Հուլիսի 6-10-ը Օսլոյում տեղի ունեցած ԵԱՀԿ ԽՎ նիստի ընթացքում ընդունվել է «Էներգետիկայի գլոբալ անվտանգության ապահովման համար մասնակից երկրների պատասխանատվության» մասին բանաձև: Բանաձեւում, ի տարբերություն Ադրբեջանի, հայկական կողմի բոլոր առաջարկները ներառվել են: Այս մասին ՀՀ ԱԺ-ում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ԵԱՀԿ ԽՎ Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավար Արամ Սաֆարյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, Վեհաժողովի հանձնաժողովներից մեկում Վրաստանի փախստականների հիմնախնդիրը քննարկելիս, ադրբեջանական կողմն ուզում էր բարձրացնել իր փախստականների հարցը, սակայն Գորան Լենմարկերը սաստել է` ասելով, որ «փախստականներ նաև հայկական կողմն ունի»: «Եվ այդպիսով հարցը փակվել է», – ասել է Սաֆարյանը:
Սաֆարյանը նշել է նաև, որ ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Ժոաո Սոարեշը հերքել է իրեն վերագրված ադրբեջանական ԶԼՄ-երի տեղեկատվությունն այն մասին, որ ղարաբաղյան հարցում առաջխաղացում չի լինի, քանի որ ՀՀ նախագահը երկրում լեգիտիմության հիմնախնդրի առաջ է կանգնած: Նրա խոսքերի համաձայն, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումը պետք է ընթանա ժողովուրդների ինքնորոշման և տարածքային ամբողջականության իրավունքի սկզբունքների շրջանակներում: «Ադրբեջանի քարոզչությունն ուղղված է այն բանին, որ Հայաստանին մղեն ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում իր դիրքեր կոշտացնելու, ինչն էլ ադրբեջանական կողմին առիթ կտա հրաժարվելու մադրիդյան սկզբունքներից: Այսինքն` այս պահին, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում նյարդերի հետ խաղ է ընթանում», – ընդգծել է ԵԱՀԿ ԽՎ Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավարը:

Head of the Armenian delegation to the OSCE Parliamentary Assembly Aram Safaryan said that a resolution on responsibility of the member countries for ensuring global energy security was adopted during a sitting of the OSCE Parliamentary Assembly in Oslo on July 6-10.
Meanwhile, all suggestions of the Armenian side were included in the resolution, in contrast to those made by the Azerbaijani delegation, Safaryan told a press conference.
Besides, during a discussion of the problem of Georgian refugees, the Azerbaijani side wanted to raise the issue of its refugees, but Goran Lennmarker said that "Armenia also has refugees," thus, taking the issue off the table. Safaryan also said that OSCE PA President Joao Soares refuted information ascribed to him by Azerbaijani media that allegedly a progress cannot be reached in the Karabakh conflict, as the RA President is facing problems with his legitimacy inside the country.
Soares also said that the Karabakh conflict should be solved according to the principles of the people's right to self-determination and territorial integrity.
"The Azerbaijani propaganda is aimed at forcing Armenia to toughen its stance on the Karabakh conflict settlement, what will serve as a reason for Azerbaijan to reject the Madrid Principles. In other words, currently a game of nerves is under way in the Karabakh conflict settlement," concluded Safaryan.