժիշկ է: Իսկ դստերս համոզում էի դերասանուհի դառնալ, դա իմ երազանքն էր: Բայց նա միշտ հրաժարվում էր: Նա ասում է, որ եթե խաղա կինոյում, ոչ ոք նրան չի ընկալի որպես ինքնուրույն դերասանուհի, այլ միայն որպես Կլաուդիա Կարդինալեի դուստր: Առավել ևս, որ նրա անունը նույնպես Կլաուդիա է:
(?) Դուք աշխարհահռչակ ու ոչ այնքան հայտնի, ամենատարբեր ազգության շատ ռեժիսորների ֆիլմերում եք խաղացել: Դա Ձեզ օգնու՞մ էր, թե՞ խանգարում:
(!) Տարբեր ազգության ռեժիսորների հետ աշխատելը շատ հետաքրքիր էր: Ես աշխատել եմ անհավանական, խելագար ռեժիսոր Բլեք Էդվարդսի հետ ԱՄՆ-ից, խիստ Վիսկոնտիի, ցնորված Ֆելլինիի հետ, ում ողջ ֆիլմը կառուցված էր իմպրովիզացիայի վրա` առանց սցենարի: Ինձ դուր է գալիս փոխվել, և ես սիրում եմ աշխատել ցնորված ռեժիսորների հետ:
(?) Դուք նաև լեգենդ եք դարձել, որովհետև կարողացել եք մերժել աշխարհի ամենագեղեցիկ տղամարդկանց: Ինչպիսի՞ հարաբերություններ ունեք նրանց հետ այժմ:
(!) Օ, ես շատ լավ հարաբերություններ ունեմ նրանց հետ: Օրինակ, Ալեն Դելոնն իմ լավ ընկերն է: Ես ընկերություն եմ անում նաև Ֆրանկո Ներոյի հետ: Այո, ես շատ ընկերներ ունեմ: Բայց Ալենը միշտ ասում է, որ մենք կարող էինք գեղեցիկ սիրո պատմություն ունենալ և լեգենդար զույգ կդառնայինք:
(?) Վերադառնալով «Մայրիկ» ֆիլմին` ի՞նչ կցանկանայիք ավելացնել:
(!) Այն ժամանակից ի վեր, երբ ես խաղացի «Մայրիկ» ֆիլմում, արդեն 20 տարի է անցել, և ես արդեն չեմ հիշում բոլոր մանրամասները: Դա հիանալի, իրական պատմություն է: Նշանակալի է, որ «Մայրիկն» իմ մոր սիրելի ֆիլմն է: Ցավոք, նա արդեն 10 տարի է, ինչ հեռացել է կյանքից: «Մայրիկ» ֆիլմը հաճախ էին ցուցադրում իտալական հեռուստատեսությամբ, և ամեն անգամ իմ մայրը զանգահարում և ասում էր. «Կլաուդիա, Կլաուդիա, հեռուստացույցով «Մայրիկն» են ցուցադրում»:
Ափսոս, որ այսօր մեզ հետ չէ Անրի Վեռնոյը: Հիանալի կլիներ, եթե նա մեզ հետ միասին ներկա լիներ «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնին: Իսկ ես հաճույքով ևս մեկ անգամ կդիտեմ «Մայրիկ» ֆիլմը, ես այնքան վաղուց այն չեմ դիտել…

(?)Госпожа Кардинале, расскажите, пожалуйста, как вы получили роль в фильме "Майрик"?
(!)С Анри Верноем я познакомилась еще в 1959 году во время съемок одного из первых своих фильмов в Париже. Это был замечательный фильм, с отличными актерами – Даниель Дарье и Мишель Морган. И через много лет Анри Верной пригласил меня вновь сыграть в его фильме. Это была роль матери в армянской семье, бежавшей, спасаясь от Геноцида, во Францию. Это очень длинный фильм, состоящий из двух серий. Здесь показана жизнь женщины от 35-и и до 70-и лет. Это была фантастика! Для меня была также невероятной стала встреча на съемках с Омаром Шарифом. Его я впервые увидела в Тунисе в 15 лет и сыграла с ним в первом в своей жизни фильме.
