Մարտիրոսյանն ընդգծել է, որ կուսակցությունը միշտ հանդես է եկել ԼՂՀ անկախության օգտին և գտնում է, որ ղարաբաղյան խնդրի լուծման միակ ճանապարհը Լեռնային Ղարաբաղի անկախության միջազգային ճանաչումն է: Համագումարն ընտրել է 11 հոգուց բաղկացած նոր վարչություն, վարչության անդամ է ընտրվել նաև կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը: «2008-ի մարտի 1-ի դեպքերի համար, երբ մահացավ 10 հոգի, պատասխանատու են Հայաստանի բոլոր երեք նախագահները»,-«Ժառանգություն» կուսակցության համագումարում հայտարարել է կուսակցության հիմնադիր Րաֆֆի Հովհաննիսյանը: Նրա խոսքերով, դեպքերի օբյեկտիվ հետաքննություն անցկացնելու համար Հայաստանի երեք նախագահները` Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, Ռոբերտ Քոչարյանը և գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանը պետք է ցուցմունքներ տան: Նույն օրը ԼՂՀ պաշտպանության նախարարության մամլո ծառայությունը հայտնեց, որ անցած շաբաթվա ընթացքում ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գոտում արձանագրվել է հրադադարի ռեժիմի խախտման շուրջ 200 դեպք: Հակառակորդի կողմից առաջնային գծում ձեռնարկած բոլոր գործողությունները ղարաբաղյան դիրքապահների կողմից ստացել են համարժեք պատասխան, հայտնում է ԼՂՀ ՊԲ լրատվության և քարոզչության բաժինը:
Հուլիսի 10-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունում տեղի է ունեցել ԼՂՀ արտաքին գերատեսչության ղեկավար Գեորգի Պետրոսյանի հանդիպումը Բելգիայի տարբեր համալսարանների դասախոսների և ուսանողների խմբի հետ: Հյուրերի խնդրանքով նախարարը պատասխանել է լայն շրջանակ ընդգրկող հարցերի, որոնք վերաբերվում էին ղարաբաղյան հիմնախնդրի նախապատմությանը և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին, ԼՂՀ հետպատերազմյան վերականգնումներին և տնտեսական զարգացմանը, երկրում ժողովրդավարական գործընթացներին, միջազգային հանրությանը Արցախի մասին անաչառ տեղեկատվության ներկայացմանը և այլն:
Ներկաների ուշադրությունը հրավիրելով պաշտոնական Բաքվի ապակառուցողական դիրքորոշման վրա` ԼՂՀ ԱԳՆ ղեկավարը ընդգծել է,- «Մենք խոսում ենք իրավունքի մասին, իսկ Ադրբեջանը` տարածքների մասին: Այդ պատճառով պաշտոնական Բաքուն չի ցանկանում Լեռնային Ղարաբաղի հետ որևէ շփման գնալ: Դեռ ավելին, Ադրբեջանում ամենաբարձր մակարդակով սիստեմատիկորեն հայտարարում են զավթողական նկրտումների մասին: Ուստի այսօրվա դրությամբ կողմերի միջև դիրքորոշումների ընդհանուր եզրեր չկան, չնայած մենք Ադրբեջանին բազմիցս առաջարկել ենք նստել բանակցային սեղանի շուրջ»:
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը հուլիսի 12-ին ընդունել է հանրապետության պաշտպանության բանակի մի շարք զորամասերի և զորամիավորումների նորանշանակ հրամանատարների:
Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարը շնորհավորել է ներկաներին, մաղթել նրանց խաղաղ և արդյունավետ ծառայություն: Նախագահը նշել է, որ պաշտպանության բանակը հանդիսանում է երկրի անկախության և անվտանգության կարևորագույն երաշխավորը, և այսուհետ ևս կարվի հնարավորը նրա մարտունակության շարունակական բարձրացման համար:
