Հուլիսի 6-10-ը Օսլոյում տեղի ունեցած ԵԱՀԿ ԽՎ նիստի ընթացքում ընդունվել է «Էներգետիկայի գլոբալ անվտանգության ապահովման համար մասնակից երկրների պատասխանատվության» մասին բանաձև: Բանաձեւում, ի տարբերություն Ադրբեջանի, հայկական կողմի բոլոր առաջարկները ներառվել են: Այս մասին ՀՀ ԱԺ-ում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ԵԱՀԿ ԽՎ Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավար Արամ Սաֆարյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, Վեհաժողովի հանձնաժողովներից մեկում Վրաստանի փախստականների հիմնախնդիրը քննարկելիս, ադրբեջանական կողմն ուզում էր բարձրացնել իր փախստականների հարցը, սակայն Գորան Լենմարկերը սաստել է` ասելով, որ «փախստականներ նաև հայկական կողմն ունի»: «Եվ այդպիսով հարցը փակվել է», – ասել է Սաֆարյանը:
Սաֆարյանը նշել է նաև, որ ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Ժոաո Սոարեշը հերքել է իրեն վերագրված ադրբեջանական ԶԼՄ-երի տեղեկատվությունն այն մասին, որ ղարաբաղյան հարցում առաջխաղացում չի լինի, քանի որ ՀՀ նախագահը երկրում լեգիտիմության հիմնախնդրի առաջ է կանգնած: Նրա խոսքերի համաձայն, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումը պետք է ընթանա ժողովուրդների ինքնորոշման և տարածքային ամբողջականության իրավունքի սկզբունքների շրջանակներում: «Ադրբեջանի քարոզչությունն ուղղված է այն բանին, որ Հայաստանին մղեն ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում իր դիրքեր կոշտացնելու, ինչն էլ ադրբեջանական կողմին առիթ կտա հրաժարվելու մադրիդյան սկզբունքներից: Այսինքն` այս պահին, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում նյարդերի հետ խաղ է ընթանում», – ընդգծել է ԵԱՀԿ ԽՎ Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավարը:

14 Июль 2010 - 11:04 AMT
6-10 июля в ходе заседания Парламентской Ассамблеи (ПА) ОБСЕ в Осло была принята резолюция об «Ответственности государств участников за обеспечение глобальной энергетической безопасности», в которой, в отличие от Азербайджана, все предложения армянской стороны были включены. Об этом на пресс-конференции в НС РА заявил руководитель парламентской делегации Армении в ПА ОБСЕ Арам Сафарян.
По его словам, в одном из комитетов Ассамблеи во время обсуждения проблемы грузинских беженцев, азербайджанская сторона хотела поднять вопрос свих беженцев, на что Горан Ленмаркер ответил, что “беженцы есть также у армянской стороны”. “И этим вопрос был закрыт”, – сказал Сафарян.
Сафарян также сообщил, что председатель ПА ОБСЕ Жоао Соареш опроверг приписанную ему информацию азербайджанскими СМИ о том, что якобы в карабахской проблеме не может быть сдвига, поскольку у президента РА проблемы с легитимностью внутри страны. По его словам, мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта должно быть в рамках принципов права народов на самоопределение и территориальной целостности. “Пропаганда Азербайджана направлена на то, чтобы подтолкнуть Армению к ужесточению своей позиции в карабахском урегулировании, что даст повод азербайджанской стороне отказаться от Мадридских принципов. То есть, на данный момент в нагорно-карабахском урегулировании идет игра нервов”, – подчеркнул глава парламентской делегации Армении в ПА ОБСЕ.