(?)Как легко вам далась роль армянской матери, долго ли вы к ней готовились?
(!)Роль далась мне легко, потому что на съемочной площадке актриса строго выполняет пожелания режиссера, потому что он там шеф. И я творила образ именно такой женщины, которую хотел видеть режиссер. К тому же за 52 года своей актерской карьеры я сыграла абсолютно разные роли – от принцессы до куртизанки. Я очень люблю меняться, не люблю оставаться самой собой.
(?)Готовясь к роли, изучали ли вы факты Геноцида армян и знали ли вы о Геноциде до начала съемок?
(!)Конечно, я знала о Геноциде армян еще до съемок в фильме. О нем знают все, это очень трагическое событие, поэтому роль Аракси настолько драматична. Готовясь к фильму, я много читала об Армении и ее истории.
(?)В связи с трагизмом этой роли, насколько трудно вам было ее играть?
(!)Очень важно отделять свою личную жизнь от жизни на экране. Перед камерой ты становишься совсем другим человеком, и переживаешь не свою жизнь, а чужую, поэтому так важно различать роль и личную жизнь. Для этого актриса должна обладать большой силой, иначе она не сможет играть в кино. В фильмах актеры все время меняются, и если они будут мешать роль с жизнью за кадром, то просто потеряют себя.
(?)Но все же переняли ли вы что-нибудь из роли Аракси, воспитывая своих детей?
(!)Я считаю, что для женщины очень важно быть хорошей матерью. Лучшим методом воспитания своих детей я считаю независимость. Моя дочь стала жить отдельно, когда ей было всего 14 лет. Свобода и независимость моих детей являются для меня самым главным.
(?)Продолжает ли кто-нибудь из ваших детей ваше дело?
(!)Нет. Мой сын врач. А дочь я уговаривала стать актрисой, это была моя мечта. Но она всегда отказывалась. Она говорит, что если будет играть в кино, никто не будет воспринимать ее как самостоятельную актрису, а лишь как дочь Клаудии Кардинале. Тем более, ее тоже зовут Клаудия.
(?)Вы сыграли в фильмах очень многих режиссеров, великих и не очень известных, самых различных национальностей. Вам это помогало или мешало?
(!)Работать с режиссерами разных национальностей очень интересно. Я работала с невероятным, сумасшедшим режиссером Блэком Эдвардсом из США, со строгим Висконти, с безумным Феллини, у которого весь фильм был построен на импровизации, без сценария. Мне нравится меняться, и я люблю работать с сумасшедшими режиссерами.
(?)Вы являетесь легендой еще и потому, что смогли отказать самым красивым мужчинам в мире. Какие у вас отношения с ними сейчас?
(!)О, у меня очень хорошие отношения с ними. Например, Ален Делон – мой хороший друг. Я дружу и с Франко Неро. Да, у меня много друзей. Но Ален всегда говорил, что у нас могла бы получиться прекрасная история любви и мы стали бы легендарной парой.
(?)Возвращаясь к фильму “Майрик”, что бы хотели добавить?
(!)С тех пор, как я сыграла в фильме “Майрик”, прошло уже 20 лет и я уже не помню всех его подробностей. Это замечательная, реальная история. Что примечательно, “Майрик” – любимый фильм моей матери. Ее, к сожалению, уже 10 лет как нет в живых. Фильм “Майрик” часто показывали по итальянскому телевидению, и каждый раз моя мама звонила и говорила: “Клаудия, Клаудия, по телевизору идет “Майрик”.
Жаль, что сегодня с нами нет Анри Верноя. Было бы чудесно, если бы вместе с нами он присутствовал на фестивале “Золотой абрикос”. Я же с удовольствием еще раз посмотрю фильм “Майрик”, я так давно его не смотрела…