Հուլիսի 14-ին Լեհաստանի ԱԳՆ ղեկավարի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարեց, որ 2007 թվականի նոյեմբերից ի վեր ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները մի շարք աշխատանքային առաջարկություններ են ներկայացրել Երևանին ու Բաքվին` հիմնված մադրիդյան սկզբունքների վրա: «Բաքուն առաջին անգամը չէ, որ ժխտում է կամ հրաժարվում է ընդունել իրեն ներկայացրած աշխատանքային փաստաթղթերը: Այդպես էր նաև Քի Վեսթի, Մադրիդյան փաստաթղթի, ԵԱՀԿ հրադադարի ամրապնդման վերաբերյալ, ուժի չկիրառման նախաձեռնության դեպքում»,-ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
«ԼՂՀ-ն պետք է դառնա բանակցային գործընթացի լիիրավ անդամը: Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի եղել և չի լինի Ադրբեջանի կազմում»,-Երևանում լրագրողներին է հայտարարել ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության անդամ Մկրտիչ Մինասյանը: Ըստ նրա, Բաքուն պետք է ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը, իսկ հետո արդեն խոսի ինչ-որ փոխադարձ զիջումների մասին: «Խնդրի լուծման այլ տարբերակ ես չեմ տեսնում: Ինչ վերաբերում է Ալիևի ռազմատենչ հայտարարություններին, ապա դրանք նախատեսված են ներքին լսարանի, ինչպես նաև միջազգային հանրության համար: Ալիևի կլանը չի գնա պատերազմի վերսկսման, նավթադոլարները չափազանց մեծ հաճույք են:»,-ասել է Մինասյանը:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին հայտարարությունն այն մասին, որ Ադրբեջանը երբեք չի համաձայնվի Լեռնային Ղարաբաղին ինչ-որ կարգավիճակ տալու հետ, խոսում է այն մասին, որ Ալիևի տգիտությունը սահմաններ չունի: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը: «Ադրբեջանի չկայացած սուլթանին տեղեկացնեմ, որ «ինքնորոշման իրավունք» նշանակում է, որ տվյալ ժողովուրդը պետք է որոշի իր ճակատագիրը: Ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը բացառում է, որ մի ժողովուրդ որոշի մեկ այլ ժողովրդի փոխարեն»,- ասել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Հուլիսի 6-10-ը Օսլոյում տեղի ունեցած ԵԱՀԿ ԽՎ նիստի ընթացքում ընդունվել է «Էներգետիկայի գլոբալ անվտանգության ապահովման համար մասնակից երկրների պատասխանատվության» մասին բանաձև: Բանաձեւում, ի տարբերություն Ադրբեջանի, հայկական կողմի բոլոր առաջարկները ներառվել են: Այս մասին ՀՀ ԱԺ-ում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ԵԱՀԿ ԽՎ Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավար Արամ Սաֆարյանը: Սաֆարյանը նշել է նաև, որ ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Ժոաո Սոարեշը հերքել է իրեն վերագրված ադրբեջանական ԶԼՄ-երի տեղեկատվությունն այն մասին, որ ղարաբաղյան հարցում առաջխաղացում չի լինի, քանի որ ՀՀ նախագահը երկրում լեգիտիմության հիմնախնդրի առաջ է կանգնած: Նրա խոսքերի համաձայն, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումը պետք է ընթանա ժողովուրդների ինքնորոշման և տարածքային ամբողջականության իրավունքի սկզբունքների շրջանակներում: «Ադրբեջանի քարոզչությունն ուղղված է այն բանին, որ Հայաստանին մղեն ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում իր դիրքեր կոշտացնելու, ինչն էլ ադրբեջանական կողմին առիթ կտա հրաժարվելու մադրիդյան սկզբունքներից: Այսինքն` այս պահին, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում նյարդերի հետ խաղ է ընթանում», – ընդգծել է ԵԱՀԿ ԽՎ Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավարը:
