Մարտիրոսյանն ընդգծել է, որ կուսակցությունը միշտ հանդես է եկել ԼՂՀ անկախության օգտին և գտնում է, որ ղարաբաղյան խնդրի լուծման միակ ճանապարհը Լեռնային Ղարաբաղի անկախության միջազգային ճանաչումն է: Համագումարն ընտրել է 11 հոգուց բաղկացած նոր վարչություն, վարչության անդամ է ընտրվել նաև կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը: «2008-ի մարտի 1-ի դեպքերի համար, երբ մահացավ 10 հոգի, պատասխանատու են Հայաստանի բոլոր երեք նախագահները»,-«Ժառանգություն» կուսակցության համագումարում հայտարարել է կուսակցության հիմնադիր Րաֆֆի Հովհաննիսյանը: Նրա խոսքերով, դեպքերի օբյեկտիվ հետաքննություն անցկացնելու համար Հայաստանի երեք նախագահները` Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, Ռոբերտ Քոչարյանը և գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանը պետք է ցուցմունքներ տան: Նույն օրը ԼՂՀ պաշտպանության նախարարության մամլո ծառայությունը հայտնեց, որ անցած շաբաթվա ընթացքում ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գոտում արձանագրվել է հրադադարի ռեժիմի խախտման շուրջ 200 դեպք: Հակառակորդի կողմից առաջնային գծում ձեռնարկած բոլոր գործողությունները ղարաբաղյան դիրքապահների կողմից ստացել են համարժեք պատասխան, հայտնում է ԼՂՀ ՊԲ լրատվության և քարոզչության բաժինը:
Հուլիսի 10-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունում տեղի է ունեցել ԼՂՀ արտաքին գերատեսչության ղեկավար Գեորգի Պետրոսյանի հանդիպումը Բելգիայի տարբեր համալսարանների դասախոսների և ուսանողների խմբի հետ: Հյուրերի խնդրանքով նախարարը պատասխանել է լայն շրջանակ ընդգրկող հարցերի, որոնք վերաբերվում էին ղարաբաղյան հիմնախնդրի նախապատմությանը և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին, ԼՂՀ հետպատերազմյան վերականգնումներին և տնտեսական զարգացմանը, երկրում ժողովրդավարական գործընթացներին, միջազգային հանրությանը Արցախի մասին անաչառ տեղեկատվության ներկայացմանը և այլն:
Ներկաների ուշադրությունը հրավիրելով պաշտոնական Բաքվի ապակառուցողական դիրքորոշման վրա` ԼՂՀ ԱԳՆ ղեկավարը ընդգծել է,- «Մենք խոսում ենք իրավունքի մասին, իսկ Ադրբեջանը` տարածքների մասին: Այդ պատճառով պաշտոնական Բաքուն չի ցանկանում Լեռնային Ղարաբաղի հետ որևէ շփման գնալ: Դեռ ավելին, Ադրբեջանում ամենաբարձր մակարդակով սիստեմատիկորեն հայտարարում են զավթողական նկրտումների մասին: Ուստի այսօրվա դրությամբ կողմերի միջև դիրքորոշումների ընդհանուր եզրեր չկան, չնայած մենք Ադրբեջանին բազմիցս առաջարկել ենք նստել բանակցային սեղանի շուրջ»:
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը հուլիսի 12-ին ընդունել է հանրապետության պաշտպանության բանակի մի շարք զորամասերի և զորամիավորումների նորանշանակ հրամանատարների:
Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարը շնորհավորել է ներկաներին, մաղթել նրանց խաղաղ և արդյունավետ ծառայություն: Նախագահը նշել է, որ պաշտպանության բանակը հանդիսանում է երկրի անկախության և անվտանգության կարևորագույն երաշխավորը, և այսուհետ ևս կարվի հնարավորը նրա մարտունակության շարունակական բարձրացման համար:
Հուլիսի 14-ին Լեհաստանի ԱԳՆ ղեկավարի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարեց, որ 2007 թվականի նոյեմբերից ի վեր ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները մի շարք աշխատանքային առաջարկություններ են ներկայացրել Երևանին ու Բաքվին` հիմնված մադրիդյան սկզբունքների վրա: «Բաքուն առաջին անգամը չէ, որ ժխտում է կամ հրաժարվում է ընդունել իրեն ներկայացրած աշխատանքային փաստաթղթերը: Այդպես էր նաև Քի Վեսթի, Մադրիդյան փաստաթղթի, ԵԱՀԿ հրադադարի ամրապնդման վերաբերյալ, ուժի չկիրառման նախաձեռնության դեպքում»,-ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
