ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը մեկնաբանեց Ալմաթիում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների ԱԳ նախարարների հայտարարությունը: «Ալմաթիում ԱԳ նախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը հետևած Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների հայտարարությունը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանի ղեկավարության ուժի սպառնալիքի և պատերազմ սկսելու վերաբերյալ հոխորտանքներն անպատասխան չեն մնում:
Մասնավորապես հայտարարության մեջ քննադատվում է ուժի սպառնալիքի կիրառումը, ինչպես նաև ԱԳ նախարարները հղում են անում ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարների Աթենքում արված հայտնի հայտարարությանը, որտեղ առաջին անգամ միջազգային փաստաթղթերում գործածության մեջ մտավ ԼՂ կարգավորման գործընթացում ինքնորոշման իրավունքի կիրառման սկզբունքը: Հայտարարության մեջ հիշեցվում է հրադադարի ռեժիմի պահպանման մասին, որը 1994թ. կնքվել է Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև:
Այս ամենը ցույց է տալիս, որ Բաքվի իշխանությունների սեփական հանրությանը հաճոյանալու նպատակով արվող ստահոդ հռետորաբանությունն այդ երկիրը տանում է փակուղի, որի հետևանքով այսօր Ադրբեջանն Ալմաթիում դեղին քարտ ստացավ», – ասել է Էդուարդ Շարմազանովը :

Secretary of the Republican Party of Armenia parliamentary group Eduard Sharmazanov said that the statement by the Heads of Delegation of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries is an obvious case when the Azerbaijani leadership’s bellicose statements are not left without response.
According to Sharmazanov, specifically, the statement condemns the threat or use of force. Besides, the Heads of Delegation of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries recalled provisions of the joint statement on Nagorno Karabakh at the OSCE Ministerial meeting in Athens, in which the NKR people’s right to self-determination is noted.
“This proves that the Azerbaijani leadership’s bellicose statements intended for the internal use lead the country into a deadlock. Meanwhile, a “yellow card” was given to Azerbaijan in Almaty on July 17,” concluded Sharmazanov.