Տնտեսական և քաղաքական տեսակետից Հայաստանը չի կարող հաղթել թուրք-ադրբեջանական տանդեմին: Հենց այդ պատճառով հայկական կողմը կամ պետք է կարողանա սեպ խրել նրանց միջև կամ էլ կենտրոնացնել իր բոլոր ռեսուրսները իրավական դաշտում, որտեղ Հայաստանը հաղթելու ավելի մեծ շանսեր ունի: Այդ մասին հայտարարել է «Մոդուս վիվենդի» կենտրոնի ղեկավար, դիվանագետ Արա Պապյանը: Ըստ նրա, Արևմուտքը հասկանում է, որ իսլամիստական Թուրքիան գնալով ավելի վտանգավոր է դառնում ԱՄՆ-ի ու Եվրոպայի համար, հետևաբար, արևմտյան խաղացողների շահերից չի բխում Հայաստանի դիրքերի թուլացումն ու Ադրբեջանի դիրքերի ամրապնդումը:
Հուլիսի 16-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը բացահայտ սուտ է անվանել Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի այն հայտարարությունը, թե իբրև հայկական կողմի հետ քննարկվում է Լաչինի եւ Քելբաջարի շրջանները Ադրբեջանին վերադարձնելու հարցը, եւ թե իբրև այդ հարցը քննարկվել է նաեւ Սանկտ Պետերբուրգում կայացած հանդիպման ընթացքում: «Հայկական կողմը երբեք չի քննարկել Ադրբեջանի վարչական հսկողության տակ Լաչինի եւ Քելբաջարի շրջանների փոխանցման հարցը: Այդ հարցը չի քննարկվել նաեւ նախագահների Սանկտ Պետերբուգում կայացած հանդիպման ընթացքում»,-հայտարարել Էդվարդ Նալբանդյանը:
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ԱՄՆ պաշտպանության փոխնախարարի տեղակալ Սելեսթ Վոլանդերին: Հանրապետության ղեկավարն ընդգծել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է ԱՄՆ-ի հետ համագործակցության խորացմամբ, ինչը ոչ միայն բխում է մեր երկրի շահերից, այլեւ կարեւոր ներդրում կարող է ունենալ ամբողջ տարածաշրջանի անվտանգության ու կայունության ամրապնդման գործում:
Իր հերթին ԱՄՆ պաշտպանության փոխնախարարի տեղակալը շնորհակալություն է հայտնել միջազգային խաղաղապահ առաքելությանը Հայաստանի մասնակցության համար: Երկուստեք ընդգծվել է, որ դա ոչ միայն մեծ ներդրում է միջազգային հանրության կողմից իրականացվող գործողություններին, այլեւ նպաստում է ՀՀ զինված ուժերի մարտունակության աճին: Զրուցակիցները քննարկել են նաեւ տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներ, այդ թվում` ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցությունների ներկա փուլի վերաբերող հարցեր: Տիկին Վոլանդերն ընդգծել է, որ ռազմական ուժի սպառնալիքի կիրառման անթույլատրելիության մասին Միացյալ Նահանգներն իր դիքորոշումն արտահայտում է բոլոր մակարդակներում եւ ԱՄՆ-ը վստահ է, որ ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի:

17 July 2010 - 13:27 AMT
Meanwhile, founder of the party Raffi Hovannisian said that the three Armenian presidents are guilty of the March 1, 2008 tragedy which resulted in the death of 10 people. According to him, to carry out an unbiased investigation, the three Armenian presidents – Levon Ter-Petrosyan, Robert Kocharian and incumbent Serzh Sargsyan, should be summoned to provide testimony. As for the Karabakh conflict settlement and Armenian-Turkish normalization, Hovannisian believes that Heritage party is on the only right path. “In case of NKR, it is recognition of its independence; as for the Armenian-Turkish normalization, it is the Armenian Genocide international recognition. Only in this case progress can be achieved,” Hovannisian stated, adding that development of democracy and protection of human rights will strengthen national security.
Azerbaijan violated the ceasefire for 200 times. Retaliatory measures were taken.
