17 Հուլիս 2010 - 09:47 AMT
«Ինձ համար շատ կարևոր է, որ իմ եռապատման երկու ֆիլմերը ցուցադրվել են Հայաստանում, քանի որ շատ կարևոր է, որ այդ ֆիլմերի միջոցով երկու ժողովուրդները միմյանց ճանաչեն»,-ասել է թուրք ռեժիսոր, Բեռլինի փառատոնի գլխավոր մրցանակակիր Սեմիհ Կապլանօղլուն հուլիսի 17-ին կայացած մամլո ասուլիսում: «Ոսկե ծիրանի» շրջանակներում ցուցադրվել է նրա «Մեղր» ֆիլմը, որն այս տարի ստացել է Բեռլինի փառատոնի գլխավոր մրցանակը: Ըստ նրա, այս փառատոնը, ինչպես նաև նմանատիպ այլ փառատոներ մեկնարկային հարթակ են հանդիսանում երիտասարդ ռեժիսորների համար: Կապլանօղլուի խոսքերով, կարևոր են նաև միջազգային համագործակցության պլատֆորմները, ինչպիսին հայ-թուրքական համագործակցության պլատֆորմն է: «Ես կարևորում եմ այդ պլատֆորմները, քանի որ հենց իմ կարիերայի սկզբում ինձ օգնեցին Կորեայի, Ռոտերդամի, Բեռլինի փառատոները, որտեղ ես անհրաժեշտ կապեր հաստատեցի:
Սեմիհ Կապլանօղլուն նշեց նաև, որ եռապատման երկրորդ «Կաթ» ֆիլմի գաղափարը ծնվել է Կաննի փառատոնի շրջանակներում կայացած հանդիպումներից մեկի ժամանակ: Նա հավելեց նաև, որ իր եռապատման առաջին «Ձու» ֆիլմը նկարահանվել է հույն կինեմատոգրաֆիստների հետ համագործակցությամբ երկրորդը «Կաթը» Գերմանիայի և Ֆրանսիայի հետ համատեղ: Իսկ երրորդը` «Մեղրը» գերմանա-թուրքական ֆիլմ է:
Անդրադառնալով ժամանակակից թուրքական կինոյին` ռեժիսորը նշեց, որ 90-ականների վերջում ի հայտ եկան մի խումբ ռեժիսորներ, որոնք ունեն ընդհանուր մի գիծ`դուրս են գալիս ֆիլմերի նկարահանման ավանդույթներից և ուշադրություն են դարձնում հասարակ մարդկանց վրա, պատմելով նրանց կյանքի պատմությունը: Սեմիհ Կապլանօղլուն հավելեց նաև, որ նրանց ֆիլմերն ավելի հայտնի են ոչ թե Թուրքիայում, այլ նրա սահմաններից դուրս, սակայն այդ իրավիճակը փոխվելու միտում ունի: Կապլանօղլուն հավելեց, որ իր սերնդին հետևում է երիտասարդ ռեժիսորների մի նոր սերունդ, որի ֆիլմերը նույնպես իր սերնդակիցների հետ հավասար ընդունվում են միջազգային կինոփառատոներում և նրանց առավելությունն այն է, որ նրանք արծարծում են մինչ այդ արգելված թեմաները:

17 Июль 2010 - 09:47 AMT
“Для меня очень важно, что в Армении показали два моих фильма, поскольку я считаю, что два наших народа смогут лучше узнать друг друга с помощью фильмов”,- сказал турецкий режиссер Семих Капланоглу на пресс-конференции в Ереване 17 июля. На фестивале “Золотой абрикос” – 2010 был представлен последний фильм из его трилогии “О Юсуфе” – “Мед”, получивший в этом году главный приз Берлинского кинофестиваля.
По словам Капланоглу, этот фестиваль, как и другие подобные фестивали, является трамплином для молодых режиссеров. Он отметил также важность создания платформ сотрудничества при создании фильмов, такой как “Платформа Армения-Турция”.
“Эти платформы очень важны, поскольку в начале моей карьеры мне помогли Корейский, Роттердамский, Берлинский фестивали, на которых я смог наладить нужные связи”,- отметил Семих Капланоглу, добавив, что идея второго фильма трилогии – “Молоко” возникла во время обсуждений на Каннском кинофестивале. По его словам, все три фильма трилогии – международные, снятые совместно разными странами.
Говоря же о современном турецком кино, режиссер отметил, что в 90-е годы в кино появилась группа режиссеров, у которых есть одна отличительная черта: они выходят за рамки традиционного кинематографа и обращают внимание на простых людей, раскрывают их истории. Фильмы этих режиссеров более известны за пределами Турции, чем в самой стране, однако, по словам Семиха Капланоглу, ситуация меняется. “Нашему поколению следует новое, молодое поколение режиссеров, фильмы которых наравне с нашими принимаются на международных кинофестивалях. И мне очень нравится, что эти режиссеры раскрывают в своих фильмах то, о чем много лет умалчивалось, поднимают запрещенные темы и это показывается на экранах и по телевидению”,- подчеркнул режиссер.