18 Հուլիս 2010 - 14:16 AMT
Լևոն Մելիք-Շահնազարյան. Բաքվում ակնկալում էին, որ Ալմա-Աթայում կստորագրվի «Ղարաբաղի շրջաններից հայկական ստորաբաժանումների դուրսբերման ժամանակացույցը»
Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպումն Ալմա-Աթայում առանձնահատուկ հետաքրքրությամբ էր սպասվում: Նախ, դա առաջին հանդիպումն էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահների հայտնի հայտարարությունից հետո, որում բացահայտվել էին ենթադրվող հաշտության պայմանագրի` ճիշտ է, վաղուց արդեն հայտնի մանրամասները: Երկրորդը, հանդիպումը պետք է կայանար Ղազախստանում` թյուրքական պետությունում, որի «խաղաղապահական» ջանքերը 1991 թվականին ավարտվեցին ԼՂՀ դեմ Ադրբեջանի լիամասշտաբ ռազմական ագրեսիայով: Երրորդը, հանդիպմանը նախորդած օրերին Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը հանդես էր եկել մի շարք գեղարվեստական ձևավորման ենթարկված սադրիչ հայտարարություններով, որոնց հաճույքով համաձայնեցին հավատալ ադրբեջանական քաղաքագետները: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է քաղաքագետ Լևոն Մելիք-Շահնազարյանը: Նրա խոսքով, սահմանի երկու կողմերում քաղաքական գործիչների ու քաղաքագետների սպասումները բավական տարբերվում էին: «Բաքվում ակնկալում էին, որ Ալմա-Աթայում կստորագրվի «Ղարաբաղի շրջաններից հայկական ստորաբաժանումների դուրսբերման ժամանակացույցը», իսկ Հայաստանում` հակառակը, քաղաքագետների մեծ մասը գտնում էր, որ հանդիպումը հերթական ու անցումային կլինի, որի ժամանակ ոչ մի կոնկրետ բան տեղի չի ունենա: Արդյունքում, ինչպես հաճախ է պատահում, երկու կողմերն էլ սխալվեցին: «Ժամանակացույց» չստորագրվեց (ի դեպ, պետք էր կատարյալ անտեղյակ մարդ լինել հանդիպման նման ելք անկնալելու համար), բայց և հանդիպումն այնքան էլ անցումային չստացվեց: Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, Ֆրանսիայի արտգործնախարար Բեռնար Քուշները և ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ջեյմս Սթայնբերգն Ադրբեջանին հանգամանորեն մատնանշեցին նրա քաղաքականության ապակառուցողական բնույթը` իր հայտարարության մեջ թվարկելով և մերժելով Բաքվի ոչնչով չհիմնավորված պահանջները»,- ասել է հայ փորձագետը:
Նա ընդգծել է նաև, որ Ռուսաստանի, ԱՄՆ ու Ֆրանսիայի պատվիրակությունների ղեկավարների հայտարարության ամենանշանակալի պահը, անխոս, «Կողմերին լրացուցիչ միջոցառումներ են անհրաժեշտ 1994 թվականի հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման համար` հետագա քաղաքական երկխոսության ու պայմանավորվածությունների ձեռքբերման համար բարենպաստ պայմանների ստեղծման նպատակով» նախադասությունն էր: «Խոսքն առաջին հերթին շփման գծից դիպուկահարների հեռացման խնդրի մասին է, ինչին այդպես համառորեն հակառակվում է Ադրբեջանը, որը երբեք չի արժեվորել սեփական բնակչությանը: Այս անգամ, սակայն Ադրբեջանը ստիպված կլինի երկար մտածել, եթե Բաքվում հասկանում են դիվանագիտական լեզուն: Քանի որ այդ նախադասության մեջ հիշատակելով 1994 թվականի հրադադարի ռեժիմը, որի տակ Ադրբեջանի հետ միասին 1991-94թթ. պատերազմի երկու պատերազմող պետություններից մեկը հանդիսացող ԼՂՀ քաղաքական ու ռազմական ղեկավարության ստորագրություններն են, համանախագահները Բաքվին պարզորեն ցույց են տվել ԼՂՀ ղեկավարությանը բանակցությունների սեղանի շուրջ նստել հրավիրելու պատրաստակամությունը: Թերևս, Ադրբեջանն առաջին անգամ չէ, որ ստում է ամենաբարձր մակարդակով, ինչը հասկանում և մատնանշում են արդեն ոչ միայն հայկական պետություններում»,- ընդգծել է Լևոն Մելիք-Շահնազարյանը:

18 Июль 2010 - 14:16 AMT
Левон Мелик-Шахназарян: В Баку ожидали, что в Алматы будет подписан «график вывода армянских подразделений из районов Карабаха»
Встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана в Алматы ожидалась с особым интересом. Во-первых, это была первая встреча после известного заявления президентов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в котором были раскрыты, правда, давно известные, детали предполагаемого мирного соглашения. Во-вторых, встреча должна была состояться в Казахстане, тюркском государстве, «миротворческие» усилия которого в 1991 году закончились полномасштабной военной агрессией Азербайджана против НКР. В-третьих, в предшествующие встрече дни министр иностранных дел Азербайджана Э. Мамедъяров выступил с рядом художественно оформленных провокационных заявлений, поверить в которые охотно согласились азербайджанские политологи. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил политолог Левон Мелик-Шахназарян. По его словам, ожидания политиков и политологов по разные стороны границы сильно разнились. «В Азербайджане ожидали, что в Алматы будет подписан «график вывода армянских подразделений из районов Карабаха», в Армении, наоборот, большинство политологов сочли, что встреча окажется очередной и проходной, на которой ничего конкретного не произойдет. В итоге, как это часто бывает, обе стороны оказались неправы. «График» подписан не был (надо было, кстати, быть полным профаном в политике, чтобы ожидать такого исхода встречи), но и встреча оказалась далеко не проходной. Министр иностранных дел России Сергей Лавров, министр иностранных дел Франции Бернар Кушнер и заместитель государственного секретаря США Джеймс Стайнберг предметно указали Азербайджану на деструктивный характер его политики, перечислив и отвергнув в своем заявлении ни чем не обоснованные требования Баку», – сказал армянский эксперт.
Он также подчеркнул, что самым примечательным моментом в заявлении глав делегаций России, США и Франции, безусловно, является фраза: «Сторонам необходимы дополнительные меры для укрепления режима прекращения огня 1994 года, в целях создания более благоприятных условий для дальнейшего политического диалога и достижения договоренностей». «Речь, в первую очередь, идет о проблеме отвода снайперов с линии противостояния, чему так упорно сопротивляется Азербайджан, никогда во грош не ставящий собственное население. На этот раз, однако, Азербайджану придется крепко подумать, если в Баку понимают дипломатический язык. Ибо вспомнив в этом предложении режим прекращения огня 1994 года, под которым стоят подписи политического и военного руководства НКР, являющейся, вместе с Азербайджаном, одной из двух воюющих государств войны 1991-94 годов, сопредседатели недвусмысленно указали Баку на готовность пригласить руководство НКР за стол переговоров. Впрочем, Азербайджану не привыкать лгать на высшем уровне. Что понимают и на что указывают уже не только в армянских государствах», – подчеркнул Левон Мелик-Шахназарян.