Հնգակողմ հանդիպումը օգտակար հանդիպում էր, չնայած հնարավորություն չեղավ հնգակողմ հայտարարություն անել, ինչպես միշտ, Ադրբեջանի` ադրբեջանական կողմի ապակառուցողական, դիրքորոշման պատճառով: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը` մեկնաբանելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների հայտարարությունը: «Եռանախագահող երկրների ներկայացուցիչները` Ռուսաստանի արտգործնախարար Լավրովը, Ֆրանսիայի արտգործնախարար Քուշները եւ Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարի տեղակալ Սթայնբերգը հայտարարություն արեցին ղարաբաղյան խնդրի վերաբերյալ: Ինչի մասին է այս հայտարարությունը: Նախեւառաջ հղում է կատարվում 2009 թ. դեկտեմբեր 1-ին ԵԱՀԿ արտգործնախարարների հանդիպման ընթացքում արված հայտարարությանը, հղում է կատարվում երեք սկզբունքներին, որի հիման վրա պետք է կարգավորվի հիմնախնդիրը, հայտնի սկզբունքները` ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառում, ինքնորոշում եւ տարածքային ամբողջականություն: Հղում է կատարվում Ակվիլայում անցյալ տարի եւ այս տարի Մուսկոկայում նախագահներ Մեդվեդեւի, Օբամայի եւ Սարկոզիի կողմից արված հայտարարություններին եւ դրանց մեջ պարունակվող դրույթներին, եւ ասվում է, որ հենց դրանց հիման վրա պետք է կարգավորվի հիմնախնդիրը»,-ասել է ԱԳ նախարարը:
Ըստ նրա, կարեւոր է, որ նշվում է, որ այս սկզբունքների, այս դրույթների միջեւ չի կարելի գերակայություն կատարել, չի կարելի ընտրովի մոտենալ այս սկզբունքներին եւ դրույթներին: Եթե Ադրբեջանը այս երեք սկզբունքներից կենտրոնանում է միայն մեկի` տարածքային ամբողջականության վրա, ապա իրականում խոսքը գնում է երեք սկզբունքների մասին: «Եթե Մուսկոկայի վեց դրույթներից ադրբեջանցիները առանձնացնում են միայն մեկը, ասում են այո մեկին, պատրաստ են աշխատել այս առաջարկների հիման վրա, այս սկզբունքների հիման վրա, բայց երբ որ վերադարձվեն տարածքները: Իրականում իրենք վերցնում են վեցից միայն մեկ դրույթ եւ դա են շահարկում: Եռանախագահող երկրները շատ պարզ եւ բաց ձեւով ասացին, որ սա ապակառուցողական մոտեցում է. չի կարելի խտրականություն դնել այս սկզբունքների եւ դրույթների միջեւ, չի կարելի ընտրովի մոտեցում ցուցաբերել: Այս բոլոր սկզբունքները մշակվել են որպես ամբողջականություն եւ որպես միասնական առաջարկ»,-ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Ըստ նախարարի, հայտարարության մեջ նորից շեշտվում է, որ պետք է հրադադարի ամրապնդմանն ուղղված քայլեր կատարվեն: Ադրբեջանը արդեն տարիներ շարունակ հրաժարվում է հրադադարի ամրապնդումից: Եռանախագահող երկրները եւս մեկ անգամ շեշտեցին դրա անհրաժեշտությունը, որպեսզի համապատասխան պայմաններ ստեղծվեն բանակցությունների շարունակման եւ հիմնախնդրի կարգավորման համար:
«Այս հայտարարության մեջ նաեւ նշվում է հունիսի 18-ին ադրբեջանցիների կողմից կազմակերպված սադրանքի մասին եւ նաեւ այլ գործողությունների, այլ քայլերի, որոնք արվում են Ադրբեջանի կողմից: Կարծեմ` այստեղ բոլորի համար ակնհայտ է` ում մասին է խոսքը գնում, որովհետեւ խոսվում է հրահրիչ հայտարարությունների մասին, որոնք սրում են իրավիճակը, եւ որոնք չեն նպաստում հիմնախնդրի կարգավորմանը»,-ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

19 Июль 2010 - 07:22 AMT
Пятисторонняя встреча глав делегаций стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ и глав МИД Армении и Азербайджана в Алматы была полезной, несмотря на то, что по причине деструктивной позиции азербайджанской стороны не удалось сделать пятистороннее заявление. Об этом заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян, комментируя заявление глав делегаций стран-сопредседателей МГ ОБСЕ по карабахскому конфликту.
«Совместное заявление глав МИД России и Франции Сергея Лаврова и Бернара Кушнера, а также заместителя госсекретаря США Джеймса Стейнберга ссылается на заявление СМИД ОБСЕ, сделанное 1 декабря 2009 года в Афинах, а также на три принципа, на основе которых должен быть урегулирован конфликт, – неприменение силы и угрозы силы, право народов на самоопределение и территориальная целостность. Оно также ссылается на заявления глав России, США и Франции, сделанные в Аквиле в июле 2009 года и Мускоке в этом году, и на их положения»,- отметил глава внешнеполитического ведомства.
Эдвард Налбандян придал особое значение тому, что нельзя давать преимущество тому или иному принципу и выборочно подходить к положениям этих заявлений. «Если Азербайджан концентрирует внимание только на одном принципе – территориальной целостности, то на самом деле речь идет о трех принципах. В действительности азербайджанская сторона из 6 положений заявления в Мускоке выделяет только один пункт и спекулируют только им. Страны-сопредседатели открыто и ясно заявили, что это деструктивный подход. Нельзя выборочно подходить к этим принципам, так как они были разработаны как одно целое и единое предложение»,- сказал Эдврад Налбандян. По его словам, в заявлении глав делегаций стран-сопредседателей МГ ОБСЕ также говорится о необходимости мер по укреплению режима прекращения огня. Как подчеркнул министр ИД РА, Азербайджан уже на протяжении нескольких лет отказывается от этого предложения.
Глава внешнеполитического ведомства Армении обратил внимание на то, что в заявлении, сделанном в Алматы, говорится о недавней диверсии со стороны Азербайджана. «Мне кажется, для всех очевидно, о ком идет речь, когда говорится о провокационных заявлениях, которые только обостряют ситуацию и не способствуют урегулированию конфликта», – заявил Эдвард Налбандян, сообщает пресс-служба МИД РА.