ԵԱՀԿ գագաթաժողովն Ալմաթիում ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ բանակցային գործընթացի վերաբերյալ մի քանի կարևոր տարրեր արձանագրեց, սակայն դրանցից ոչ մեկը նորություն չէր: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Կովկասի Ինստիտուտի փոխտնօրեն Սերգեյ Մինասյանը: «ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների ԱԳ նախարարների հայտարարության մեջ ևս մեկ անգամ շեշտվեց խաղաղ գործընթացին այլընտրանքի բացակայությունը` ֆիքսելով 2010 թվականի հունիսի 18-ին Չայլու գյուղի մոտ տեղի ունեցած միջադեպը: Հասկանալի է, որ դա հակամարտության կողմերից կոնկրետ մեկին ուղղված նախազգուշացում էր: Արձանագրվեց նաև Հելսինկյան ամփոփիչ ակտի բոլոր երեք սկզբունքների իրավահավասարությունը»,- ասել է Մինասյանը:
Նա նշել է նաև, որ ԵԱՀԿ ՄԽ-ն ընդգծել է, որ կողմերը պետք է պահպանվող ստատուս-քվոյի բանակցային կոնսենսուս գտնեն: «Միջնորդ երկրները հասկանում են ներկայիս ստատուս-քվոն հաշվի առնելով բանակցությունների շարունակականության անխուսափելիությունը, ինչը, թերևս, ընդունվել է նաև Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի ու շատ այլ ադրբեջանցի առաջատար փորձագետների կողմից»: Այսինքն, կարելի է ասել, որ ԵԱՀԿ այս գագաթաժողովից հետո և’ Ադրբեջանի գերագույն ղեկավարությունը, և’ այդ երկրի հասարակական-քաղաքական շրջանակները հերթական անգամ ազատվեցին այն պատրանքներից, որոնք անհասկանալի պատճառով վերջին մեկուկես-երկու ամիսներին համակել էին նրանց, թե իբր հնարավոր են միակողմանի զիջումներ` առանց ստեղծված ռազմաքաղաքական իրողությունները հաշվի առնելու: Ամենագլխավորն այն է, որ Ադրբեջանը հերթական անգամ հասկացավ, որ բանակցային գործընթացում շանտաժն օգտագործելու փորձերն ու, առավել ևս, ռազմական գործողությունների վերսկսումն անհնար են կամ էլ լուրջ հետևանքներ կունենան ինչպես տարածաշրջանում ուժերի ռազմաքաղաքական հավասարակշռության, այնպես էլ միջազգային հանրության ու առաջատար տերությունների հստակ դիրքորոշման համար, որոնք բացառում են ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ռազմական գործողությունների հնարավորությունը»,- ընդգծել է Մինասյանը:

18 Июль 2010 - 14:31 AMT
Саммит ОБСЕ в Алма-Ате зафиксировал несколько важных элементов по переговорному процессу по карабахскому урегулированию, но, ни один из них не является новостью. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил замдиректора Института Кавказа Сергей Минасян. «В заявлении глав МИД стран-сопредседателей МГ ОБСЕ еще раз было заявлено о безальтернативности мирного процесса с фиксацией инцидента у села Чайлу 18 июня 2010 года. Понятно, что это было предупреждением конкретно одной из сторон конфликта. Было также зафиксировано равноправие всех трех принципов Хельсинкского Акта», – сказал Минасян.
Он также отметил, что МГ ОБСЕ подчеркнула, что стороны должны найти переговорный консенсус сохраняющегося статуса –кво. «Страны- посредники понимают неизбежность продолжительность переговоров с учетом нынешнего статуса – кво, что впрочем, было также признано и главой МИД Азербайджана и многими ведущими азербайджанскими экспертами. То есть можно сказать, что после этого саммита ОБСЕ и высшее руководство Азербайджана и общественно-политические круги этой страны в очередной раз избавились от тех иллюзий, которые по непонятной причине в последние полтора два месяца у них появились о том, что возможны односторонние уступки без учета сложившихся военно-политических реалий. Самое главное – Азербайджан в очередной раз понял, что попытки использования шантажа в переговорном процессе и тем более возобновления боевых действий невозможны или будут иметь серьезные последствия как для военно-политического баланса сил в регионе, так и для четкой позиции международного сообщества и ведущих держав, не допускающих вероятности боевых действий в хоне карабахского конфликта», – подчеркнул Минасян.