«ԼՂՀ-ն պետք է դառնա բանակցային գործընթացի լիիրավ անդամը: Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի եղել և չի լինի Ադրբեջանի կազմում»,-Երևանում լրագրողներին է հայտարարել ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության անդամ Մկրտիչ Մինասյանը: Ըստ նրա, Բաքուն պետք է ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը, իսկ հետո արդեն խոսի ինչ-որ փոխադարձ զիջումների մասին: «Խնդրի լուծման այլ տարբերակ ես չեմ տեսնում: Ինչ վերաբերում է Ալիևի ռազմատենչ հայտարարություններին, ապա դրանք նախատեսված են ներքին լսարանի, ինչպես նաև միջազգային հանրության համար: Ալիևի կլանը չի գնա պատերազմի վերսկսման, նավթադոլարները չափազանց մեծ հաճույք են:»,-ասել է Մինասյանը:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին հայտարարությունն այն մասին, որ Ադրբեջանը երբեք չի համաձայնվի Լեռնային Ղարաբաղին ինչ-որ կարգավիճակ տալու հետ, խոսում է այն մասին, որ Ալիևի տգիտությունը սահմաններ չունի: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը: «Ադրբեջանի չկայացած սուլթանին տեղեկացնեմ, որ «ինքնորոշման իրավունք» նշանակում է, որ տվյալ ժողովուրդը պետք է որոշի իր ճակատագիրը: Ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը բացառում է, որ մի ժողովուրդ որոշի մեկ այլ ժողովրդի փոխարեն»,- ասել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Հուլիսի 6-10-ը Օսլոյում տեղի ունեցած ԵԱՀԿ ԽՎ նիստի ընթացքում ընդունվել է «Էներգետիկայի գլոբալ անվտանգության ապահովման համար մասնակից երկրների պատասխանատվության» մասին բանաձև: Բանաձեւում, ի տարբերություն Ադրբեջանի, հայկական կողմի բոլոր առաջարկները ներառվել են: Այս մասին ՀՀ ԱԺ-ում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ԵԱՀԿ ԽՎ Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավար Արամ Սաֆարյանը: Սաֆարյանը նշել է նաև, որ ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Ժոաո Սոարեշը հերքել է իրեն վերագրված ադրբեջանական ԶԼՄ-երի տեղեկատվությունն այն մասին, որ ղարաբաղյան հարցում առաջխաղացում չի լինի, քանի որ ՀՀ նախագահը երկրում լեգիտիմության հիմնախնդրի առաջ է կանգնած: Նրա խոսքերի համաձայն, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումը պետք է ընթանա ժողովուրդների ինքնորոշման և տարածքային ամբողջականության իրավունքի սկզբունքների շրջանակներում: «Ադրբեջանի քարոզչությունն ուղղված է այն բանին, որ Հայաստանին մղեն ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում իր դիրքեր կոշտացնելու, ինչն էլ ադրբեջանական կողմին առիթ կտա հրաժարվելու մադրիդյան սկզբունքներից: Այսինքն` այս պահին, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում նյարդերի հետ խաղ է ընթանում», – ընդգծել է ԵԱՀԿ ԽՎ Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավարը:
Տնտեսական և քաղաքական տեսակետից Հայաստանը չի կարող հաղթել թուրք-ադրբեջանական տանդեմին: Հենց այդ պատճառով հայկական կողմը կամ պետք է կարողանա սեպ խրել նրանց միջև կամ էլ կենտրոնացնել իր բոլոր ռեսուրսները իրավական դաշտում, որտեղ Հայաստանը հաղթելու ավելի մեծ շանսեր ունի: Այդ մասին հայտարարել է «Մոդուս վիվենդի» կենտրոնի ղեկավար, դիվանագետ Արա Պապյանը: Ըստ նրա, Արևմուտքը հասկանում է, որ իսլամիստական Թուրքիան գնալով ավելի վտանգավոր է դառնում ԱՄՆ-ի ու Եվրոպայի համար, հետևաբար, արևմտյան խաղացողների շահերից չի բխում Հայաստանի դիրքերի թուլացումն ու Ադրբեջանի դիրքերի ամրապնդումը:
Հուլիսի 16-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը բացահայտ սուտ է անվանել Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի այն հայտարարությունը, թե իբրև հայկական կողմի հետ քննարկվում է Լաչինի եւ Քելբաջարի շրջանները Ադրբեջանին վերադարձնելու հարցը, եւ թե իբրև այդ հարցը քննարկվել է նաեւ Սանկտ Պետերբուրգում կայացած հանդիպման ընթացքում: «Հայկական կողմը երբեք չի քննարկել Ադրբեջանի վարչական հսկողության տակ Լաչինի եւ Քելբաջարի շրջանների փոխանցման հարցը: Այդ հարցը չի քննարկվել նաեւ նախագահների Սանկտ Պետերբուգում կայացած հանդիպման ընթացքում»,-հայտարարել Էդվարդ Նալբանդյանը:
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ԱՄՆ պաշտպանության փոխնախարարի տեղակալ Սելեսթ Վոլանդերին: Հանրապետության ղեկավարն ընդգծել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է ԱՄՆ-ի հետ համագործակցության խորացմամբ, ինչը ոչ միայն բխում է մեր երկրի շահերից, այլեւ կարեւոր ներդրում կարող է ունենալ ամբողջ տարածաշրջանի անվտանգության ու կայունության ամրապնդման գործում:
Իր հերթին ԱՄՆ պաշտպանության փոխնախարարի տեղակալը շնորհակալություն է հայտնել միջազգային խաղաղապահ առաքելությանը Հայաստանի մասնակցության համար: Երկուստեք ընդգծվել է, որ դա ոչ միայն մեծ ներդրում է միջազգային հանրության կողմից իրականացվող գործողություններին, այլեւ նպաստում է ՀՀ զինված ուժերի մարտունակության աճին: Զրուցակիցները քննարկել են նաեւ տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներ, այդ թվում` ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցությունների ներկա փուլի վերաբերող հարցեր: Տիկին Վոլանդերն ընդգծել է, որ ռազմական ուժի սպառնալիքի կիրառման անթույլատրելիության մասին Միացյալ Նահանգներն իր դիքորոշումն արտահայտում է բոլոր մակարդակներում եւ ԱՄՆ-ը վստահ է, որ ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի:

Мартиросян подчеркнул, что «Наследие» всегда выступало за признание независимости НКР и считает, что единственным путем решения карабахской проблемы является международное признание независимости Нагорного Карабаха. На съезде было избрано новое правление партии из 11 членов. В качестве члена правления был также избран лидер партии “Наследие” Раффи Ованнисян.
“В трагедии 1 марта 2008 года, когда погибло 10 человек, виноваты все три президента Армении”, – на съезде партии «Наследие» заявил основатель партии Раффи Ованнисян. По его словам, чтобы провести объективное расследование событий, три президента Армении: Левон Тер-Петросян, Роберт Кочарян и действующий президент РА Серж Саргсян должны быть вызваны для дачи показаний.
В тот же день пресс-служба Министерства обороны НКР сообщила, что в течение минувшей недели на линии соприкосновения войск НКР и Азербайджана было зафиксировано около 200 случаев нарушения режима прекращения огня. Все действия, предпринятые противником на первой линии в период с 5 по 10 июля, получили адекватный ответ с карабахской стороны.
12-го июля пресс-служба МИД НКР сообщила, что в Министерстве иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики состоялась встреча главы внешнеполитического ведомства НКР Георгия Петросяна с группой студентов и преподавателей различных университетов Бельгии. По просьбе гостей министр ответил на широкий круг вопросов, касающихся предыстории карабахской проблемы и процесса урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, послевоенного восстановления и экономического развития НКР, демократических процессов в стране, представления международному сообществу объективной информации об Арцахе. Обратив внимание присутствующих на деструктивную позицию официального Баку, глава МИД НКР подчеркнул: “Мы говорим о праве, а Азербайджан говорит о территориях. По этой причине официальный Баку не желает идти на какие-либо контакты с Нагорным Карабахом. Более того, в Азербайджане на самом высоком уровне систематически заявляют о захватнических устремлениях. И поэтому точек соприкосновения между сторонами на сегодняшний день нет, хотя мы не раз предлагали Азербайджану сесть за стол переговоров”.
Президент Республики Арцах Бако Саакян принял новоназначенных командиров ряда воинских частей и соединений Aрмии обороны НКР. Главнокомандующий вооруженных сил Республики Арцах поздравил присутствующих, пожелал им мирной и эффективной службы. Бако Саакян отметил, что армия обороны является важнейшим гарантом независимости и безопасности государства, добавив, что и впредь будет сделано все возможное для неуклонного повышения ее боеспособности.