Foreign Minister of the Artsakh Republic Georgy Petrosian met with students and lecturers from a number of Belgian universities. At the guests' request, the Minister answered numerous questions related to the pre-history of the Karabakh conflict and the current settlement process, NKR post-war rehabilitation and democratic development of the republic. "Nagorno Karabakh must be independent. This is a historical issue. We won the war imposed on us, so, surely, we have the right to build our independent future,” he noted. Commenting on official Baku’s destructive position, the NKR Foreign Minister emphasized, "We speak of human rights while Azerbaijan speaks of territories. This is why official Baku rejects any contacts with Nagorno Karabakh. Moreover, Azerbaijani leadership doesn’t stop threatening war.” For their part, the Belgian delegation members pointed out to NKR achievements in building a civil society and economy.
President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan received newly-appointed commanders of several military divisions and units of the republic’s Defense Army. The commander-in-chief of the armed forces congratulated the attendees and wished them peaceful and efficient service. The President noted that the defense army is the guarantor of the country’s independence and security and added that everything possible would be done for raising its efficiency.
Member of Republican Party of Armenia parliamentary group Mkrtich Minasyan said that NKR should become a full-fledged party to the negotiations. "Nagorno Karabakh has never been a part of Azerbaijan," Minasyan said. According to him, Baku should recognize NKR's independence and then speak about some mutual concessions. "I do not see any other solution to the problem. As for bellicose statements of Ilham Aliyev, they are intended for both Azerbaijani public and international community. Aliyev's clan will not resume the war, as petrodollars are a great pleasure. As for violations of the ceasefire, it’s also a show for the international community. Armenia should be ready for hostilities. But if Baku resumes the war, it will suffer both human and territorial losses,” he said.
Azerbaijani President Ilham Aliyev’s latest statement that his country will never agree to granting any status to Nagorno Karabakh proves that his ignorance in boundless, said Eduard Sharmazanov, Secretary of the Republican Party of Armenia. “I would like to remind this “sultan” that the right of nations to self-determination means that the people of Artsakh will decide their fate by themselves,” said. “If someone can deal with national issues instead of Aliyev, it doesn’t mean that he and his clan can decide for the people of Karabakh, who chose independence 20 years ago.”
Head of the Armenian delegation to the OSCE Parliamentary Assembly Aram Safaryan said that a resolution on responsibility of the member countries for ensuring global energy security was adopted during a sitting of the OSCE Parliamentary Assembly in Oslo on July 6-10. All suggestions of the Armenian side were included in the resolution, in contrast to those made by the Azerbaijani delegation. "The Azerbaijani propaganda is aimed at forcing Armenia to toughen its stance on the Karabakh conflict settlement, what will serve as a reason for Azerbaijan to reject the Madrid Principles. In other words, currently a game of nerves is under way in the Karabakh process," Safaryan said.
From the economic and political viewpoint, Armenia is incapable to suppress the Azerbaijani-Turkish tandem, according to Modus Vivendi Center head Ara Papian. “To drive a wedge between these countries, Armenia should consolidate legal resources. The West comprehends that Islamic Turkey is getting more and more dangerous for the United States and Europe. So, major powers are not interested in weakening Armenia,” he said. “I don’t think that tensions between Armenia and Azerbaijan can lead to war but we will face serious changes in the Middle East during the next 10-15 years.”
Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov’s statements about alleged ‘discussion of transfer of Lachin and Kelbajar to the administrative control of Azerbaijan’ are deliberate lies, Armenia’s Foreign Minister Edward Nalbandian stated. “Armenia has never discussed the issue. It was not a topic during St. Petersburg presidential talks either,” he said.
Armenian President Serzh Sargsyan met with U.S. Deputy Assistant Secretary of Defense Celeste Wallander in Yerevan. The Armenian leader noted that Armenia is interested in boosting cooperation with the U.S, what proceeds from Armenia's interests, as well as contributes to strengthening of regional stability and security. For her part, the U.S. official expressed gratitude to Armenia for participation in international peacekeeping operations. The parties also discussed regional security, including the current stage of the Karabakh conflict settlement. They also stressed the importance of strengthening the Armenian-American cooperation in the field of defense and security.