Հայաստանի Քրեակատարողական հիմնարկների (ՔԿՀ) գերբնակեցված լինելու պատճառներից մեկը դատարանների կողմից ԽՍՀՄ-ից ժառանգած ձերբակալման պրակտիկայի կիրառումն է` որպես խափանման միջոց : Այդ մասին այսօր Երևանում Հայաստանի ՔԿՀ-ներում գերբնակեցվածության թեմայով քննարկման ժամանակ հայտնել է Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի ղեկավար Ավետիք Իշխանյանը:
Իշխանյանի խոսքով, Հայաստանի դատարանները հաճախ են կիրառում վերը նշված պրակտիկան, քանի որ նրանք իսկապես անկախ չեն: «Հայաստանի դատարաններն անփոփոխ են թողնում որպես խափանման միջոց ձերբակալության մասին քննչական մարմնի որոշումները: Եվ նման որոշումները Հայաստանի բանտերում կալանավորների քանակի ավելացման պատճառ են դառնում: Այսինքն, Հայաստանի շատ ՔԿՀ-ներ գերբնակեցված են այն մարդկանց շնորհիվ, ում նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է ձերբակալությունը»,- հայտնել է Իշխանյանը:
Ինչպես նկատել է Իշխանյանը, բանտարկյալների հարցերով զբաղվող հասարակական կազմակերպությունները պետք է պետությունից պահանջեն, որպեսզի նա այնքան բանտարկյալ պահի, որքան կարող է:

Одной из причин перенаселенности уголовно-исполнительных колоний (УИК) Армении является унаследованное от СССР применение судами практики ареста, как меры пресечения. Об этом во время обсуждения в Ереване по теме перенаселенность в УИК Армении, заявил руководитель Хельсинкского комитета Армении Аветик Ишханян.
По словам Ищханяна, суда Армении очень часто применяют вышеуказанную практику, так как они по-настоящему не являются независимыми. “Суды Армении оставляют неизменными решения следственного органа об аресте, как мере пресечения. И подобные решения становятся причиной увеличения количества заключенных в тюрьмах Армении. То есть, многие УИК Армении перенаселены благодаря людям, по отношению к которым применен арест, в виде меры пресечения”, – заявил Ишханян.
Как заметил Ишханян, занимающиеся вопросами заключенных общественные организации должны требовать от государства, чтобы оно содержало столько заключенных, сколько может.