17 Հուլիս 2010 - 09:23 AMT
Հուլիսի 17-ին Երևանում կայացել է Արմենական-Ռամկավար ազատական կուսակցության երկրորդ համագումարը, որին մասնակցել են ավելի քան 100 պատվիրակներ կուսակցության բոլոր մարզային կառույցներից: Համագումարի վերջում կընտրվի կուսակցության նոր վարչություն:
Համագումարի ժամանակ զեկույցով հանդես եկավ կուսակցության ղեկավար Հակոբ Ավետիքյանը, որը ներկայացրեց կուսակցության հանրապետական վարչության գործունեությունը մեկ տարում: «Մենք կշարունակենք ամրապդնել գործող կուսակցական օղակները և բացել նորերը»,- ասել է նա:
Արմենական-Ռամկավար ազատական կուսակցության ղեկավարը նաև նշեց, որ կուսակցությունը մտադիր է իր կենտրոնական արխիվը Բեյրութից տեղափոխել Երևան, որպեսզի հայ փորձագետները կարողանան ուսումնասիրել կուսակցության պատմությունը: Մենք նաև նախատեսում ենք մինչև Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակը Հայաստանի տարածքում տնկել մեկուկես միլիոն ծառ»,- ասել է Ավետիքյանը:
Խոսելով Հայաստանի տնտեսական և արտաքին քաղաքական իրավիճակի մասին` Ավետքիյանն ասաց, որ ընդդիմադիր և իշխանամետ դաշինքների բևեռացման պայմաններում Արմենական-Ռամկավար ազատական կուսակցությունը հանդես կգա հավասարակշռող ուժի դիրքերից: «Պետական կառավարումը վատ վիճակում է, ողջ տնտեսությունը կենտրոնացած է օլիգոպոլիայի ձեռքերում: Այսինքն Հայաստանում գործում է փող հանուն իշխանության, իշխանություն հանուն փողի սկզբունքը»,-ասել է Հակոբ Ավետիքյանը և հավելել, որ իրավիճակը շտկելու և Հայաստանում ազատությունը և ժողովրդավարությունն ամրապնդելու համար կուսակցությունը կանի հնարավոր ամեն ինչ 2012-ին խորհրդարան մտնելու համար:

17 Июль 2010 - 09:23 AMT
17-го июля в Ереване состоялся второй съезд партии Арменакан-Рамкавар Азатакан, на котором были представлены более 100 делегатов из всех областных структур партии. В конце съезда будет избрано новое правление партии.
Во время съезда с докладом выступил руководитель партии Акоп Аветикян, который представил деятельность республиканского правления партии за год. Аветикян заметил, что в центре внимания партии за все время деятельности в Армении была задача эффективной самоорганизации партийных структур. “Мы будем продолжать укреплять существующие партийные ячейки и открывать новые”, – заметил он.
Руководитель партии Арменакан-Рамкавар Азатакан также подчеркнул, что партия намерена перенести свой центральный архив из Бейрута в Ереван, чтобы армянские эксперты могли исследовать историю партии. “Мы также планируем до 100-ой годовщины Геноцида армян на территории Армении посадить полтора миллиона деревьев”, – сказал Автикян.
Говоря об экономической и внешнеполитической ситуации в Армении, Акоп Аветикян заметил, что в условиях поляризации оппозиционных и провластных блоков их партия будет выступать с позиции балансирующей силы. “Госуправление находится в плохом состоянии, вся экономика сконцентрирована в руках олигополии. То есть в Армении действует принцип – деньги ради власти, власть ради денег”, – сказал Автикян. Он также добавил, что для исправления ситуации и укрепления свободы и демократии в Армении партия Арменакан-Рамкавар Азатакан будет делать все необходимое, чтобы в 2012 году войти в парламент.