Հուլիսի 15-ին ՀՀ հասարակական խորհրդի երիտասարդական ենթահանձնաժողովի հատուկ նիստում քննարկվել է ՀՀ հասարակական խորհրդի նախագահ Վազգեն Մանուկյանի` խորհրդի անդամներին բաց նամակով ուղարկած առաջարկությունը:
Երիտասարդական ենթահանձնաժողովը, մասնավորապես, քննարկել է մի շարք առավել արդիական`բանակի և կրթության հարցերը և հավանության է արժանացրել 18 տարին լրացած երիտասարդների (բացառությամբ առողջական խնդիրներ ունեցող երիտասարդների) պարտադիր զինծառայության մասին առաջարկը, ըստ որի զինծառայության ժամկետը կրճատվելու է մինչև 1,5 տարի:
Ենթահանձնաժողովը նաև առաջարկել է զինծառայությանը զուգահեռ պարտադիր ուսուցանել` հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն, Հայ ժողովրդի պատմություն և մաթեմատիկա առարկաները: Այս առարկաներից երիտասարդները քննություն պետք է հանձնեն բուհ ընդունվելիս և, խորհրդի անդամների կարծիքով, բանակում ուսումնառությունը խթան կլինի նրանց համար ուսումը բուհերում շարունակելու:
«Յուրաքանչյուր պետություն ուժեղ է իր բանակով և հայկական բանակը հզորանալու է միայն բարեփոխումների շնորհիվ», – ասել է ՀՀ հասարակական խորհրդի ենթահանձնաժողովի նախագահ Հռիփսիմե Մարգարյանը:

Сегодня на специальном заседании молодежного подкомитета Общественного совета РА обсуждались предложения Открытого письма, направленного председателем Общественного совета РА Вазгеном Манукяном членам совета.
Молодежный подкомитет, в частности, обсудил ряд наиболее актуальных вопросов: армию и образование. Он одобрил предложение Вазгена Манукяна об обязательной службе в армии молодых людей по достижении 18-и лет (за исключением молодых людей с проблемами со здоровьем), при условии, что срок службы в армии сократится до 1.5 лет.
Подкомитет предложил также наряду с несением воинской службы внести обязательное обучение по следующим специальностям: армянский, русский и английский языки, история Армении и математика. Эти предметы молодые люди будут сдавать при поступлении в вуз, и их обучение, по мнению членов совета, станет стимулом для продолжения ими образования в вузе.
“Каждое государство сильно своей армией, и армянская армия будет только усиливаться с каждой реформой в этой области”,- отметила председатель подкомитета общественного совета РА Рипсиме Маркарян.