14-го июля на совместной с главой МИД Польши пресс-конференции в Ереване министр ИД Армении Эдвард Налбандян заявил, что начиная с ноября 2007 года, сопредседатели Минской группы ОБСЕ по карабахскому урегулированию представили Еревану и Баку ряд рабочих предложений, основанных на Мадридском документе. “Баку не в первый раз отрицает или отказывается принять представленные ему рабочие документы. Так было и с документом Ки-Веста, Мадридским документом, предложениями ОБСЕ по укреплению режима прекращения огня и вывода снайперов с передовых линий, с инициативой Армении подписать соглашение о неприменении силы и отказа от угрозы силы”,- сказал глава внешнеполитического ведомства РА. На вопрос журналистов, насколько повлияет на переговорный процесс попытка Баку провести очередную резолюцию в Генеральной Ассамблеи ООН, армянский министр отметил, что это негативно отразится на переговорном процессе. При этом глава МИД РА добавил, что с его мнением согласны также все страны, которые содействуют переговорному процессу. «НКР должна стать полноправной стороной переговорного процесса. Нагорный Карабах никогда не был и не будет в составе Азербайджана», – заявил журналистам в Ереване депутат от Республиканской партии Армении (РПА) Мкртич Минасян. По его словам, Баку должен признать независимость Нагорного Карабаха, а потом уже говорить о каких-то взаимоуступках. Что касается воинственных заявлений Ильхама Алиева, то они, по мнению Мкртчяна, рассчитаны как на внутреннюю аудиторию, так и на международное сообщество. “Клан Алиева не пойдет на возобновление войны, нефтедоллары – слишком большое удовольствие», – подчеркнул Минасян.
Секретарь Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов заявил, что последнее высказывание президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что Азербайджан никогда не согласится на предоставление Нагорному Карабаху какого-либо статуса, говорит о беспредельном невежестве Алиева. «Напомню несостоявшемуся султану Азербайджана, что право наций на самоопределение означает, что народ сам должен решать свою судьбу. Право на самоопределение исключает решение этого вопроса каким-то другим народом», – отметил он.
В тот же день на пресс-конференции в НС РА руководитель парламентской делегации Армении в ПА ОБСЕ Арам Сафарян заявил, что 6-10 июля в ходе заседания Парламентской Ассамблеи (ПА) ОБСЕ в Осло была принята резолюция об «Ответственности государств участников за обеспечение глобальной энергетической безопасности», в которой, в отличие от Азербайджана, все предложения армянской стороны были включены.
Сафарян также сообщил, что председатель ПА ОБСЕ Жоао Соареш опроверг приписанное ему азербайджанскими СМИ заявление о том, что в карабахской проблеме якобы не может быть сдвига, поскольку у президента РА проблемы с легитимностью внутри страны. По его словам, мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта должно быть в рамках принципов права народов на самоопределение и территориальной целостности. “Пропаганда Азербайджана направлена на то, чтобы подтолкнуть Армению к ужесточению своей позиции в карабахском урегулировании, что даст повод азербайджанской стороне отказаться от Мадридских принципов. То есть, на данный момент в нагорно-карабахском урегулировании идет игра нервов”, – подчеркнул глава парламентской делегации Армении в ПА ОБСЕ.
15-го июля глава центра “Модус Вивенди”, дипломат Ара Папян заявил, что с экономической и политической точки зрения Армения одна не может победить турецко-азербайджанский тандем. Именно поэтому армянской стороне надо или вбить клин в этот тандем или же сконцентрировать все свои ресурсы в правовой плоскости, где у Армении больше шансов на победу. По его словам, Запад понимает, что исламистская Турция становится все более опасной для США и Европы, и, следовательно, западным игрокам невыгодно ослаблять позиции Армении и укреплять позиции Азербайджана.
16-го июля глава МИД Армении Эдвард Налбандян заявил, что высказывание главы МИД Азербайджана Эльмара Мамедъярова о том, что якобы Армения и Азербайджан обсуждают вопрос передачи районов Лачина и Кельбаджара и что этот вопрос был обсужден в Санкт-Петербурге, очевидная ложь. «Армянская сторона никогда не обсуждала вопрос передачи Лачинского и Келбаджарского районов под административный контроль Азербайджана. Этот вопрос не был обсужден в ходе встречи глав Армении, Азербайджана и России в Санкт-Петербурге»,- отметил глава внешнеполитического ведомства Армении.
В тот же день президент Армении Серж Саргсян встретился в Ереване с заместителем вице-министра обороны США Селестой Уолландер. В ходе встречи глава армянского государства подчеркнул, что Армения заинтересована в углублении сотрудничества с Соединенными Штатами, что не только исходит из интересов армянской стороны, но и вносит важный вклад в дело укрепления региональной стабильности и безопасности.
В свою очередь заместитель вице-министра обороны США поблагодарила Армению за участие в международных миротворческих операциях. В рамках встречи собеседники также обсудили проблемы региональной безопасности, в том числе, вопросы нынешнего этапа урегулирования карабахской проблемы. Селеста Уолландер подчеркнула, что Соединенные Штаты на всех уровнях заявляют о недопустимости применения военной силы. По ее словам, Вашингтон уверен, что мирное урегулирование карабахского конфликта не имеет альтернативы.