Տվյալ պահին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի և Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուի միջև հանդիպում Ալմա Աթայում չի նախատեսվում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ մամլո քարտուղար Տիգրան Բալայանը:
Հուլիսի 16-17-ն Ալմա Աթայում կկայանա ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ գագաթնաժողովը, որին կմասնակցեն ԵԱՀԿ մեջ մտնող 40 երկրների ԱԳ նախարարներ:
Նախօրեին, համաձայն թուրքական Hurriyet թերթի հաղորդագրության, Ահմեդ Դավութօղլուն հայտարարել է, որ գագաթնաժողովի շրջանակներում կհանդիպի Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարների հետ:

На данный момент встреча между министрами иностранных дел Армении и Турции Эдварда Налбандяна и Ахмета Давутоглу в Алма-Ате не запланирована. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил пресс-секретарь МИД РА Тигран Балаян.
16-17 июля в Алма-Ате состоится неформальный саммит СМИД ОБСЕ, в котором примут участие министры иностранных дел примерно 40 стран, входящих в ОБСЕ.
Накануне, согласно сообщению турецкой газеты Hurriyet, глава МИД Турции Ахмет Давутоглу заявил, что рамках саммита встретится с главами МИД Армении и Азербайджана.